Iga katses osalenud koera ette pandi kolm läbipaistva kaanega küpsisekarpi. Selleks, et küpsis kätte saada, oli kahe karbi kaant võimalik koeral endal avada, aga kolmanda karbi kaane avamiseks vajasid loomad assistendi abi.

Teadlased täheldasid, et küpsise kättesaamiseks olid emased koerad palju altimad looma assistendiga pilkkontakti ja käppa tõstma, kui seda tegid isased koerad.

Rootsis asuva Linköpingi Ülikooli professor Per Jensen sõnas, et emased koerad olid sotsiaalses suhtluses inimesega aktiivsemad. “Me täpselt ei tea, mis on nende suurema sotsiaalsuse põhjus, aga arvatavasti võib see tuleneda emainstinktist,” sõnas ta.

“Võimalik, et emased koerad on koostööaltimad seetõttu, et neil on vastutus kutsikate üleskasvatamise eest ja see on nende käitumisse sisse kodeeritud.”

Jensen lisas, et katse tulemused võivad olla abiks, et aidata teadlastel mõista autismi geneetilist tagapõhja. Nimelt on autistidele omane minimaalne pilkkontakt suhtluspartneriga.

"Vaatamata sellele, et emased koerad olid suhtlusaltimad, ei tasu isaste koerte omanikel meelt heita," lisas teadlane. "Tulemused ei tähenda, et emased koerad on paremad lemmikloomad. Me uurisime vaid ühte tõugu koeri ja me ei tea, kuidas suhtlusoskus on seotud koerte käitumise teiste aspektidega."