Elevantide sugupuu on arvatust oluliselt keerulisem, avastati täiesti uus elevandiliik


Elevantide sugupuu on arvatust oluliselt keerulisem, avastati täiesti uus elevandiliik
Pilt on illustreeriv.Pixabay

Kui varem arvati, et elevante on kahte liiki, siis nüüd on see arv ühe võrra täienenud. Lisaks näitaks geneetiline analüüs, et elevantide sugupuu on siiani arvatust oluliselt keerulisem. Leid on rõhutab Aafrika metsades elavate elevantide eluolu säilitamise tähtsust.

Elevandid tulenevad Aafrika ja Aasia liikidest, mis erinevad suuruse poolest. Erinevus seisneb ka kihvades, kas emastel elevantidel on kihvad või mitte. Bioloogid on mõnda aega kahtlustanud, et Aafrika metsades on kahte liiki elevante: metsaelevant ehk loxodonta cyclotis ja Aafrika elevant ehk loxodonta africana.

Teadlased uurisid 14 loomaliigi geneetikat. Võrreldi kuue elava elevandi ja kaheksa välja surnud elevandi, mammuti ja mastodoni geneetikat. Näiteks vaadeldi, kui palju segunesid liigid omavahel ja kas saadi ka järglaseid.

Adelaide’i ülikooli professor David Adelson’i sõnul on kõige üllatavam, et erinevate liikide vahel toimus märkimisväärne sigimine.

Pilt on illustreeriv. Pixabay
Seotud lood:

Uuringust selgub, et metsaelevandi ja savannielevandi vahele jääb geneetilises ning füüsilises mõttes ligikaudu pool miljoni aastat. Tõenäoliselt oli see tingitud ilmastikuoludest. Uuesti kokku puutudes olid loomad arenenud kaheks täiesti eraldiseisvaks liigiks. Selle tingis metsaelevandi geenide segunemine mammuti ja sirgete võhkadega elevandi geenidega. Samas on mõlemad liigid võimelised omavahel sigima ja saama järglasi.

Uuring kinnitab, et metsaelevant on eraldi liik. See tähendab lisaks, et nad on Aafrika savannielevantidega võrreldes oluliselt ohustatum liik.

Allikas: iflscience.com

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare