Kuidas kassid higistavad? Neil on tapva palavusega võitlemiseks kavalad nipid

 (1)
Kuidas kassid higistavad? Neil on tapva palavusega võitlemiseks kavalad nipid
Foto: Shutterstock

Kodukass pärineb kassiliigist, kes elas Aafrika ja Araabia kõrbetes. Nende esivanemad pidid toime tulema äärmiselt palavate ilmadega. Kuidas tulevad kassid palavaga toime praegu?

Kas kassid higistavad?

Kassidel on väga efektiine "jahutussüsteem". Kui inimestel on üle kogu keha higinäärmed, siis kassidel on need ainult teatud kehapiirkondades, kus puuduvad karvad: käpad, huuled, lõug ja päraku ümbrus.

Kui kassi keha saadab ajju signaali, et kehatemperatuur on muutunud liialt kõrgeks, siis aju saadab kassi higinäärmetele signaali, et nüüd on aeg higistama hakata. Higi mõjub kassile jahutavalt.

Kass võib higistada ka siis, kui ta tunneb stressi. Näiteks kui kassiga minnakse loomaarsti juurde ja miski põhjustab talle hirmu, võib kass hakata higistama käppade kaudu ja temast jäävad maha märjad jäljed.

Milliste nippide abil kassid end jahutavad?

Kuna kassidel on higinäärmed ainult teatud kohtades, ei piisa kassi jaoks pelgalt higistamisest, et kehatemperatuur alaneks. Kassid saavad end jahutada ka lakkudes. Võib-olla just seetõttu oled märganud, et su kass peseb end suvel sagedamini.

Kui süljenäärmed eritavad palju sülge, siis jahutab see nahka. Niisiis on täiesti loomulik, et palava ilmaga hakkab kass end pesema. Mõnikord võivad kassid end tihti pesta, kui neil on nahamured, valus, nad tunnevad ärevust või stressi. Sellisel puhul tasuks tähelepanelik olla. Kui kass lakub end aga seetõttu, et tal on mingi mure, siis sageli on tema karv mõnedest kohtadest lühike ja ta näeb armetu välja.

Seotud lood:

Teine nipp, mida kassid enda jahutamiseks kasutavad, on palavamatel tundidel varjus peesitamine. Kass läheb kuumal ajal varjulisse kohta magama ja ilmub alles õhtutundidel uuesti välja. Seda tegid ka meie kodukiisude esivanemad.

Kuidas on lood hingeldamisega?

See pole kasside puhul tavaline. Kui kass hakkab palava ilmaga hingeldama, siis on tal liiga palav või on ta stressis. Hingeldamine võib olla ka märk südame- või kopsuhaigusest. Sellisel puhul peaks kassiga viivitamatult loomaarsti juurde minema.

Kui märkad, et kass hingeldab, vii ta jahedasse kohta ja aseta tema ette veekauss, millesse ta saab soovi korral minna, et maha jahtuda. Kui hingeldamine jätkub ja kass ei käitu tavapäraselt, mine temaga loomaarsti juurde, sest ta võib saada kuumarabanduse.

Kass liigne higistamine võib olla märk haigusest?

Kassid ei higista kunagi nii palju, et saaks väita, et nad higistavad liiga palju. Kui kassi käpad jätavad aga jahedas ruumis märjad jäljed maha, siis ilmselt tunneb ta stressi või ärevust. Sel puhul tasuks minna loomaarsti juurde, kes oskab anda nõu.

Kui kassi suu ümber on liialt sülge, on see märk igeme- või hambaprobleemist, aga võib tähendada ka kõhumure. Vahel eritavad kassid liigselt sülge, kui neid silitatakse. Kui märkad, et kass eritab aga tavapärasest rohkem sülge, võta ühendust loomaarstiga.

Allikas: petmd.com

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare