Aasta viimasel nädalal võeti ette suur kolimine. Loomaaias tuleval kevadel avatav Kagu-Aasia vihmametsa hoone sai kesknädalal uued asukad: sisse kolisid binturong, aasia sõrmiksaarmad ja kalakassid.

Veidi kassi meenutava näo, tüüaka karuliku kogu ja päris pika sabaga binturong, kes kuulub tsiibetlaste ehk kärpkaslaste sugukonda, on osav ronija ja elab enamasti puude otsas. Tema pikk saba on haardevõimeline.

Erinevalt teistest tsiibetlastest, kes on valdavalt loomtoidulised, on binturongi põhitoiduks puuviljad, kuid ta püüab ka linde, pisiimetajaid, selgrootuid ning sööb mune ja raipeid. Süstemaatiliselt on binturong perekonna Arctictis (Kreeka keeles arktos – karu ja iktis – kärp) ainus liik. Maailma Looduskaitseliidu punases nimistus kuulub binturong ohualti kategooriasse ja tema arvukus looduses väheneb.

Vanas lõvimajas juba mõnda aega sõbralikult koos elanud kalakassid Tommi ja Coral, hellitusnimega Rosa, on uues elupaigas esialgu harjumise ajal ühes ruumis, kuid eraldi. Edaspidi hakkavad nad jagama üht põnevalt taimestikurohket ja basseiniga ekspositsiooniala.

Kalakass Rosa

Transpordikastist väljumisega ei olnud kummalgi kalakassil probleeme, kuigi silmad olid ümmargused mõlemil ja liigutused väljapeetult aeglased. Rosa nuuskis veidi uut ümbrust, hüppas riiulile ja piilus kohe uudishimulikult võre taga paistvat taimestikurikast aedikut, inimestele aga näitas igaks juhuks hambaid. Ka kalakassid kuuluvad ohualti kategooriasse ja nende arvukus looduses väheneb.

Looduses väheneb arvukus ka samasse ohukategooriasse kuuluval väikseimal saarmaliigil aasia sõrmiksaarmal. Loomakesed on väga osavad oma lühikeste küünistega esikäppadega mudas ja taimestikus limuseid ja koorikloomi kompima ning suhu pistma. Uues elupaigas ei olnud vilkad sõrmiksaarmad eriti altid varjulist transpordikasti hülgama, sestap jäeti nad omapäi uute oludega tutvuma.

Vihmametsa hoone külastusalal hakkavad aasia sõrmiksaarmad ja binturongid jagama ühist ekspositsiooni.

Sõrmiksaarmas