Belgia lambakoer tervueren


Belgia lambakoer tervueren
Belgia lambakoer tervuerenShutterstock

Tervueren kuulub karjakoerte rühma. Algselt kasutati teda loomade karjatamisel. Tänapäeval on nad valve- ja seltsikoerad. Belgia lambakoerad on valvsad ja aktiivsed koerad, kes on väga elavad ning alati tegutsemisvalmis.

Välimus
Pea on pikk ja selgepiiriline, koljuosa ja koon on ligikaudu ühepikkused. Nina on musta värvi. Lõuad on kääritaolise hambumusega. Silmad on mandlikujulised, keskmise suurusega, tumepruunid. Kõrvad on üsna väikesed, kõrge asetusega, väliselt kolmnurga kujulised. Kael on lihaseline ja kergelt kaardus. Rinnakorv on sügav ja graatsiliselt kaardus. Esijalad on pikad, lihaselised; turi rõhutatud. Tagajalad on võimsad ja lihaselised. Esikäpad on ümarad, varbad kumerad ja tihedalt kokku hoiduvad. Liikumine on elav ja vaba. Saba on keskmise pikkusega, madala asetusega ja võib liikumisel tõusta kõrgemale, kuid mitte üle horisontaaljoone. Pealiskarv on tihe ja lühike; aluskarv villane. Karv on lühem peas, kõrvadel ja jalgadel; kaelal, selja lõpuosal ja sabal pikem. Kintsude tagakülgedele kasvavad pikad ja rikkalikud karvad. Isastel on üldjuhul pikem karvkate kui emastel. Näitusekoerte eelistatud karvkatte värvused on musta varjundiga punane, kollakaspruun ja hall. Saba on üldjuhul tumedam või musta otsaga. Näos on must mask ja ka kõrvad on enamjaolt musta värvi. Rinnal, käppade vahel ja tagajalgade varvaste otstel võib veidi valget olla. Veidi valget või halli on lubatud ka koonul.
Isaste koerte turjakõrgus on 61-66 cm, emastel 56-61 cm. Kaal jääb vahemikku 27,5-28,5 kg.

Toitmine
Täiskasvanud tervueren võib sageli vilets sööja olla, seega on oluline talle kõrgkvaliteetset toitu pakkuda.

Suhtlus
Lemmikloomana on tervueren pühendunud kaaslane. Temast ei ole erilist kennelkoera, kuna tal hakkab tegevusetult igav ja võib siis pahandust tegema hakata. Tervueren on väga sõbralik ja truu pereliige. Ta ei sobi inimesele, kes soovib lihtsalt koera. Belgia lambakoertele meeldivad igasugused tegevused, mis on seotud vee ja kaevamisega. Nad kaitsevad oma kodu ja pere, kuid kaitseinstinkti ei tohiks koera varajases vanuses eriti soodustada. Sel viisil satub ta segadusse ja võib hakata teid kaitsma ka ebasobivates situatsioonides.

Aktiivsus
Tervueren vajab palju liikumist ja vaimset stimuleerimist. Ta on osav agility- ja kuulekusvõistlustel. Koer on väga aktiivne ja talle ei meeldi pika aega üksi olla.

Treenimine
Tervueren on intelligentne koer, kes õpib kiiresti. Koera treenimisel on oluline järjepidevus. Koera peab sotsialiseerima hakkama juba varajases vanuses. Alates 9. elukuust jõuab koer nn teismeikka ja siis on ka koolitamine raskem. Alustage treenimisega algusest ja umbes 18. elukuuks on see periood möödas.

Pesakond
Pesakonnas on umbes 8-10 kutsikat.

Eluiga
Koera keskmine eluiga on 12-14 aastat. Kuid tervueren võib elada ka vähem või kauem.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare