Kassisõbrad, mis on teie arvamus? Teadus väidab, et koerad on arukamad kui kassid

 (4)
Kassisõbrad, mis on teie arvamus? Teadus väidab, et koerad on arukamad kui kassid
Shutterstock

Pikalt on arutatud, kummad on targemad - koerad või kassid? Koerte poolt olijad väidavad, et õppimisvõime teeb inimese parima sõbra kõige arukamaks, samas kui kasside fännid vaidlevad vastu, et kassi ükskõiksus, sõltumatus ja kõrged standardid muudavad ta palju paremaks. Lõppude lõpuks kummardati kasse kunagi ju jumalatena.

Ent nüüd näib teadus olevat toonud arutelusse uusi tõendeid, mis peaks just „koerainimesi“ rahulolevalt naeratama panema. Selgub, et koertel on ajukoores kassidega võrreldes palju rohkem neuroneid. Need spetsiaalsed rakud on seotud erinevate intelligentsuse märkidega nagu mõtlemine, planeerimine ja keerukas käitumine.

Pixabay

Ajakirjas „Frontiers in Neuroanatomy“ avaldatud uuring ei keskendunud ainult meie lemmikloomadele. Rahvusvaheline teadlaste meeskond uuris ka erinevate lihatoiduliste imetajate aju. Huvitaval kombel leidsid nad, et ainult väiksematel liikidel - koertel ja neist väiksematel – on ajukoore neuronite tihedus kõrgem. Näiteks triibulisel hüäänil on nende arv väiksem kui koeral ja pruunkarul on neid sama palju kui kassil.

Seotud lood:

Samas on pesukarul, hoolimata ta väikesest, kassi-suurusest ajust, koertega ühepalju neuroneid, muutes ta „neuronite tiheduse poolest primaatidega võrreldavaks“ ja seetõttu üsna nutikaks. Pole siis ime, et nad suudavad lahendada mõistatusi ja on tuntud kavalate varastena.

Pixabay

Veelgi enam, kodustamine ei avaldanud uuringus katsetatud lihatoiduliste loomade aju neuronite koostisele mingit mõju.

„Usun, et looma neuronite absoluutarv, eriti ajukoores, määrab nende sisemise vaimse seisundi rikkuse ja nende võimekuse ennustada, mis võib minevikus kogetu põhjal neid ümbritsevas keskkonnas toimuda,“ ütles uuringu autor Suzana Herculano-Houzel Vanderbilti ülikoolist oma avalduses.

Tiim leidis, et koertel on ajukoores umbes 530 miljonit neuronit, samas kui kassidel on vaid 250 miljonit. Võrdluseks olgu öeldud, et inimestel on neid 16 miljardit. Kuid enne, kui inimeste arukuse üle liigselt uhkustama hakata, peaksime teadma, et pikkuim pilootvaalal on neid 37 miljardit. Nii et 2016. aastal avaldatud artikli järgi „keerab see pea peale idee, et inimestel on rohkem olulisi närvirakke, kui ühelgi teisel meie planeedi liigil“.

Selles värskeimas uuringus analüüsisid teadlased lihatoidulisi, kuna nende sekka kuulub väga erineva suurusega liike - alates võimsast jääkarust kuni väikese nirgini. Samuti hõlmavad nad nii mets- kui ka koduloomi. Tiim vaatles kaheksa liigi aju: tuhkru, mangusti, pesukaru, kassi, koera, hüääni, lõvi ja pruunkaru oma.

Shutterstock

Enne uuringut ennustasid nad, et neil loomadel on rohkem ajukoore neuroneid kui nende jahitavatel taimtoidulistel. Ent oma üllatuseks leidsid nad, et neuronite ja aju suuruse vahekord väikese- ja keskmise suurusega lihatoidulistel oli sama nagu taimtoiduliste puhul, ja et suurtel lihatoidulistel, nagu karud, oli see madalam. Kuigi tiimi valimi suurus oli väike, tundub, et saakloomadel on vaja põgenemiseks suuremat arukust, kui kipume neile omistama.

Suurte kiskjaliste madalam ajukoore neuronite arv on tõenäoliselt tingitud ajule vajaminevast energiast – energia mõttes on aju meie kõige kallim organ. „Liha söömist peetakse suurel määral energiaküsimust lahendavaks probleemiks, kuid tagasiulatuvalt on selge, et lihatoiduline peab kehtestama tundliku tasakaalu selle vahel, kui palju aju ja keha üks liik endale lubada saab,“ ütles Herculano-Houzel.

Niisiis on koerad targemad kui kassid, kuid ajukoore neuronite tihedus ei ole veel kõik, mis arukuse määrab. „Loodus on leidnud väga erinevaid viise, kuidas aju kokku panna – ja me üritame aru saada, mida see konkreetselt muudab,“ selgitas Herculano-Herzel.

Allikas: iflscience.com

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare