Keskkonnaamet tegi koostööd Maksu- ja Tolliameti esindajatega, et kontrollida Eestisse saabunud sõidukit. Kontrolli käigus selgus, et autos on viiekuune puumakutsikas. Looma Lätist ostnud inimesel puudusid dokumendid, mida on kindlasti vaja ohustatud liikide (CITES) nimekirja kuuluva puuma Eestisse toomiseks. Samuti puudus päritoluriigi riikliku veterinaarteenistuse väljastatud loomatervise sertifikaat.

Keskkonnaamet võttis puumakutsika asjaolude selgitamise ajaks hoiule. Omanikule anti võimalus loom tagasi saada, kui kõik vajalikud dokumendid on korras. Koostöös kliimaministeeriumi ja Läti ametivõimudega saadi kinnitus, et väike puuma on sündinud tehistingimustes ning tema Eestisse toomine on lubatud.

Kutsika heaolu tagamiseks lubas Põllumajandus- ja Toiduamet viia looma sihtkohta, kuid tegeleb juhtumiga kindlasti edasi.

Mida peaks teadma ohustatud loomade Eestisse toomisest?

Vastutus algab teadlikkusest – uurige enne looma võtmist, millised on tema igakülgsed toitumise ja liikumise vajadused. Samuti peab veenduma, et loom ei ole ohtlik ümbruskonnale.

  • Elusloomade liikumisel liikmesriikide vahel kehtivad ranged reeglid. Näiteks loomatervise sertifikaadiga kinnitab looma päritoluriigi riiklik veterinaarteenistus, et loom on terve ning ei ole ohuks meie loomadele, inimestele ja keskkonnale.

  • Ohustatud looma- ja taimeliikide rahvusvahelist kaubandust reguleeriv CITES lubab ohustatud loomi riiki tuua vaid eritingimustel, näiteks kasvatada vaid juhul, kui nad on sündinud tehistingimustes. Loodusest püütud loomade Eestisse toomine on reeglina keelatud.

  • CITES´i A lisasse kantud elusate liikide edasitoimetamisel Euroopa Ühenduse piires on vajalik selle liikmesriigi, kus isend asub, korraldusasutuse sertifikaat. Muude ohustatud liikide edasitoimetamisel peab vastutav isik olema võimeline dokumentaalselt tõestama isendi seaduslikku päritolu.

  • Lemmikloomade mittekaubandusliku liikumise reeglid kehtivad reisijaga kaasas olevatele lemmikloomadele, kes ei ole ette nähtud raha eest ega tasuta üleandmiseks teisele isikule.

  • Imetajatest saavad lemmikloomana reisida kassid, koerad, valgetuhkrud, jänesed ja närilised. Muid kaslasi ja koerlasi, sh nende ristandeid saab Eestisse tuua üksnes tingimusel, et nendega on kaasas riiklik loomatervisesertifikaat. Samuti tuleb nende loomade pidamisest teavitada Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametit.

    Oluline on meeles pidada, et:

  • Puumad ja teised metsloomad on loomult metsikud ning nende vajaduste mõistmine on võtmetähtsusega, et tagada nii looma heaolu kui ka inimeste turvalisus.

  • CITES reguleerib ohustatud looma- ja taimeliikide rahvusvahelist kaubandust, et nende heaolu ja kaitse oleksid esikohal.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena