Umbes 100 sigaretisuitsus olevat keemilist ühendit on teaduslikult tõestatult tervisele ohtlikud. Eelkõige ohustab lemmikuid passiivne suitsetamine. Passiivset suitsetamist saab jagada otseseks ja kaudseks. Otsene tähendab, et sigaretisuits jõuab otse suitsetaja läheduses viibiva inimese või looma hingamisteedesse.

Vähem teatakse kaudsest passiivsest suitsetamisest. See tähendab, et sigaretisuitsus sisalduvad ohtlikud ühendid ladestuvad siseruumides kui ka lihtsalt lahtise aknaga suitsetades ruumi seintele, põrandakatetele, mööbliesemetele nädalateks ja kuudeks, kus kujutavad jätkuvalt ohtu suitsetaja kui tema pereliikmetele. Mõistagi pideval suitsetamisel kemikaalid aina kuhjuvad ja kuhjuvad.

Tänapäeval on paljud sigarettide suitsetajad nendest ohtudest teadlikud ning seetõttu on osades peredes kokku lepitud, et suitsetatakse ruumis, kus lapsed ei käi, et säästa nende tervist. Mõistagi on eraldi ruum suitsetamiseks pigem väheste suitsetajate võimalus, mistõttu veelgi rohkemates suitsetajate peredes kehtib kokkulepe, et suitsetatakse, kui lapsi ruumis ei viibi.

Kuid seejuures unustatakse sabadega pereliikmed ning ei ole harv nähtus, et ühes käes on sigaret ja teise käega sügatakse oma lemmikut, kes sigaretisuitsu endale sisse hingab. Täpselt nagu inimestele on sigaretisuits kui pindadele ladestunud kemikaalid ohtlikud ka lemmikloomadele, põhjustades neil erinevaid tervisemuresid.

Seitse võimalust säästa oma lemmikut tubakakahjust

  • 1. Kõige õigem on suitsetamisest loobuda.

  • 2. Ära tarbi ühtegi suitsu või auru eritavat tubaka- ja nikotiinitoodet siseruumides või lähestikku mittesuitsetavate pereliikmetega, sh lemmikloomadega.

  • 3. Kui tarvitad neid tooteid siseruumis, siis ära tee seda lemmikloomade juuresolekul ega luba neil hiljem istuda toolidel, tugitoolidel või diivanil, mis võivad olla sigaretisuitsust saastunud.

  • 4. Kui on eraldi suitsuruumi võimalus, ära luba sinna oma lemmikloomi.

  • 5. Kasuta suitsetamisel ülerõivastust – jope, pusa, mille võtad pärast sigareti suitsetamist ära, et selle kaudu ei seaks oma lemmikut ohtu. Pese pärast tubakatoote kasutamist ja enne lemmiku silitamist käed.

  • 6. Kindlasti hoia lemmik eemal konidest: hoia tuhatoos lemmikutele mitte kättesaadav ning ära viska konisid maha, sest ka konile peale astudes puutub loom kokku ohtlikke filtrisse jäänud kemikaalidega ning veel suurem on oht looma tervisele, kui ta pahaaimamatult koni maiuseks peab ja selle ära sööb. Nikotiin ei ole lemmikutele ohutu, seega hoia koer ka nikotiinipatjadest ja nikotiininätsudest eemal ning viska need korralikult prügikasti. Näts ise on lemmikloomade tervisele ohtlik, nikotiini taluvus võrreldes inimestega on lemmikloomadel palju madalam ja võib põhjustada nikotiini mürgistust. Seega ole eriti ettevaatlik, et lemmikut ei tabaks nikotiininätsu kahe kahjuliku faktori koosmõju.

  • 7. Kui tubakast või nikotiinist loobumine ei tule kõne alla, siis kaalu pöördumist nikotiini ja tubakavajaduse rahuldamiseks alternatiivsete suitsuvabade toodete poole: kuumutatav tubakas, e-sigaret, nikotiinipadjad, sest need ei tekita suitsu ja neis on vähem kemikaale, mis on vähem kahjulikud nii nikotiinitarvitajale kui passiivsetele suitsetajatele.