Ühtlasi ei ohusta puugid meid ainult metsas või rabamatkal, aga ka linnaparkides ja isegi kortermaju ümbritsevatel muruplatsidel. Kuidas kaitsta oma lemmikut puukide eest ning kuidas ära tunda puugihammustusest tekkinud infektsiooni?

Ohutumate jalutuskäikude ABC

KIKA lemmikloomapoodide jaekaubanduse juhi Ksenia Germani hinnangul on säilinud müüt, et puugioht valitseb ainult hiliskevadel ja suvekuudel. Tegelikult on puugid aktiivsed märksa pikema perioodi vältel ning võivad loomaomanikke üllatada juba esimestel kevadistel päevadel.

„Tõepoolest on puugid kõige aktiivsemad mai keskel, kuid kaitsevahendeid kasutamata on äärmiselt tõenäoline, et teie lemmik korjab oma esimesed puugid juba neil päevil. Ilmad ju lähinädalatel lõpuks soojenevad ning siseruumides kehtivate piirangute tõttu veedavad paljud inimesed oma vaba aja lemmikuga metsas või rabamatkal. Seepärast peakski juba praegu kasutama puugitõrjevahendeid ning looma pärast iga jalutuskäiku põhjalikult kontrollima," ütleb Ksenia German.

Ekspertide sõnul ongi kõige olulisem põhjalik puugikontroll. Lisaks karvastikule, tuleb kindlasti üle vaadata ka looma tundlikumad ja õhukesema karvkattega kohad nagu jalgevahe, käpad, alakõht, kaenlaalused ning kõrvad. Eriti valvsad ja põhjalikud peavad olema paksu karvkattega loomade peremehed, sest tiheda karva seest on vereimejaid raskem leida. „Siin võib loomaomaniku tööd pisut lihtsustada põhjalik karvahooldus koertesalongis või karvastiku regulaarne harjamine," soovitab Ksenia German.

Kuidas ära tunda sümptomeid?

Kui inimesele on kõige ohtlikumad puukentsefaliit või borrelioos, siis koeri ohustab lisaks borrelioosile näiteks babesioos. Enamikke puugihaigusi on loomade puhul keeruline diagnoosida, sest puuduvad konkreetsed kliinilised sümptomid. Et puugihammustus ise võib jääda märkamatuks ka kõige hoolsamale lemmikloomaomanikule, on lisaks puugikaitsevahendite kasutamisele ja regulaarsele puugikontrollile oluline osata märgata muutuseid koera käitumises ja enesetundes, mis võivad viidata puukinfektsioonile.

Lemmikloomadel ühe enamlevinud babesioosi puhul on tavalisteks sümptomiteks loidus, apaatia, söögiisu vähenemine, kõhulahtisus ning hootine hingeldamine. Lisaks võib loomal tekkida palavik, silmamembraan muutuda valkjaks ning uriin märgatavalt tumedamaks. „Muuhulgas võib babesioosi tunnuseks olla ka vedelikupuudus, keha tuimus ning häiritud unerütm. Peamine on neid sümptomeid märgata ning nende esinemisel mitte sattuda paanikasse, sest õigeaegse reaktsiooni ning kohese ravi korral taastub looma tervis kiiresti," rahustab Ksenia German.

Sümptomite esinemine sõltub KIKA ekspertide ja veterinaaride kinnitusel ka looma immuunsüsteemist. Tugeva immuunsüsteemi puhul võivad esmased sümptomid olla vaevumärgatavad muutused käitumises ja enesetundes, kuid ka sellisel juhul tasuks operatiivselt võtta ühendust veterinaariga. „Vahel võib omanikule pelgalt meeleolumuutuse pärast veterinaari juurde ruttamine tunduda ülereageerimisena, kuid infektsioonid nagu babesioos levivad looma kehas väga kiiresti ning raskematel juhtudel võivad kõigest 24 tundi pärast esimeste sümptomite ilmnemist loomal tekkida juba neeruprobleemid. Seetõttu ongi oluline võtta juba esimeste kahtluste puhul loomarsti juures vereproov," hoiatab Ksenia German.

Kõige olulisem on õigeaegne ennetus

Puukinfektsioone on kõige lihtsam ennetada vältides puuke. Selleks on poodides ja loomaapteekides saadaval arvukalt erinevaid puugitõrjevahendeid: aerosoolid, tilgad, puugirihmad ja tabletid - lisaks veel ultraheliripatsid ning looduslikud aroomiõlid.

„Olgu tegu keemilise, elektroonilise või loodusliku kaitsevahendiga - ükski neist ei taga sajaprotsendilist kaitset. Maksimaalse kaitse saab tagada erinevaid kaitsevahendeid omavahel kombineerides - näiteks kasutada samaaegselt puugirihma, ülitõhusat ultraheliripatsit ning naturaalseid aroomiõlisid. Kõige tähtsam on meeles pidada, et kunagi ei peaks korraga kasutama kahte kemikaalipõhist kaitsevahendit - näiteks puugirihma ja tilkasid - korraga, sest see võib loomal tekitada mürgistuse. Korraga tohib kasutada ühte keemilist ning erinevaid naturaalseid abivahendeid," hoiatab Ksenia German.

Puugitõrjevahendite valimisel on oluline arvestada ka looma kaalu ja vanusega ning jälgida esimestel päevadel hoolikalt lemmiku enesetunnet, et ei esineks vastureaktsioone või allergiaid!

Kuidas käituda, kui avastad lemmikloomal puugi?

1) Kõigepealt tuleks puuk ettevaatlikult eemaldada kasutades selleks näpitsaid või spetsiaalseid puugitange.

2) Pärast parasiidi eemaldamist tuleb kindlasti hammustuse koht desinfitseerida!

3) Järgmiste tundide ja päevade jooksul jälgi kriitilise pilguga looma käitumist ja enesetunnet ning kontrolli ka hammustuskohta, ega see pole põletikuliseks muutunud!

4) Esimeste, isegi kergemate sümptomite ja kahtluste tekkimisel konsulteerida veterinaariga.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid