VIDEO | Katsest selgub, et šimpansid on kivi-paber-käärid mängus palju osavamad kui väikesed lapsed


VIDEO | Katsest selgub, et šimpansid on kivi-paber-käärid mängus palju osavamad kui väikesed lapsed
Pixabay

Jaapani ja Hiina teadlased näitasid, et šimpansid on võimelised õppima ära mängu kivi-paber-käärid. See tähendab, et nad on võimelised aru saama erinevatest mustritest, need ära õppima ja endale selgeks tegema. Kusjuures õppisid šimpansid treeningu lõpuks mängu ära lausa 4-aastase laste tasemel.

Teadusajakirjas Primates avaldatud uuring selgitab, kuidas Kyoto ja Pekingi ülikooli teadlased õpetasid arvutiprogrammi abil ahvidele kivi-paber-käärid mängu selgeks.

Šimpansid istusid puutetundliku ekraaniga varustatud kabiinides. Ekraanil kujutati kaht kätt. Kumbki käsi kujutas endas erinevat käesignaali. Ahvi ülesanne oli ära arvata, milline signaal on vastavalt kivi-paber-käärid mängu reeglitele tugevam. Kui šimpans mängu võitis, kõlas kellaheli ja ta sai preemiaks õunatüki. Kui ta kaotas, kõlas plärisev hääl ja preemiat ei tulnud.

Kui šimpansid olid keskmiselt 307 mängu mänginud, suutsid viis šimpansit seitsmest 90% tõenäosusel õige valiku teha. Kuigi mängu reegleid ei muudetud, õpetati neile teisi käeliigutusi erinevalt inimeste omadest.

Erinevate mängureeglite õppimine näitab, et šimpansid on küllaltki võimekad uusi asju õppima, mis puudutavad keerukaid mustreid ja ülesannete lahendamist.

Seotud lood:

Teadlased õpetasid sama mängu ka 38 eelkooliealisele lapsele vanuses kolm kuni kuus eluaastat, et võrrelda laste ja šimpansite õppimisvõimet. Lapsed suutsid mängu põhitõed omandada viie korraga. Kuigi vanemad lapsed omandavad mängu oluliselt kiiremini kui šimpansid, siis nelja aastaste laste tase on šimpansitega sama. See viitab sellele, et umbkaudu neljaaastasena omandab laps ülesannete lahendamise, mustritest arusaamise ning nende mõistmise ja seoste loomise oskuse.

Allikas: iflscience.com

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare