Ta nimetas tänasel pressikonverentsil viit vabadust, mis loomadel ja lindudel olema peaksid: loomad peavad olema vabad janust ja näljast, ebamugavustest, valust ja vigastustest, hirmust ja kannatustest ning neil peab olema võimalus liigiomasele käitumisele ja liikumisele.

„Nende kaadrite põhjal ei oska otsustada janu ja nälja kohta, aga kõik ülejäänud tingimused on täitmata. Rikkumisi tundub siin olevat ääretult palju. Sellistel viisil loomapidamist ei tohiks olla,“ lausus ta.

Maran lisas, et kanad vajavad liikumiseks ruumi, mida suurtööstustes neile tagatud pole. „Vaadates sellele filmile jäänud kanade kehavorme tundub, et seal on tõenäoliselt tegu ka kasvajatega, ehkki selle üle peaks otsustama veterinaar,“ lisas ta. „Sellist loomapidamist tuleb muuta ja sinna on pikk tee, aga sellega on ka kiire.“

Sel nädalal jõudis esmakordselt ajaloos avalikkuse ette loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad poolt dokumenteeritud õõvastav materjal Eesti puurikanalate igapäevapraktikatest.

ETV saates Pealtnägija räägiti põgusalt juhtumist, kus Eesti suurimasse munatootmisettevõttesse Dava Foods saabus uus partii munakanu, 57 tuhat ühepäevast tibu. Väidetavalt said linnud transpordi käigus külma ja olid väga nõrgad, mistõttu otsustati 1500 tibu hukata.

Dava Foods’i Eesti juhtkond otsustas hinge vaakuvad linnud koletislikul moel tappa. Videost näeme, et töötajad istusid firma juhtkonna liikmete juuresolekul põrandale maha ja hakkasid järjest linde vastu plasttoru peksma. Seejärel visati tibud prügikottidesse, kus olid läbisegi nii surnud kui elusad linnud.

„Ma lihtsalt ei suutnud seda uskuda ega teadnud mida teha. Oli täielik šokk näha, et sellise kaliibriga ettevõte, prestiižse Eggo brändi tootja kasutab sellist barbaarset viisi tibude hukkamiseks,“ kommenteeris nähtut Nähtamatute Loomade tiimiliige Mirjam Näkk, kes töötas tol hetkel Dava Foods’is talitajana ja dokumenteeris nähtut salaja. „Firma üritab tarbijatele väljapoole jätta head muljet, kuid kulisside taga toimuvad varjatud õudused ja lindude piinamine“ lisas Mirjam Näkk.

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad on algatanud petitsiooni, et kanade puurispidamine Eestis keelustada. Lühikese ajaga on petitsioonile digiallkirja andnud üle kuue tuhande Eesti elaniku, mis tähendab, et Riigikogu on kohustatud teemat käsitlema. Kampaania kestab seni, kuni julm lindude puurispidamine Eestis lõpeb nagu paljudes teistes Euroopa riikides juba tehtud on.

Algatatud petitsioonile on tänase seisuga antud üle 6500 digiallkirja.