Turul on palju erinevaid hõrgutisi: alates küpsistest, närimismaiustest, kuivatatud lihast kuni külmkuivatatud, poolkuivade, pehmete ja kuivade maiusteni. „Ei ole ühest vastust, milline maius on parim, kuid kombineerides oma lemmiklooma huve ja võttes arvesse toote koostist, saab valida oma lemmikloomale individuaalselt sobivaima variandi,“ ütleb KIKA GROUP UAB ettevõtete gruppi kuuluva ja loomatoitu ja maiuseid tootva AKVATERA LT tehnoloog Julija Navikaitė. Ta annab nõu, milliseid hõrgutisi tasuks vältida ja mida valikut tehes arvesse võtta.

Milleks on vaja maiuseid?

Tehnoloogi sõnul täidavad maiused lemmiklooma elus mitmeid olulisi funktsioone. „Maiused käivad koerte ja kasside eluga tavaliselt kaasas alates lapsepõlvest. Omanikud kasutavad neid lemmikloomade koolitamisel. Tegemist on suurepärase vahendiga motiveerimiseks ja julgustamiseks hea käitumise eest. Need võivad olla kasulikud ka siis, kui lemmikloom jääb üksi – mõni närimismaius võib looma rõõmustada ja suunata tähelepanu näiteks mööbli närimisest eemale. Veel üks maiuste ülimalt oluline funktsioon on see, et nad aitavad luua sidet omaniku ja neljajalgse sõbra vahel,“ nimetab Navikaitė maiuste eeliseid.

Lisaks loetletud hüvedele võivad maiused aidata ka puhastada hambaid ja masseerida igemeid, toetada lemmiklooma tervist, immuunsüsteemi ja olenevalt koostisest ka muid organismi funktsioone.

„Kõik turul pakutavad maiused ei anna lemmiklooma tervisele lisaväärtust. Vastupidi, maiuse koostist ja tüüpi tuleks hinnata väga hoolikalt. Mõned maiuspalad sisaldavad soja, sealiha ja muid koostisosi, mis on ühed suurimad allergeenid.

Mis puudutab funktsionaalseid maiuseid-lisandeid, siis need sisaldavad palju loomseid valke ja mis veelgi olulisem – need on rikastatud organismile kasulike ainetega, nagu vitamiinid, mineraalid, probiootikumid ja muud lemmiklooma organismile kasulikud ained“, selgitab tehnoloog seda, kuidas funktsionaalsed maiused erinevad traditsioonilistest.

Oluline on hinnata koostist

AKVATERA tehnoloogi Navikaitė sõnul peaksid lemmikloomade omanikud iga maiuse etiketi hoolikalt läbi lugema, süvenema koostisesse ja tõsiselt kaaluma, kas maius tõesti lemmikloomale kasu toob.

„Näiteks biskviitmaiused sisaldavad tavaliselt palju nisujahu, mis koormab maiuse toiteväärtuse süsivesikutega üle. Selliste maiuste sagedane kasutamine võib kaasa tuua lemmiklooma kaalutõusu. Mis puutub erinevaid kuivatatud või suitsutatud lihasid (kõrvad, kärsad, peenised jne), mis neljajalgsetele sõpradele väga meeldivad, siis neile on tavaliselt lisatud palju soola, mida kasutatakse maitse tugevdamiseks ja säilitusainena, kuid liiga suur kogus soola võib põhjustada terviseprobleeme, näiteks võib suurendada janu, dehüdratasiooni, põhjustada elektrolüütide tasakaaluhäireid ja võimalike neeruprobleeme,“ räägib tehnoloog.

Kuidas on funktsionaalsete maiuste-lisanditega: „Neid on rikastatud vitamiinide, mineraalide, valkude, probiootikumide ja prebiootikumidega. Vastavalt funktsioonile - läikiva karvkatte, kaalujälgimise, nägemise, luude ja liigeste, hammaste tervise jne tagamiseks - koostises leiab mikrovetikaid, merevetikaid, rohelist teed, sidrunmelissi ekstrakti, lõhe- või kookosõli ja dünaamiliselt mikroniseeritud klinoptiloliiti ning teisi looduslikke ja organismile kasulikke aineid.

Ei tohi kuritarvitada

Navikaitė juhib tähelepanu, et maiused ei tohiks moodustada rohkem kui viis protsenti lemmikloomade toitumisest, sest neid ei tohiks kuritarvitada.

„Tavaliselt leiavad omanikud pakendilt teavet selle kohta, mitu maiust võib lemmikloomale anda. Kui lemmikloom saab liiga palju maiuseid, võib neljajalgsel sõbral tekkida seedeprobleeme, ta võib hakata oksendama, võib tekkida kõhulahtisus,“ hoiatab ekspert. Ta tuletab meelde, et tervisliku toitumise püramiid näeb välja nii: 80% täisväärtuslik kuivtoit, 10-12% konserve, 3-5% maiuseid ja 1-3% toidulisandeid. On oluline, et mitte ainult maiused, vaid ka lemmikloomatoit sisaldaks kvaliteetseid ja täiendavaid koostisosi, mis pakuvad lisandväärtust.

„Kui rääkida lemmikloomade toitumisest, siis veel üks oluline reegel on see, et omanikud peavad hoiduma kiusatusest hellitada oma lemmikloomi inimese toidulaualt võetud toiduga. Mõned tooted on koertele ja kassidele väga ohtlikud ning mürgitus võib lõppeda surmaga. Eriti tuleks vältida šokolaadi, pähkleid, viinamarju ja rosinaid ning küüslauku ja sibulat. Kui lemmikul õnnestub siiski midagi laualt näpsata, siis on maohäirete korral ja toksiinide väljutamisel parimaks esmaabivahendiks vulkaanilise päritoluga dünaamiliselt mikroniseeritud klinoptiloliidilisand,“ soovitab naine.

„Maiused pakuvad lemmikloomale tõesti palju rõõmu, kuid oluline on armastusest mitte üle pingutada ja looma tervise eest korralikult hoolt kanda. Lisaks saad oma neljajalgset sõpra hellitada mitte ainult tema lemmikmaiustega – oluline on kvaliteetaeg koos, jalutuskäigud, ühised mängud või muu lemmiktegevus,“ võtab Navikaitė. soovitused kokku.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena