Kuigi sõbrapäev on pühendatud armastajatele, peetakse sel puhul üha enam meeles ka oma mitteromantiliste seostega seotud lähedasi – sõpru, naabreid, pereliikmeid ja loomulikult ka oma lemmikloomi.

See püha on mitte ainult väga populaarne, vaid ka eriti tulus – hinnanguliselt kulutatakse maailmas igal aastal umbes 24 miljardit USA dollarit, millest üle 1 miljardi kulutatakse lemmikloomade kingitustele ning see arv aina kasvab.

Viimase 10 aasta jooksul on oma lemmikloomadele sõbrapäeva puhul kingitusi ostnud omanike arv kasvanud lausa 17 protsenti. Huvitav on ka see, et iga-aastase „Proper Insights and Analytics“ läbi viidud sõbrapäeva kulutuste uuringute järgi kasvas lemmikloomade kingituseks kulutatav summa eelmise aastaga võrreldes märkimisväärselt – 38,36 dollarilt kuni 52,65 dollarile, samas kui olulisele teisele inimesele tehtud kingituse väärtus langes veidi 130,80 dollarilt 130,75 dollarile.

Mida päev edasi, seda hämmastavam on inimeste leidlikkus – millised on populaarseimad ideed sõbrapäevaks lemmikloomaga ja mida on loomasõpradel oluline meeles pidada, arutleb KIKA esindaja Ksenia German.

Kingitused asendatakse meelelahutuse ja ühise fotosessiooniga

Tema sõnul on lemmikloomadel inimeste elus eriline koht, neid peetakse täisväärtuslikeks pereliikmeteks, mistõttu pole üllatav, et neid sõbrapäeval hellitatakse – nii saavad omanikud tänada tähelepanu ning pühendumuse eest, mida nende neljajalgsed sõbrad neile iga päev annavad.

„Lemmikloomaomanikud kingivad oma lemmikloomadele sageli erinevatel puhkudel maiustusi, mänguasju, tekke, aksessuaare, armsaid riideid, kuid üha enam märkame, et lemmikloomi hellitatakse mitte ainult kingituste, vaid ka meelelahutusega. Kuigi Eestis pole see veel eriti populaarne, ei imesta välismaal enam keegi, kui näevad loomaomanikke koos koeraga spaahooldusi nautimas – seda pakuvad teenusepakkujad üha rohkem,“.

Esindaja sõnul sobitavad omanikud järjest rohkem ka oma riietust lemmikloomade omaga, kandes sõbrapäeval punaseid ja roosasid riideid, kingi ja muid südamete ja muude taoliste aktsentidega kaunistatud aksessuaare. „Kui mõnele piisab riietumisest, siis teine teeb

sõbrapäeval koos lemmikloomadega pilte, plaanib koos lemmikloomasõbralikus kohvikus õhtust süüa või kodus maitsva ja tervisliku maiusega kostitada,“ märgib German.

Teine sõbrapäeva idee on lemmikloomaga loodud kunst: „Sellise kunstiteosega saab koos lemmikuga joonistada siidile või lõuendile, pritsida värvi ja hiljem oma kodu kaunistada – tegevusest ka mälestus. Tõsi, oluline on tagada lemmiklooma turvalisus, kasutada ainult looduslikke vahendeid.“

Armastus = hoolitsus

German on aga veendunud, et igal juhul on parim kingitus lemmikloomale tema eest hoolitsemine ja turvaline kodu, kus ta tunneb end armastatuna.

„Arvan, et armastust võib võrdsustada hoolimisega, sest see on sama, nii et enne kingituste tegemist või pildistamise planeerimist peaksid omanikud esmalt teadlikult mõistma oma neljajalgse pereliikme vajadusi ja neid rahuldama, tagama nende füüsilise ja emotsionaalse heaolu,“ märgib esindaja, et hoolitsus ei tähenda alati ainult mänge või ühist ajaveetmist, see on ka õigel ajal märgatud probleem ja teadmine, kuidas seda lahendada.

