Siiani on laialt levinud arusaam, et kassi toiduks peavad olema kala ja piim. Kuid tervislikul kassi toitmisel tuleks hoopis lähtuda sellest, mida kassid nö. „looduses“ sööksid.

Kõige looduslikum kassitoit on seega linnukesed ja närilised, ning kala ja piima söömine on pigem inimeste poolt külge poogitud komme. Kuid kuna tõenäoliselt ka kõige pühendunumad kassiomanikud oma kassile hiiri siiski püüdma ei hakka, võib piirduda linnulihaga.

Kass on lihatoiduline loom ja ainuke taimne materjal, mida ta looduses kätte saaks, on saakloomade maosisu, seetõttu ka puder ei ole kassile sobiv toit. Kass, kellel selleks võimalus on, püüab ja sööb ööpäevas keskmiselt 9 hiirt või lindu. Seega on ka tubastel kassidel kombeks üheksa korda päevas söömas käia ja toit peaks kassile pidevalt kättesaadav olema.

,Erandiks on ülekaalulised ja pissimisprobleemidega kassid, keda tuleb enamasti sööta 2-3 korda ööpäevas. Joogiks on kassile värske vesi. Mõned kassid eelistavad juua mujalt kui oma joogikausist või lepivad ainult jooksva veega. Siis peaks omanik jälgima, et kass iga päev piisavas koguses vett kätte saab. Keskmist kasvu kass vajab ööpäevas u. 2 klaasitäit vett.

Kassile sobivad:

– Kanaliha ja kõik kana osad, kops, maks, süda, nii toorelt kui keedetult.
– Ka kalkuni- ja muude lindude liha
– Hakkliha, metsloomaliha, lambaliha, ja ka loomade südamed
– Valge kalaliha; hõbeheik, mintai kindlasti kuumutatult, 1-2 x nädalas
– Hapendatud piimatooted; hapukoor, hapupiim, keefir, maitsestamata jogurt, kodujuust
– Vahel harva keedumuna.


Kodus valmistatud toit
:

4,5-kilosele kassile peaks olema järgmise koostisega:

- keedetud kanamaks 21g

-keedetud valge riis 98g

-keedetud kanaliha 21g

-7g toiduõli,

-soola

-0,5g jodeeritud soola

-0,5g,kaltsiumkarbonaati

-veiseliha keedetud 67g,

-riis 67g,

-kaltsium karbonaat 0,7, jodeeritud sool 0,1, sool 0,1

-60g keedetud riisi,kartulit või makarone,

-40g liha(erinevad lihad,+kala+linnud+maks),10g rasva(kana või looma rasv ,toiduõli, kalaõli),

-1g soola, lisaks vitamiinipastat, milles on vajalik tauriin

Grammidest tuleb täpselt kinni pidada, segu peenestada ja veega segada. Grammid on antud juba keedetud toidu kohta. Liha tähendab tõesti liha - seda ei saa asendada konservi või siseorganitega. Ja ikkagi ei pruugi selline toit koostiselt teie kassile sobida.

Kassile ei sobi:

– Pudrud, leib, sai, makaronid
– Inimeste toit; sink, pasteet, vorst, hakklihakaste (sisaldavad alati säilitus-, värv- ja maitseaineid ja soola, mis kassi seedimisele ei sobi)
– Maiustused, küpsised ja šokolaad; sisaldavad suhkrut, mis kassile ei sobi. Šokolaad on loomadele suisa mürgine
– Toores piim: põhjustab enamusel loomadest kõhulahtisust, gaase või kõhukinnisust, kuna täiskasvanud loomad reeglina ei suuda seedida piimasuhkrut. Karv võib olla pidevalt lahti.
– Toores kala, räim: toorest kalast võib saada usse ning pidev rasvase kala söömine põhjustab tervisehäireid.1 pisike kilu 1 kord nädalas on lubatud.
– Maks: põhjustab tihti kõhulahtisust, pidevalt söötes ka raskeid tervisehäireid
– Toores muna või muna söötmine liiga tihti.
– Koeratoit on kassile absoluutselt sobimatu, sest ei sisalda piisavalt liha.

Kass võib toituda ka ainult kommertslikust kassitoidust ehk krõbinatest ja konservidest, kuid need peavad olema kvaliteetsed. Kõige otsesemalt näitab kvaliteeti hind. Tavalised toidupoodides ja teleris reklaamitavad kassitoidud on toodetud võimalikult odavatest toorainetest ning nad ei ole vitamiinide ja mineraalide osas kuigi tasakaalustatud.

Tooraineks on põhiliselt lihakombinaatide ülejäägid (sabad, sarved, sõrad, hammastega lõualuud, karvadega nahk jne), mida inimeste vorsti sisse enam panna ei kõlba. Jahvatatud lihamassile lisatakse hõrgutavad maitse- ja lõhnaained juurde, pakendile pannakse värviline pilt peale ning kassiomanikud ostavad hea meelega.

Kuid selline toit toob varem või hiljem kaasa mitmeid terviseprobleeme. Sagedasti esineb kassidel äkilisi seedeprobleeme (oksendamist, kõhulahtisust), karv on kõõmane ja lahti ning eriti isastel kassidel hakkab kusepõide moodustuma põieliiv või -kivid, tekivad pissimisprobleemid.

Loomapoodides ning -kliinikutes müüdavad toidud on tunduvalt kallimad, kuid need on oma hinda väärt. Nende toitude toorainena on kasutatud kvaliteetsemat liha ning erinevate toorainete kogused on erinevates partiides samad, mitte ei vaheldu vastavalt sellele millist toorainet parasjagu odavamalt saab.

Selline toit on ka paremini seeduv, ehk siis kass saab samast kogusest toidust rohkem toitaineid kätte kui odavatest toitudest. Kassid hakkavad pikapeale sööma vähem, väljaheidete hulk väheneb, ning seega toakassidel kulub ka kassiliiva vähem.

Saadaval on toidud kassidele erinevas vanuses ja erineva aktiivsusega, mis on tasakaalustatud toitainete, energia ja vitamiinide sisalduse poolest täpselt vastavalt kassi vajadustele.

Ühe kassi toidule kulub umbes 10-13 eurot kuus. Lõigatud kassid vajavad sööki umbes 25 protsent vähem kui samas kaalus lõikamata kassid. Kokkuvõttes: teie kass on see mida ta sööb!

Allikas: Pesaleidja blogi


Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid