Loomade vaatemängulisi reaktsioone aedikusse asetatud erksavärvilistele viljadele kommenteerivad kell 11-14 loodushariduse spetsialistid Marili Tooming ja Leif-August Kirs. Kell 12 räägib loodushariduse spetsialist Tatjana Žukova paralleelselt loomaaednike juttude raames huvilistele alpinaariumi asukatest. Loomaaia kohvikud kostitavad sel päeval külastajaid erilise kõrvitsamenüüga. Kirsi sõnul on sündmus eelkõige üllatusi täis päev loomaaia loomadele, kelle avastusrõõmust on ka kõik külastajad oodatud osa saama. "Mitte iga päev ei aja üks köögivili kiskjatel suud nii vett jooksma nagu kõrvitsapeol, mil kõrvitsas varjab end mõnusalt lõhnav lihakäntsakas ega pane kotkaid pead murdma, kuidas palakesi kõige turvalisemalt vastu naeratava aedvilja hambust kätte saada." lisab loodushariduse spetsialist.

Tallinna loomaaia kõrvitsakampaania projektijuhi Helina Õunapuu sõnul on tänavuse üle-eestilise kampaania raames registreeritud 380 kõrvitsate kasvatajat ja saatjat. "Rõõm on tõdeda, et häid inimesi, kes loomadest hoolivad, on sel aastal nii palju olnud, et loomaaia söödalaod täitusid kõrvitsatest planeeritust varasemalt. Kahjuks aga olime olukorra ees, kus pidime kõrvitsate vastuvõtmise enne kampaania lõppu peatama. Kui kõik kõrvitsad kokku lugeda, siis see arv on ligikaudu 8000 kõrvitsat. Selle rekordilise kogusega saaksime aastas ära toita 25 elevanti. Seega saame armsatele loomasõpradele südamerahuga öelda, et loomadele jagub kõrvitsaid söödaks ja mängimiseks kuni järgmise aasta suveni."

Kõrvitsapidu toimub juba sel laupäeval

Kui eelmisel sügisel püstitati Tallinna loomaaia asukatele saadetud kõrvitsate rekord 23 tonniga, siis sellel sügisel on kõrvitsaid loomadele toodud juba üle 40 tonni. „Väga paljud head inimesed saatsid DPD kulleritega loomaaeda iga päev kümneid ja sadu kilogramme kõrvitsaid ja tänu sellele on nüüd kõrvitsate kogumise rekord teinud hüppelise tõusu! 40 tonnine kogus näitab inimeste erakordset loomadest hoolimist ja armastust aianduse vastu. Oleme kõigile kõrvitsakasvatajatele väga tänulikud,“ lausus DPD Eesti müügi- ja turundusjuht Janek Kivimurd.

Nende inimeste, kes on end juba kõrvitsate transpordiks registreerinud, aiasaadused veab DPD loomaaeda endiselt tasuta kohale, kuid kuna loomaaia söögilaod on täis, siis sellel aastal rohkem kõrvitsaid loomaaeda ei viida. Peame ka arvestama sellega, et loomad jõuaks kogu selle saagi enne halvaks minemist ära süüa.

Kivimurd lisas, et kuna kevadise kriisi ajal tellisid inimesed tavapärasest veelgi usinamalt e-poodidest kodudesse ja suvilatesse aiatöötarbeid ja -vahendeid, siis ilmselt oli see ka üheks põhjuseks, miks kõrvitsaid sellel sügisel nii suurel hulgal kogunes. „Inimestel oli lihtsalt rohkem aega aiandusega tegeleda,“ märkis ta.

DPD toimetas tasuta kohale kõrvitsakasvatajate kõrvitsad igast Eesti otsast, kuid soovijad said oma kõrvitsad loomaaeda ka ise kohale viia. Enda panuse andsid ka paljud koolid ja lasteaiad, näiteks Põltsamaa lasteaed, Vändra lasteaed ning Varbla Kool ja Parksepa Keskkool.

Tallinna loomaaed tänab kõiki heldeid kõrvitsakasvatajaid loomaaia asukate söögilaua rikastamisel ja ja koostööpartnereid kullerfirma DPD Eesti AS arvuka kõrvitsasaagi loomaaeda toimetamisel.

KÕRVITSAPEOL KAVAS*:

LOOMADE KOMMENTEERITUD TOITMISED:

Kommenteerivad loodushariduse spetsialstid Marili Tooming ja Leif-August Kirs

11:00 Jaapani makaagid

11:20 Hülged

11:30 Amuuri leopardid ja pesukarud

11:40 Kängurud, faasanid

12:00 Lumeleopard

12:30 Ninasarvikud õueaedikus ja emaelevandid elevanditornist

12:45 Isaelevant õueaedikus

13:00 Hüäänid

13:30 Kullid, kakud, kotkad ja takiinid

14:00 Jääkarud ja laste loomaaed

LOOMAAEDNIKE JUTUD: EKSKURSIOON ALPINAARIUMIS KELL 12:00-13:00

Loomadest räägib loodushariduse spetsialist Tatjana Žukova (eesti ja vene keeles)

*Korraldajal on õigus teha kavas muudatusi.

Kõrvitsapäeval osalemine on loomaaia piletiga. Kassad on avatud kell 9-17, loomaaias saab sügishooaja viimasel päeval jalutada kuni kella 19ni