„Tervislik, tasakaalustatud, täisväärtuslik toitumine, etikettide lugemise oskus, arusaam, mis läheb lemmiklooma suhu, kehasse, mis toob talle kasu ja mis võib kahjustada, isegi oskus märgata õigel ajal muutusi käitumises, mis annavad märku võimalikest probleemidest – see kõik on tõeline armastus lemmiklooma vastu,“ kinnitab K. German.

„Juhtub ka seda, et lemmikloom justkui elab unistuste elu, tal on kõik vajalik olemas – alates toidust, mänguasjadest kuni omanike igapäevase tähelepanuni, kuid näiteks silmade ümber on pruunid pisaralaigud. Ja kindlasti ei tähenda see, et omanikud teda ei armastaks. Armastab päriselt, kuid tõeline armastus on ka teadmine, miks nii juhtus, ja lahendusviisi otsimine. Võib-olla sisaldab toit valesti valitud valguallikaid, mis tekitavad lemmikloomale allergiat (näiteks kana või veiseliha) või ei sobi talle teraviljapõhiste koostisosadega maiused?

Ühel või teisel juhul tuleb leida viis, kuidas oma armastatud neljajalgset sõpra aidata. Siin peitubki tõeline hoolitus: mõista, aidata, rahuldada tema igapäevaseid vajadusi“, märgib esindaja ja tuletab meelde, et terve ja õnneliku lemmiklooma valem koosneb 80% tasakaalustatud toitumisest ning 20% igapäevasest ja veterinaarhooldusest.

„Samuti on oluline mitte unustada igapäevast hooldust – see hõlmab hügieeniprotseduure, nagu hammaste ja kõrvade puhastamine, küünte lõikamine, vannitamine, õige kosmeetika valimine, teadmine, et need ei tohi sisaldada kahjulikke keemilisi lisandeid (näiteks silikoone, parabeene) ning perioodilisi visiite loomaarsti juurde.

Igapäevase hoolduse hulka kuulub isegi akna välistemperatuuri hindamine, sobiva riietuse valimine ja lemmiklooma kaitsmine külma ilma eest. Kõik see on hoolitsus ja lõppude lõpuks hoolimine = armastus“, resümeerib German.

Vastastikune heaolu

KIKA esindaja sõnul eristavad psühholoogid isegi mitmeid hüvesid, mida lemmikloomad oma peremehele pakuvad: need võivad aidata omanikul pingeid ja stressi maandada, tuju parandada ja isegi tervislikke harjumusi luua. Samuti on märgatud, et inimesed, kellel on loomi, kogevad harvemini üksindustunnet ning igapäevane koeraga jalutamine võib positiivselt mõjuda isegi omaniku füüsilisele tervisele ja kaalujälgimisele.

Suhte eelised on märgatavad ka lemmikloomadele – paitatud lemmikloomad levitavad rohkem õnnehormooni oksütotsiini ja need loomad, keda toidetakse õige toitumisringi järgi (80 protsenti kuivtoitu ja umbes 10–12 protsenti konservi, 3–5 protsenti maiustusi ja ülejäänud 1–3% on toidulisandid) on energilisemad. Tasakaalustatud ja täisväärtuslik toitumine koos õigete toidulisanditega vastavalt lemmiklooma eluetapile võib aidata tema eluiga pikendada.

Küll aga märkab German, et ei piisa ainult oma koera või kassi silitamisest, koos aja veetmisest, mängimisest või looma toitmisest – meie vastutame oma neljajalgse sõbra füüsilise ja psühholoogilise heaolu eest.

„Lemmikloom - nagu väike laps - ei hoolitse enda eest ise, seega peavad omanikud vastutustundlikult kontrollima, kas kasutatud kosmeetika on looduslik ning sööt on tasakaalustatud ja täisväärtuslik, hindama enne õue minekut ilmastikuolusid ja vajadusel riietama looma vastavalt, hoolitsema helkurdetailide ja tema jalgade eest. Vastutustundlik suhtumine lemmiklooma heaolusse aitab võimalikult kaua nautida vastastikust armastust“, võtab asjatundja kokku ja soovib, et lemmikloomade armastuse päev oleks iga päev.