Kui lemmikloom muutub loiuks või hakkab ebatavaliselt käituma, vajab ta viivitamatult jahutust ja värskendust. Kui olukord ei lähe paremaks, tuleb kohe spetsialistide poole pöörduda. Kui ei jõuta õigel ajal reageerida, võib ülekuumenemine lõppeda isegi surmaga.

KIKA jaemüügijuht Ksenia German märgib aga, et ülekuumenemist on lihtne vältida, kui rakendada ennetusmeetmeid ja oma neljajalgse sõbra eest hoolt kanda.

Hoolitsege palava ilmaga lemmiklooma reisiohutuse eest

Ksenia German juhib tähelepanu sellele, et eriti sageli esineb juhtumeid, kus loom kuumeneb palaval suvepäeval üle, sest ta on üksi autosse jäetud.

„Autos on kuumal suvepäeval ülimalt lämbe. Isegi kui auto seisab varjus, võib looma ikkagi tabada kuumarabandus, sellepärast ei tohi lemmiklooma kunagi autosse üksi jätta. Isegi siis, kui lähete lühikeseks ajaks ära, jätate aknad paokile ja panete loomale vett, ei pruugi see suure kuumusega lemmiklooma päästa,“ hoiatab ekspert.

On ka väga oluline, et alati oleks kaasas puhas joogivesi. „Ükskõik, kas lähete jalutama või autoga sõitma, võtke alati kaasa puhta veega täidetud reisi-jooginõu. Palava ilmaga võtab pererahvas lemmikloomad tihti kaasa veekogu äärde, kuid on oluline mõista, et selle vesi ei pruugi joomiseks sobida – lemmikloom võib sealt saada baktereid ja hiljem end halvasti tunda, tal võib tekkida allergiline reaktsioon või kõhulahtisus, iseäranis kui vesi õitseb,“ märgib ta. Tänapäeval on võimalik soetada moodsad joogianumad, millel on leket takistav lukustussüsteem ja tagasivoolufunktsioon, mis võimaldab vee tagasi jooginõusse valada, kui lemmikloom ei joo kõike ära.

Väljasõidul vee äärde peaks loomaomanik teadma ka seda, kuidas ohutult suplust nautida. „Kui lasete lemmikloomal vees pladistada, saab ta vaid poolenisti märjaks. Oluline on ka tema pea märjaks teha, sest see kaitseb võimaliku päikesepiste ja kuumarabanduse eest,“ soovitab German. Ta lisab, et supluse võivad vahvamaks muuta veepinnal püsivad lelud, mis sobivad vees mängimiseks.

Jahutusvahendid kuluvad marjaks ära

Ekspert ütleb, et nii kodus kui ka reisil võivad marjaks ära kuluda spetsiaalselt loomadele loodud jahutavad vahendid, nagu niisked rätikud ja jahutusmatid. Viimaseid võib kasutada lihtsalt kodus või laotada lamamisasemele, kuuti või autosse. Need hoiavad palaval päeval kehatemperatuuri normis. Jahutus toimub keha kontakti kaudu matiga. Elektrienergiat ega vett ei ole vaja.

Kui teile meeldib lemmikloomaga rännata, võib teekonna mõnusamaks muuta ka kasti külge kinnitatav ventilaator. Ühtlasi esitleb ekspert uudistoodet – jahutavat lakkumismatti, kuhu saab hõõruda mõnda maiuspala, mati siis külmutada ning hiljem seda lemmikloomale justkui jäätist nautida anda.

Germani soovitab reisile kaasa võtta spetsiaalsed rätikud, mis tuleb märjaks teha ning loomale selja, pea ja otsmiku peale panna. „Need jahutavad meeldivalt ning võivad vajaduse korral aidata ka karva kuivatada ja niiskust imada, kui loom saab märjaks,“ selgitab ta.

Samuti on saadaval jahutavad lamamisasemed ja kaelarihm-vestid. Jahutaval lamamisasemel on loomal mõnus ja mugav lesida isegi palava ilmaga. Märjaks saades kuivab see väga kiirelt. Kaelarihm-vest sobib suurepäraselt aktiivsematele loomadele – see hoiab kehatemperatuuri optimaalsena näiteks trenni ja dresseerimise ajal ning erinevatel võistlustel osaledes, aidates nõnda kergemini kuuma taluda.

Ekspert hoiatab, et kõik jahutavad vahendid on eriti olulised nende koerte jaoks, kellel on keerukas hingamissüsteem (näiteks kääbusspits, chihuahua ja Cavalier King Charlesi spanjel), sest neil võivad sõõrmed ja aju kuumaga tursuma hakata ning koerad võivad isegi surra.

Kandke hoolt igakülgse päikesekaitse eest

Ksenia German räägib, et ehkki Eestis ei ole see veel kuigi populaarne, kaitsevad loomi otsese päikesekiirguse eest ka mütsid. Riikides, kus kuumus valitseb aasta ringi, kannavad koerad nii mütse kui ka jalatseid, mis kaitsevad tulise sillutise eest.

Kuumenenud maapind võib kahjustada lemmiklooma käppasid, sellepärast soovitab ekspert neid soojal aastaajal niisutada salviga, mis kaitseb nahka kuumuse ja lõhenemise eest. „Lemmikloomade käpad ei kannata mitte ainult külma ja talvel teele puistatava soola pärast – ka suvel muutuvad need kuuma toimel kuivaks ja praguliseks, mistõttu neid tuleb niisutada. Kui viibime kaua päikese käes, võivad käpad isegi ära põleda ja seejärel kõvasti valu põhjustada – siis hakkavad koerad neid lakkuma ja tekivad haavad. Aga spetsiaalsed käpasalvid kaitsevad neid kuuma ja kuivuse eest ning aitavad niiskust säilitada,“ ütleb ekspert.

Ühtlasi märgib ta, et uue hooaja algus on võrratu aeg uuendada nii enda kui ka lemmiklooma garderoobi, ning soovitab mitte unustada ka vihmamantlit.