„Suur rõõm oli tunnustusüritusel üle anda Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing MTÜ poolt diplom Kasparile ja tema koerale Maxile. Kaspar on diabeetik ja tema jaoks on Max igapäevaselt väga oluline sõber ning kaaslane. Kaspar on vaid 10-aastane, aga ta on läbinud Eesti hüpokoerte koolitusprogrammi 2020-2021. a ning näidanud programmi jooksul vastutustundlikkust ja töökust koera treenimisel,“ rääkis diabeedi abikoerte koolitaja Kati Ernits.

„Max on ka omamoodi imekoer, sest ta on korduvalt tundnud Kaspari madalat veresuhkrut ka suure distantsi pealt. Kord, kui Kasparil koolis veresuhkur kukkus väga madalaks ja talle kiirabi kutsuti, käitus koer kodus samal ajal väga veidralt - niuksus ja püherdas Kaspari voodis. Koer ei olnud kunagi varem nii käitunud. Mõni minut hiljem helistati koolist, et Kasparil on veresuhkur nii madal, et kohe minestab. Kui Kaspar koju jõudis veetis Max terve õhtu vaid Kaspari läheduses,“ lisas Ernits.

Teenistuskoerte tunnustamine

Sisekaitseakadeemia teenistuskoerte koolituskeskuses toimunud 2022. aasta parimate koerajuhtide ja teenistuskoerte tunnusüritusel õnnitles ja esitles iga teenistuskoeri omav ametkond oma parimaid. Sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledži teenistuskoerte koolituskeskuse juhataja Jüri Pajusoo sõnul on teenistuskoerte ümarlaua kokkukutsumise eesmärgiks väärtustada koerajuhtide ja teenistuskoerte igapäevatööd ning valdkonda üleüldisemalt.

„Koerateenistuse organiseerimine on rahaliselt kallis ja keeruline. Teenistuskoer on nii töövahend, paljudel juhtudel ka erivahend, mille kasutamine on seadusega reguleeritud, ent samas on ta ka asi, mida saab osta, müüa ja maha kanda. Ning lõpuks on ta armastatud pereliige ja lemmikloom, kes teenistusest lahkudes jääb koerajuhi juurde oma elupäevade lõpuni,“ selgitas Pajusoo. „Sellise küllaltki keeruka ameti valinud inimesi ning nende teenistuskoeri tuleb igal juhul tunnustada, et sära silmades ei kustuks ja et ka tulevikus oleks ametnikke, kes soovivad enda kõrvale teenistuskoera appi,“ lisas ta.

Teenistuskoerte tunnustamine

Ametkondade parimad koerajuhid ja teenistuskoerad:

Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing MTÜ

Parim koerajuht: Kaspar Pärn

Parim teenistuskoer: Saksa väikešpits Max

Koerajuht on läbinud Eesti hüpokoerte koolitusprogrammi 2020-2021. a Näidanud programmi jooksul vastutustundlikkust ja töökust koera treenimisel. Maxi töötulemus on siiani 100%.

Eesti Otsingukoerte Klubi

Parim koerajuht: Monika Rusing

Parim teenistuskoer: Saksa lambakoer Margman Luminosa

Margman Luminosa ehk Minni on väga innukas ja töökas. Alati valmis tegutsema, hoolimata kellaajast ning ilmast. Minnit on sünnist saati koolitatud otsingukoeraks ning tänaseks on ta selgeks saanud viis erinevat päästeala: maa-ala, varingu-, jälje- ja laviini otsing ning veepääste. Lisaks muud koeraspordialad nagu põllujälg, kuulekuskoolitus ja rallikuulekus.

Politsei-ja Piirivalveamet

Parim koerajuht: Kätlin Kentel

Parim teenistuskoer: Belgia lambakoer Vilkolakis Argo

Kätlin ja Romi on ideaalne kooslus, see kombo on suurepärane näide, kuidas peab töötama üks väga hea Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) koerajuht. Kätlin on valitud ka PPA parimaks 2022 aasta koerajuhiks. Tänu temale PPA teenistuskoertest nüüd teatakse ka rahvusvahelisel tasandil kui väga tugevatest kolleegidest.

Päästeameti Demineerimiskeskus

Parim koerajuht: Aivo Piirsoo

Parim teenistuskoer: Saksa lambakoer Ako

Ako ei ole olnud just lihtne koer, aga on Aivo oma suure pühendumisega suutnud koolitada Akost hea abilise tema igapäevaste tööülesannete täitmisel. Täpselt nagu demineerija ei saa oma töös kordagi eksida, ei saa ka koerajuhist ja koerast koosnev meeskond teha ühtegi viga.

Vanglateenistus

Parim koerajuht: Heli Reili

Parim teenistuskoer: Belgia lambakoer Starsky van het Groot Wezenland ja Estrellest Dragon Dico

Heli koerad Dico ja Sky on osalenud 2022. a mitmel teenistuskoerte võistlusel ja saavutanud seal häid tulemusi. Eraldi esile toomist aga väärib Heli ise, sest kahe töötava koeraga toimetamine ei ole sugugi kerge. Nende koolitamiseks ja nende eest hoolitsemiseks kulub topelt aeg ja vaev ning vaadates saavutatud tulemusi, siis Heli on sellega väga hästi hakkama saanud.

Maksu- Ja Tolliamet

Parim koerajuht : Janar Männiste

Parim teenistuskoer : Labrador Ted

2022. aastal tegi Janar oma teenistuspartneriga tublilt tööd erinevate õigusrikkumiste avastamisel. Narkootiliste ainete otsimisel, kus koera nina ei aita, seal tulevad mängu juba ka Janari isiklikud tollitöö kogemused, oskused ja oskuslik riskianalüüsi teostamine.

2018. a Sisekaitseakadeemias kokku kutsutud teenistuskoerte ümarlaud koondab kõik teenistuskoeri kasutavad valitsusasutused: Politsei- ja Piirivalveamet, Maksu- ja Tolliamet, Justiitsministeeriumi vanglate osakond, Päästeameti Demineerimiskeskus, Kaitsejõudude sõjaväepolitsei ning Sisekaitseakadeemia teenistuskoerte koolituskeskus.