Loomade kasvatamine ja söömine on ülemaailmse kliimakriisi üks peamisi tegureid. On arvutatud, et veganiks hakkamine võib toiduga seotud kasvuhoonegaaside heitkoguseid vähendada poole võrra. Seetõttu on veganiks hakkamine üks lihtsamaid ja tõhusamaid viise, kuidas võidelda kliimamuutustega ja anda oma panus planeedi hoidmisesse.

Kampaania projektijuht Sanne Org selgitab, et toidujulgeolek on süvenevas keskkonnakriisis järjest olulisem. Intensiivne loomakasvatus kasutab ära umbes kolmandiku maailma kogu teraviljast ja ligi 75% sojast ning see näitab tema sõnul, et tegu pole jätkusuutliku mudeliga. “Loomadele teravilja ja soja söötmine ning alles seejärel nende liha ja piima tarbimine ei ole ei energia, valgu ega maakasutuse pealt mõistlik. Kaun- ja teraviljad annavad hektari kohta rohkem seeditavat valku kui loomset päritolu toit, soja annab hektari kohta lausa kuni 15 korda enam valku,” lisab Org.

Kampaania kestab 2023. aasta lõpuni ja selle jooksuvad toimuvad kohtumised, õpitoad, matkad ja filmiõhtud. Korraldajad kutsuvad osalejaid endale teadvustama oma toiduvalikute keskkonnamõju ja seejärel muutma oma tarbimist kliimasõbralikumaks. Tänapäeval on üksikisikutel kahvliga kliimamuutuste vastu astuda lihtsam kui kunagi varem.

Kampaania pöörab erilist tähelepanu väiksemate asulate elanikele ja nende võimalustele teha täistaimseid valikuid. Väikestes poodides ei ole nii rikkalikku valikut nagu suurtes, mistõttu mitmekülgse ja maitsva toidu valmistamine võib nii mõnegi jaoks liigse eneseületusena tunduda. Erinevaid üritusi toimub väiksemates kohtades samuti palju vähem, mistõttu ongi kampaania “Kahvliga kliimamuutuste vastu” oma fookuse just sinna seadnud.

Kui liha tarbimine jätkuvalt kasvab, peab globaalne toidutoodang nõudluse rahuldamiseks 2050. aastaks 70% kasvama. Maad selleks aga pole. Euroopa suudab toita kõiki siinseid inimesi, aga mitte loomi, keda inimesed söövad. Just praegu on aeg muuta oma toidulaud kliimasõbralikuks ja miks mitte alustada lubadusega võidelda kahvliga kliimamuutuste vastu. Aeg toidulaud kliimasõbralikuks muuta on just nüüd ja miks mitte alustada seda andes lubaduse võidelda kahvliga kliimamuutuste vastu.

Loomuse kampaania “Kahvliga kliimamuutuste vastu” on osa Diet Change Not Climate Change sõltumatust algatusest, mille algatas ProVeg International, juhtiv rahvusvaheline toiduteadlikkuse tõstmise organisatsioon. Selle algatusega ei kaasne ettevõtte rahalist toetust. Diet Change Not Climate Change on sponsoreeritud ainult kodanike annetustest.