Eksperdid selgitavad: miks koerad asju närivad ja kuidas seda ennetada?
(6)Küllap arvab pea iga koeraomanik, et tema lemmik on niivõrd intelligentne, et asju ei näri. Asjaolu, et ta seni seda teinud pole, ei tähenda aga tingimata, et see tulevikus juhtuda ei võiks.
Ribadeks puretud diivan või pahupidi pööratud tuba pole ainsad teod, millega koerad meie äraolekul hakkama võivad saada. Halvimal juhul võib hambusse jäänud esemest puhkeda ka tulekahju, nagu juhtus hiljaaegu USAs Oklahoma osariigis Tulsa linnas.
1. augustil jagas Tulsa päästekomando ehmatavat valvekaamera salvestist ühest kodust, kus koer närib akupanka. Ootamatult seade plahvatab ja süütab põrandal oleva tekstiilist koera lamamisaluse. Videost on näha, kuidas koerad satuvad paanikasse ega oska olukorrale reageerida.
Inimesed ega loomad selles õnnetuses viga ei saanud. Lemmikud pääsesid majast välja läbi ukse sees oleva „koeraukse“. Päästja lisab, et õnnetus oleks võinud lõppeda palju hullemini, kui inimesed oleksid samal ajal kodus maganud või poleks loomadel olnud võimalust põgenemiseks.
Siit meeldetuletus: liitiumakud tuleb hoida kättesaamatus kohas nii laste kui lemmikloomade eest.
„Tuleõnnetuste eest on eriti kaitsetud meie lapsed ja lemmikloomad. Just sellepärast on oluline, et kodus oleks nutikas suitsu- ja vingugaasiandur, mis annab ohust kiirelt märku ja vajadusel kutsub ka abiväge,“ toonitab G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala. „Tuli võib levida väga kiirelt ja teadvust kaotades ei pruugi tavalisest piiksuvast suitsuandurist suurt abi olla.“
Miks koerad asju närivad?
Andragoog ja koerte käitumise spetsialist Siim Oja on koeri treeninud üle 15 aasta. Ta aitab loomaomanikel mõista, mis on nende lemmiku käitumise taga ja kuidas seda muuta.
Küllap usub nii mõnigi koeraomanik, et tema lemmik on väga nutikas ja asju ei näri. Oja aga toonitab, et see, kui sinu koer pole senini kordagi näiteks juhtmeid või seadmeid närinud, ei tähenda, et ta ei tee seda mitte kunagi.
Koertele nimelt meeldib närida, sest see pakub neile heaolutunnet ja leevendab stressi. „Sageli on ka nii, et kui nad midagi juba närima hakkavad, siis ei suuda nad lõpetada enne, kui miski nende tähelepanu püüab või ta ära väsib,“ viitab ta Tulsa linnas juhtunule, kus koer näris akut senikaua, kuni see süttis. „Kõik, mis koera hambusse mahub, võib käiku minna. Ka kipsplaadid ja seinaliistud.“
Kuid mis siis närimise vastu aitab? Kas piisab, kui osta koerale aeg-ajalt uusi mänguasju? Spetsialisti sõnul ei hakka koer ise uue mänguasjaga mängima – seda tuleb talle õpetada. „Esialgu võiks koeraga koos mängida ja uus mänguasi muul ajal ära panna. Tasapisi õpib koer sellega ise mängima ja siis võib selle talle ka üksi mängimiseks jätta.“
Keskkonna loomine on nr 1
Ehkki koerale saab õpetada, mida tohib närida ja mida mitte, on oluline, et ümbritsev keskkond toetaks käitumist, mida koera omanik loomalt ootab. Näiteks tuleks kodust eemale minnes piirata ala, kus koer saab liikuda. Oja sõnul on hea kasutada loomapuuri või panna koer näiteks vannituppa, kus üldjuhul pole elektroonikat ega ka eriti midagi närida. Kindlasti tuleks koerale jätta mänguasi ja vesi.
„Koeral ei ole korterit vaja,“ toonitab Oja, et koerale piisab täiesti ka aedikust, kus ta saab magada, end ümber keerata ja vett juua. Koerad magavad keskmiselt 16 tundi päevas ja spetsialisti sõnul ei tekita neile stressi see, kui nad peremehe äraoleku ajaks pannakse näiteks väikesesse aedikusse.
Kuidas kasvatada sõnakuulelikku koera?
Mängimiseks kasuta vaid mänguasju. Ära kasuta koeraga mängides puuoksi, kive, lumepalle jms. Mängimiseks kasuta palli või muid mänguasju. Vastasel juhul võib juhtuda, et koer ei kuula enam sõna ja hakkab ise juhtima, millal n-ö mäng algab ja lõpeb. Tulemus võib olla see, et koer ei soovi enam inimestega mängida, vaid leiab õues (ja ka toas leiduvate esemetega) ise tegevust.
Kong Classic mänguasi. Tegemist on levinud mänguasjaga, mille sisse saab toitu peita. See pakub koerale pikaks ajaks tegevust ning ennetab ka paljusid eralduse ja üksijäämise sümptomeid. Koera jaoks on see igati ohutu mänguasi, mida võib närida, lakkuda ja kraapida.
Harjuta koera üksi olema. Selleks, et koeral ei tekiks ärevust või stressi, kui ta üksi jäetakse, tuleks teda juba kutsikast peale harjutada omapäi olema. Selleks pikenda tasapisi ajavahemikku, mil koer üksi jääb.
Kutsikakool. Kutsikakooli saab minna juba 2–3 kuu vanuse kutsikaga. Seal õpetatakse põhitõdesid, mis aitavad inimesel koera paremini mõista ja koolitada.
Koer peab käima peremehe kõrval või taga. Koera tuleb õpetada käima enda kõrval või taga, sest see, kes on ees, juhib.
Turvaline kodu lemmikule
Nii mõneski kodus on peale koerte ka kassid, küülikud ja muud loomad, kes võivad palju pahandust teha. Inimene saab aga teha omalt poolt nii mõndagi, et lemmikloomal oleks kodus turvaline ja ta ei põhjustaks ohtu endale ega teistele.
G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala annab viis soovitust, kuidas oma kodu lemmikloomasõbralikuks muuta.
Ära jäta asju ripakile. Kõik, mida on võimalik ära panna, mis võib lemmikule hammaste vahele mahtuda, tuleks ära panna. Nende hulka kuuluvad näiteks seadmed, puldid, nipsasjakesed.
Elektriseadmete ohutus. Kui oled lõpetanud kokkamise, veendu, et elektripliidil oleks turvalukk peal, ennetamaks näiteks olukorda, et kass pliidi sisse lülitab. Elektriseadmed nagu kann, röster jms võiks pistikupesast välja tõmmata, kui neid parasjagu ei kasutata.
Koduvalve. Meediast on läbi käinud juhtumeid, kus majast pole varastatud mitte esemeid, vaid ära viidud hoopis pereliige, koer. Koduvalve süsteemi saab lisada lemmikloomakindlad andurid, mis ei anna häiret, kui lemmik kodus ringi liigub.
Kodust ära minnes pane uksed-aknad kinni. Seda nii looma kui kodu turvalisuse huvides.