Äsja ilmunud „Lendoravaraamat“ annab ülevaate selle omapärase looma bioloogiast, eluviisist ja käitumisest. Raamatu kaante vahele on talletatud lendorava uurimise ajalugu Eestis alates esmamainimistest 18. sajandi lõpus kuni tänapäevani välja. Vaatluse all on ka lendorava kui vanade metsade elustiku katusliigi kaitse ja sellega kaasnevad probleemid metsaomanike vaatest. Raamatusse on kogutud mitmeid inimeste meeleolukaid meenutusi kohtumistest lendoravatega.

„Ida ja lääne piiril elava väikerahvana on meie kohus kaitsta siinset, oma levikuala piiril elavat lendoravat. Me oleme saatusekaaslased. Lendorava elujõud ja käekäik on omamoodi sümbol ja märk ka eestluse elujõust,“ ütleb raamatu autor ja koostaja Jaanus Vaiksoo.

Rohkete fotode ja illustratsioonidega kujundatud raamatu koostas Jaanus Vaiksoo, konsultantideks olid Uudo Timm, Liisa Rennel ja Tõnu Laasi, kujundas Eike Ülesoo.

20. sajandi esimesel poolel Eestis veel küllalt laialt levinud loom pesitseb tänapäeval üksnes Virumaal peamiselt Alutaguse vanades metsades. Lendoravast on kujunenud Eesti looduskaitse sümbol – haruldane liik, kelle elukeskkonna säilitamine eeldab väga kaugeleulatuvat pilku, kuidas ühendada omavahel loodust säästev metsade majandamine ja põliste ökosüsteemide hoidmine.

Lendoravaraamatu veebiversiooniga saab tutvuda siin. Trükitud raamatud jagatakse jaotuskava alusel partneritele, huvigruppidele, metsaomanikele, Virumaa koolidele ja loodusõppe asutustele.