Koera hooldust (grooming) saab teha nii koerte hooldussalongides kui ka kodus.

Iga karvatüüp vajab hoolt ja vaeva, et karv püsiks särava ja tervena. Selleks, et ära hoida karva kahjustumist ja nahaprobleeme, on vaja lemmiku kasukat sageli ja korrapäraselt hooldada. Kammimine ja pesemine on eriti olulised just pikakarvaliste ja pikema karvaga koertele, aga see ei tähenda, et lühikarvaliste koerte karv ei vajaks hooldust.

Hoolduse juures ongi kõige olulisem koera valmisolek protseduuriks. Tähtis on, et koer saaks harjuda erinevate hooldusportseduuridega alates esimesest koju saabumise päevast. Kutsika hooldusprotseduur peaks olema suhteliselt lühike, 5-10 minutit, mitte rohkem. 

Paljud loomaomanikud kipuvad kergesti alla andma, kui koer näitab et talle hooldusprotseduurid üldse ei meeldi. Karvahoolduse alus on rohke kiitus, maiuspalad ja endale kindlaks jäämine. Kutsikad õpivad kiiresti ja üsna varsti hakkavad nad pesemist ja kammimist lausa nautima.

Kuidas koera pesta?

Mida varem koera pesemisega harjutate, seda parem. Koera pesemissagedus on paljuski pererahva viitsimise küsimus. Kui koera karvkate lõhnab ebameeldivalt või koer ajab kõõma, tuleks teda pesta sagedamini. Vannitamise sagedus sõltub suuresti ka karva tekstuurist. Väga lühikese karvaga koeri pestakse ainult siis, kui nad ongi mustad. Lühikese karvaga koeri tuleks pesta keskmiselt paar korda aastas ja pikakarvalisi koeri umbes iga kuu või kahe tagant.

Väikseid koeri võib pesta kausis või väikelaste vannis, suuremaid koeri kas suures vannis, saunas, dušinurgas või kui välistemperatuur lubab, siis ka õues. Kummimatt hoiab ära ootamatu libisemise, mis võib koera vigastada või lihtsalt ehmatada. Pesemisel tuleks kasutada leiget vett koos koertele mõeldud šampooniga. Kindlasti peate kasutama just koertele mõeldud šampooni, sest koera naha pH-tase erineb inimese naha pH-tasemest.

Koera tuleks enne vannitamist kammida, et karvapusad lahti harutada. Kui olete koera üleni märjaks teinud, peaksite šampooni tema kehal vahule hõõruma, olles pea ja kõrvade piirkonnas ettevaatlik. Seejärel tuleks koer põhjalikult puhtaks loputada ja hoolikalt rätikuga kuivaks hõõruda. Tavaolukorras piisab ka ühekordsest pesust. Näituseks ettevalmistus nõuab juba suuremat ja põhjalikumat pesu. Spetsiaalne ravipesu eeldab ka enamasti kahekordset šampoonitamist ja loputamist.

Peale pesu võiks kasutada ka palsamit, mis kergendab kammimist. Peale loputamist pigistage üleliigne vesi maha, kuivatage koer rätikuga ja lubage tal end raputada, et vabaneda üleliigsest veest. Koera kuivatamiseks kasutage  hästi imavaid vahendeid nagu rätikud, vanad linad jms. Koera võib jätta mõneks ajaks suure lina sisse istuma, et üleliigne vesi saaks linasse imbuda.

Kui koer on mõnda aega rätiku sees istunud, võiks teda föönitada. Föönitamist ei vaja lühikarvalised koerad, kuna nad saavad juba rätiku sees kuivaks. Kõik pikema karvaga koerad vajavad siiski fööniga kuivatamist.

Kuivatage koera sooja, kuid mitte kuuma fööniga, sest kuumus rikub karva. Koertele ei meeldi kõrvade ja näo kuivatamine, kuid need piirkonnad kuivavad ka ilma föönitamata.

Koera kuivatamisel jälgige, et ka aluskarv ei jääks tähelepanuta. Niiskeks jäänud koer võib külma saada. Samuti võib niiske karv soodustada nahapõletike teket.

Vajadusel saab koera pesta kas või iga päev, sest tänapäevased koertele mõeldud šampoonid on kõrge kvaliteediga ja pesemine teeb karva vaid ilusamaks.

Paljudel on koertel nahk ja karv kaitsekihiga kaetud ja juhul kui koer saab poriseks, kukub kuivanud mustus maha ja kasukas ongi peaaegu puhas.

Kammimine

Kammitakse ainult kuiva koera, kuna märja karva kammimine rikub karva kvaliteeti, karv katkeb ja see võib rikkuda koera välimuse. Kammimiseks valige enda jaoks mugav asend, kuna see toiming võib võtta aega. Suurim viga, mida kammimisel tehakse, on see, et kammitakse ainult koera pealiskarva ja aluskarv jääb puutumata.

Halvasti hooldatud aluskarv võib häirida koera termoregulatsiooni – ta ei saa end enam efektiivselt soojendada ja jahutada.

Koera kammitakse kiht kihi haaval, alustades väljastpoolt ja liikudes naha poole. Juhul kui koeral on pusad, tuleb käärid appi võtta. Suure pusa äralõikamisel jääb kasukasse auk ning lõigatud kohale võib uue karva pealekasvamine võtta aega umbes kuus kuud või kauemgi.

Kuidas hooldada küüsi? 

Peale vannitamist on koera küüned pehmed ja neid on kerge lõigata. Kui koer on harjunud selle protseduuriga, siis küünte lõikamine ei ole raske. Kui koera küüned on väga pikad ja neid ei saa ühe lõikega kohe lühemaks teha, tuleb lõigata järk-järgult. Rabeleva ja vastupuikleva koera küünte lõikamine on parem jätta spetsialisti hooleks.

Nagu näha, saab kõiki salongiprotseduure edukalt teha ka kodus. Vaja läheb vaid piidega kammi, kraasi ja küünetange. Erineva karvastikuga koertele on olemas erinevad kammid, näiteks siledakarvaliste tõugude okaskarva saab edukalt harjata kummikinda moodi vahendiga, lahtise aluskarva jaoks on eraldi töövahendid jne. Erinevad on ka šampoonid ja palsamid: vastavalt kas pikale siidjale karvale või kohevale karvale.

Juhul kui omanikul tekib koera karva hooldamise osas küsimusi, siis saab alati pöörduda kas loomaarsti poole või küsida nõu koerakasvatajatelt.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena