Loomaarst Tiina Toomet: miks koerad alalõpmata uluvad?

 (4)
Loomaarst Tiina Toomet: miks koerad alalõpmata uluvad?
Pixabay

Arvatakse, et see on sotsiaalne suhtlemine. Kuid tegu võib olla ka tõsise tervisehäda või käitumisprobleemiga.

Sellele küsimusele vastamiseks peaksime esmalt küsima „Miks hundid uluvad?“. See ei ole veel lõplikult kindlaks tehtud. Näiteks annavad hundid ulgumise läbi oma asukoha kohta teada. Mõni ulg võib olla konfliktsituatsioonis ka rahustava toimega. Kaugele kostev ulgumine jahi ajal võib olla märgiks teisele karjale, et siin piirkonnas on juba üks kari. Ulgumine võib määrata ka karja hierarhia. Igal hundikarjal olevat oma ulg. Selle tähtsus ja otstarve jäävad meile enamasti mõistatuseks. Inimestes tekitab hundi ulgumine hirmu, aukartust ja uudishimu. Hundile on see instinktiivne toiming ja seda teeb ka hundi sugulane koer, aga oluliselt vähem ja harvemini. Kelgukoerad uluvad innustunult enne teele asumist ning karjakoerad kutsuvad sellega loomi kokku. Enamasti aga tähendab ulgumine koerte puhul ebamugavust või valu. See võib olla ka sotsiaalne kutse. Koera jaoks on üksinda jäämine kurb. Ta vajab lähedust ning tahaks olla koos perega. Ta hakkab ulguma, et kutsuda inimesed tagasi.

Sageli vallandab ulgumise kas teise koera ulg või üksinda jäämine.
Seotud lood:

Tänavu ei ole veel täpselt teada, mis toimub koera peas, kui ta ulub. Me võime selle üle vaid spekuleerida. Teatud kõrgusega helid annavad koerale signaali, et sellele hüüule on vaja vastata ehk temas ärkab vana hundi vaim. Ulgumise kaudu on huntidel kombeks tervitada karjaliikmeid ja vahetada infomatsiooni. Ehkki koer ja hunt on tuhandeid aastaid tagasi eri suundades arenenud, on midagi ühist siiski säilinud.

Sageli vallandab ulgumise kas teise koera ulg või üksinda jäämine. Muusika või muu heli võib olla sarnane teise koera häälele ja see põhjustabki ulgumist. See hääl peab tekitama koeras erutust. Mõnel koeral on see nii kõrge, et ta ei ulu kunagi, teised hakkavad kergesti ulguma, kasvõi kiirabiauto sireeni või pilli mängimise peale. Otseloomulikult ei pea koer sireeni teise koera ulgumiseks, aga koera ulgumisele sarnane helisagedus vallandab temas ulgumisinstinkti.

Koer kuuleb ka ultraheli, mida inimesed ei kuule. Koera kuulmine on 4 korda parem kui inimesel. Noor, hästi kuulev inimene kuuleb vahemikus 20–20 000 herzi sekundis. Koerte kuulmine on kirjanduse andmeil 70–100 000 hertzi, ehk siis koerad kuulevad palju kõrgemaid helisid kui inimene.

Mida koera ulgumine tähendab?

See ei ole tänavu veel lõplikult selge. Ulgumine võib olla seotud reviiriga, kuid see võib olla ka teatud suhtlusvahendiks. Üldiselt usutakse, et ulgumine tugevdab koera või huntide rühma omavahelisi sidemeid. Hundikarjas on see oluline viis pidamaks karja koos. Koertel ei ole see tänapäeva ühiskonnas enam oluline, sest koera „kari“ ehk perekond ei kasuta sellist meetodit sidemete tugevdamiseks. Mõned koerad väljendavad end siiski ulgumise kaudu erutudes või rõõmustades nagu tahtes öelda, et kuuluvad samasse karja/perekonda.