KIKA esindaja Ksenia German rõhutab, et kuigi paljud inimesed armastavad tõesti loomi, on ka neid, kes neid kardavad või on allergilised ning lisaks kehtivad avalikes kohtades ranged käitumisnormid, mistõttu tuleb alati hinnata ümbrust, kus viibite. KIKA esindaja jagab lemmikloomaga puhkamise etiketireegleid ja tuletab meelde, kuidas väljasõiduks õigesti valmistuda.

Väga tähtis on austus keskkonna vastu

Ei ole tähtis, kas lähete parki, randa või mõnda teise kohta vabas looduses, tuleb eelnevalt end kurssi viia selle koha külastamise reeglitega.

„Mõnedes külastatavates kohtades võib olla teatud piiranguid, külastusreegleid, mida tuleb järgida. Avalikes kohtades on soovitatav hoida oma lemmikloom jalutusrihma otsas, välja arvatud juhul, kui viibite koertepargis või muus kohas, kus koeral on lubatud ilma rihmata ringi joosta. See aitab tagada teie lemmiklooma ja teie läheduses viibivate inimeste ohutuse ja kontrolli,“ märgib Ksenia German.

Oluline on meeles pidada, et isegi kui teie lemmikloom käitub laitmatult ja on suurepäraselt koolitatud, võivad teised inimesed tunda end ebamugavalt ja olla hirmul, seetõttu peate ümbrust tunnetama ja hindama: „Arvestage teisi inimesi – hoidke oma lemmikloom inimestest eemal, sest nad võivad end ebamugavalt tunda või olla allergilised. Kui teil palutakse koeraga teise kohta minna, austage seda palvet.“

Parkides ja kämpingutes käivad sagedamini inimesed, kes eriti hindavad vaikust ja rahu, mistõttu ei tohi tähelepanuta jätta ka koera haukumist – koeraomanikud teavad kõige paremini, miks nende neljajalgne sõber haugub ja kuidas teda rahustada. Kuid kui koer ikka edasi haugub ja teisi häirib, tuleks puhkamiseks või mängudeks valida mõni eraldatum koht.

Samuti on Ksenia German sõnul äärmiselt oluline austada teiste puhkajate vara ja loodust – loomaomaniku kohus on jälgida, et lemmikloom ei kahjustaks teiste puhkajate asju, ei hävitaks taimi ega reostaks ümbrust. „Ühed kõige olulisemad asjad, mis sul alati kaasas peavad olema, on kotid väljaheidete kogumiseks. Koera „üllatuste“ maha jätmine on mitte ainult ebahügieeniline – see võib levitada erinevaid haigusi –, vaid ka lugupidamatus teiste, eriti aga enda vastu“ rõhutab KIKA esindaja.

Kui plaanite ühepäevast väljasõitu

Lisaks kakakottidele peavad koeraomanikud kaasa võtma rohkem lemmikloomale vajalikke esemeid.

„Kui lähete lühiajalisele väljasõidule, ärge unustage kaasa võtta neljajalgsele sõbrale vajalikke asju: jalutusrihm, kaasaskantavat veepudelit ja maiuseid. Maiused võivad aidata lemmiklooma treenida ja teda avalikus kohas hea käitumise eest kiita. Veepudel peab olema alati täidetud puhta joogikõlbliku veega,“ tuletab Ksenia German meelde. Ta soovitab valida sellise, millesse saab kasutamata vee tagasi valada: „Joogipudeli spetsiaalne lukustussüsteem kindlustab, et kui joogipudelit parasjagu ei kasutata, siis ei voola ega tilgu vesi välja, ning kui lemmikloom kogu vett ära ei tarbi, siis on mugav ülejäänud vett tagasi pudelisse valada - säästlik ja praktiline.“

