Kust alustada? Õpeta oma koerale selgeks viis peamist käsklust, mida edaspidises elus igapäevaselt vaja läheb. Koos õppimine on lõbus nii koerale kui ka koeraomanikule.

Istu

See on üks lihtsamaid käsklusi, mida koerale õpetada ja suurepärane, millega alustada.

Hoia snäkki oma koera nina all. Seejärel liiguta kätt üles ja koera poole nii, et koera pea järgneb snäkile, kuid tagumine osa jääb alla. Kui koer on istuvas asendas, ütle “istu” ja anna talle snäkk.

Korda seda mõned korra mitme päeva jooksul, kuni koer on selle oskuse täielikult omandanud. Seejärel palu koeral istuda enne söögikorda, enne jalutama minekut ja enne muid tegemisi, kui on vaja rahulikuks jääda. Pane tähele aga seda, et väga ärevas või uues olukorras ei suuda koer sageli keskenduda. Ärevates olukordades, kus koer ei ole võimeline kuuletuma, ei ole koeralt mõistlik selle käsu täitmist ka nõuda. Hinda iga olukorda eraldi.

Juurde tulemine

See käsklus on kasulik, sest aitab koera kontrolli all hoida, eemal hoida jamast ja ennetada ohtlikke olukordi. Näiteks kui koer rabeleb end rihmast lahti või jääb majauks kogemata avatuks ja koer jookseb välja, siis oskab ta käsu peale ka tagasi tulla.

Kuid samuti võib juurde tulek olla üks keerukamaid käsklusi, mida koerale õpetada, sest koer peab alistuma, jätma oma tegevuse pooleli ja peremehe juurde minema. Et muuta õpetamise kulg koera jaoks meeldivaks, säilita positiivsust ja sõbralikkust. Pea meeles ka seda, et sina pead alati olema huvitavam ja väärtuslikum kui see, mille juurest sa koera tol hetkel ära kutsud.

Pane koerale rihm kaela ja kükita madalale koera juurde. Tõmba teda rihmast hetkeks õrnalt enda poole ja ütle “siia”. Kui koer allub sinu käsklusele, anna talle preemiaks midagi head. Hiljem on seda käsku hea õpetada ka kahekesi, kus üks hoiab koera rihmast kinni ja teine saab kaugele eemale minna ning seejärel pikema distantsi pealt koera kutsuda.

Lama

Leia mõni tõeliselt hea lõhnaga snäkk, mis koerale väga meeldib. Hoia seda suletud peopesas ja lase koeral oma kätt nuusutada. Kui koer hakkab käele järgnema, liigu käega aeglaselt põranda poole ja oota kuni koer on lamavas asendis. Seejärel ütle talle “lama” ja anna talle preemiaks snäkk.

Korda seda igapäevaselt. Peale järjepidevat harjutamist saab see käsklus koerale selgeks.

Paigal püsimine

Enne selle käskluse õpetamist veendu, et sinu koer on omandanud istu-käskluse.

Esmalt ütle oma koerale, et ta istuks. Seejärel ava oma peopesa koera poole ja ütle “oota” ning astu vaid paar sammu tagasi. Alguses ei tohi distants olla pikk, mine ainult nii palju, et koer ei jõuaks veel püsti tõusta. Seejärel premeeri koera selle eest, et ta paigal püsis. Järk-järgult suurenda tagasi astutud sammude arvu, nii et koera harjub ka pikema vahemaaga sinu ja tema vahel. Ära kunagi unusta säilitada positiivne meeleolu ja anda koerale preemiaks midagi head.

Kuna tegemist on enesedistsipliini nõudva harjutusega, ära heitu, kui koer kohe ei kuula ja aru ei saa. See nõuab kannatust ja aega.

See on kasulik harjutus eelkõige siis, kui koer tunneb mingi asja vastu suurt uudishimu, kuid see võib tegelikult talle ohtlik olla. Näiteks kui ta nuustab midagi maas olevat, mis tundub talle põnev, kuid tegelikult on mürgine. Harjutuse mõte on õpetada koerale, et kui ta loobub oma esialgsest huvist, saab ta midagi hoopis paremat.

Võta mõlemasse kätte mingi maius. Hoia ühte peopesa suletuna ja ütle koerale, et ta jätaks järele ja seda ei himustaks. Isegi kui koer limpsib, nuusutab ja proovib igal võimalikul viisil seda maiust saada, siis lihtsalt ära lase. Anna koerale maius teisest käest alles siis, kui ta on eemale läinud ja vaatab sulle otsa.

Kui koer hakkab järjepidevalt eemale minema ja sulle otsa vaatama, kui sa ütled “ei”, on aeg teha järgmine samm. Selleks võta kaks erinevat maiust, millest üks on sinu koera lemmikmaius.

Ütle koerale käsk “ei”, pane vähem väärtuslikum maius põrandale ja kata see käega. Oota, millal koer kaotab maiuse vastu huvi. Seejärel võta põrandale pandud snäkk sealt ära ja anna teisest käest koerale hoopis tema lemmikmaius. Kui koer on oma lemmikmaiuse saanud, pane vähem maitsvam maius põrandale tagasi ja hoia kätt selle kohal, aga mitte nii, et see oleks käega kaetud. Liiguta oma kätt sammhaaval eemale. Tõuse vaikselt püsti ja jälgi, mida koer teeb. Kui ta ptahab põrandal olevat maiust siiski ära süüa, kata see jalaga.

Selle käskluse selgeks õpetamine võtab samuti palju aega. Seetõttu peaks varuma kannatust ja olema järjepidev. Kui sinu koerale meeldib rohkem mänguasi kui maius, siis võid lemmikmänguasja asemel teha harjutust ka palliga. Sellisel juhul on tema jaoks pallil suurem väärtus kui toidul ja ta on nõus palli nimel toidust loobuma.

Need viis lihtsalt käsklust aitavad hoida koera turvalisemalt ja arendavad sinu suhtlemist koeraga. See on väärt aega ja pühendumist. Pea meeles, et iga uus asi võta aega ja mitte miski ei tule iseenesest.

Allikas: Cesar’s way

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid