Põllumajandus- ja toiduameti (PTA) loomatervise ja -heaolu osakonna juhtivspetsialisti Anne-Ly Veetamme sõnul kuuluvad Venemaa ja Valgevene alates 16. septembrist kõrge marutaudiriskiga riikide hulka. „Seetõttu peab alates sellest kuupäevast kõikidel sealt saabuvatel koertel, kassidel ja valgetuhkrutel lisaks seni nõutud marutaudivastasele vaktsineerimisele olema enne Eestisse sisenemist määratud ka marutaudi antikehade tiiter,“ selgitab Veetamm.

Ta rõhutab, et uus tiitri nõue kehtib ühtviisi nii lemmikutele, kes sisenevad Venemaalt või Valgevenest EL-i esimest korda kui ka neile, kes on neisse riikidesse reisile läinud ja soovivad pärast 16. septembrit tagasi koju EL-i tulla.

Reisile minnes tasub lemmikule test ära teha enne Eestist lahkumist

Eestist lemmikloomaga Venemaale või Valgevenesse reisile minnes soovitab spetsialist tungivalt teha antikehade test ära juba enne reisile minekut. „Kui testi tulemus on rahuldav, kantud EL-i lemmikloomapassi ja sinna on lisatud ka laboriraport, saate lemmikloomaga Venemaale või Valgevenesse minna ja sobival ajal ka pärast 16.septembrit tagasi koju EL-i tulla,“ selgitab ta.

Ettevalmistustega tasub alustada varakult, sest nõuete täitmiseks vajalikud protseduurid võtavad aega kuni kaks kuud. „Loomaarst saab antikehade testi jaoks vajamineva vereproovi võtta siis, kui marutaudivastasest vaktsineerimisest on möödas vähemalt 30 päeva,“ selgitab Veetamm. Uuringu tulemuse saamine võtab veel umbkaudu 2-3 nädalat aega. „Kuna vereproovi peab analüüsima Euroopa Komisjoni poolt heakskiidetud laboris ja Eestis neid hetkel ei ole, saadetakse proov kulleriga mõnda välisriigi, nt Saksamaa heakskiidetud laborisse,“ lisab ta.

Kui marutaudi antikehade tiiter jääb enne EL-st lahkumist määramata, võib koju naastes piiril nõutav antikehade tiitri nõue põhjustada ebameeldiva üllatuse. „Lemmikut ei lubata tagasi EL-i enne, kui loomaomanik teeb talle nõutud antikehade testi ära Venemaal või Valgevenes. Sellisel juhul lisandub protseduuride teostamisele kuluvale ajale veel enne EL-i sisenemist nõutav kolmekuuline ooteaeg,“ märgib Veetamm.

Venemaalt ja Valgevenest Euroopa Liitu sisenedes tuleb arvestada senisest pikema ooteajaga

Venemaalt ja Valgevenest Eestisse reisides tuleb arvestada, et lemmikule vastavate protseduuride teostamine võtab aega vähemalt neli kuud. Need, kes soovivad sealt endale lemmiklooma tuua, peavad arvestama, et alates 16.09.2024 saab Venemaalt või Valgevenest Eestisse tuua vähemalt 7-kuust kutsikat või kassipoega.

„Looma EL-i sisenemise eelduseks on, et ta on saanud oma esimese marutaudi vaktsiini, mida saab teha, kui loom on vähemalt 12-nädalane, vereproov võetakse 30 päeva möödumisel, seda analüüsitakse heakskiidetud laboris ning laborivastus on rahuldav. Sellisel juhul peab vereproovi võtmise kuupäevast mööduma veel kolm kuud, enne kui loomaga tohib Eestisse siseneda,“ selgitab Veetamm pikenenud ooteaja tagamaid.

Tiitri määramine on loomaomaniku vastutus

Kõigil lemmikuga reisijatel tasub ennast uuenenud nõuetega aegsasti kurssi viia, sest lemmiku nõuetele vastavuse tagamine on loomaomaniku vastutus. „Nõuetele mitte vastavaid loomi ei lubata EL-i siseneda ja nad saadetakse tagasi lähteriiki. Halvemal juhul loomad eutaneeritakse,“ ütleb Veetamm kokkuvõtteks. Täpsemat infot leiab Põllumajandus-ja toiduameti kodulehelt.

KASULIKKE VIITEID LOOMAOMANIKULE:Täpsem info nõuete kohta Põllumajandus-ja Toiduameti kodulehelt.

Euroopa Komisjoni poolt heakskiidetud laborite nimekiri.