Kui sõidate koeraga veekogu äärde, siis soovitab Ksenia German kaitsta looma ülekuumenemise eest ja hoolitseda tema ajaviite eest. „Et lemmikloom üle ei kuumeneks, võtke kaasa päikesevari, mis aitab varju luua. Samuti on palaval päeval eriti kasulik spetsiaalne lemmiklooma jahutav vest, mis hoiab optimaalset kehatemperatuuri, aidates seega palavust kergemini taluda. Vee ääres puhates sobib suurepäraselt ka jahutav rätik, mis tuleb niisutada ja panna loomale seljale, pähe või otsaesisele ning vajadusel saab selle rätikuga ka looma kuivatada, kui loom on märjaks saanud,“ räägib KIKA esindaja.

Ta lisab, et ka loomadele mõeldud vee pinnal ujuvad mänguasjad aitavad lõõgastudes sisukamalt aega veeta, kuid seejuures on oluline mitte unustada ümbrust, kus viibite: „Hinnake, kas lemmikloomaga samal ajal ei taha suplema minna loomi kartvad lapsed ja täiskasvanud. Kas teie neljajalgne sõber ei sega teistel inimestel veemõnude nautimist.

Oluline on mugavus ja hubasus

Ksenia German ütleb, et pikemale reisile või puhkusele sõites tuleb lemmiklooma jaoks kaasa võtta rohkem asju.

„Kui teid ootab ees pikk autosõit või ööbimine kodust eemal, tuleb esimese asjana veenduda, kas transpordite oma lemmiklooma ohutult. Vajadusel kasutage spetsiaalset transpordikasti, turvavööd ja kandekotti. Pidage meeles, et teie lemmikloomal võib reisil tekkida ärevus, mida aitavad leevendada stressivastane kaelarihm ja kodu meenutavad esemed. Sel põhjusel peaksite hubasuse loomiseks kaasa võtma tema teki või lamamisaseme,“ soovitab Ksenia German.

Tõenäoliselt saate pikemat aega teel olles pühendada vähem aega jalutuskäikudele, nii et sellises olukorras on suurepärane lahendus mähkmed või vastavad lapid: „Vajadusel saate valida kas ühekordselt või korduvalt kasutatavad mähkmed ja lapid. Viimased võivad isegi asendada lemmikloomale lamamisaset, mis aitab autos ruumi kokku hoida.

Ksenia German tuletab meelde, et lemmiklooma tervisevalem on 80 protsenti toitumine ja 20 protsenti igapäevane hooldus, nii et puhkuse ajal nagu ka tavaliselt, ei saa te lubada, et loom naudib teie laualt näksimist ning samuti on oluline hoolitseda tema hügieeni eest nii palju kui võimalik.

„Puhkusel olles püüdke oma lemmikut toita tavapärasel ajal ja tema lemmiksöödaga, mis peab olema täisväärtuslik ja tasakaalustatud. Maiuspalad moodustavad ainult 3-5 protsenti loomade tervisliku toitumise püramiidist, nii et ärge kuritarvitage nendega isegi puhkuse ajal,“ hoiatab Ksenia German ja lisab, et oma neljajalgse sõbra puhtuse eest võite reisi ajal hoolt kanda aluselise vee abil – puhastage sellega koera silmi ja kõrvu. Spetsiaalse pleki- ja lõhnaeemaldajaga saate hoida puhtust autos ja majutuskohas.

Ksenia German on veendunud, et etiketireeglite järgimine ja korralik ettevalmistus aitavad tagada meeldiva puhkusekogemuse mitte ainult teistele inimestele, vaid ka teile ja teie lemmikloomale. „Omanikud tunnevad oma neljajalgset sõpra kõige paremini, mistõttu pole sageli vaja teha muud, kui pöörata tähelepanu koerale ja ümbrusele – jälgige looma käitumist ja reaktsioone ning ärge olge hoolimatu läheduses viibivate inimeste meeleolu suhtes. Ja mis kõige tähtsam - austage ennast, teisi inimesi ja loodust,“ rõhutab ta kokkuvõtteks.