Varasemad uuringud on kinnitanud, et lemmikloomade pidamine vähendab väikelaste allergiariske. Hiljutine hiirtega tehtud uuring näitas aga, et koer kodus aitab vältida ka hingamisteedehaigusi põhjustavat viirust, mida peetakse lapseea astmariski suurendajaks.

Kuidas loomad lapsi täpselt haiguste eest kaitsevad, pole täpselt teada. Teadlased peavad üheks põhjuseks loomade tuppa toodud mikroobe, millega on laste veel areneval immuunsüsteemil varakult kergem kohaneda. Nii suudavad beebid tavapärastele allergeenidele ja haigustekitajatele paremini vastu panna.

Kuopio ülikooli teadlased ei vaadelnud konkreetses uurimuses laste immuunsüsteemi markereid. Küll aga oli neil hüpotees, et samad protsessid, mis kaitsevad lapsi allergeenide ja astmatekitajate eest, aitavad peletada ka külmetust.

Pixabay.com

Uuringu käigus jälgiti 397 Soome lapse käekäiku. Ajavahemikus 2002-2005 sündinud laste vanemad pidasid beebide esimese eluaasta vältel tervisepäevikut. Sinna märgiti lastel esinenud köhad, nohud ja kõrvahaigused. Samuti kirjutati üles, millal anti lastele antibiootikume. Selgus, et kassi ja koeraga kasvanud lastel oli 44 protsenti väiksema tõenäosusega kõrvahaigusi ja neil tuli 29 protsenti harvem antibiootikume süüa, kui loomavabadel lastel.

Seejuures olid koeraga lapsed 31 protsenti tõenäolisemalt esimesel eluaastal terved. Kassi omamine andis aga 6 protsenti tõenäolisemalt tervema beebiea, kui ilma kassita lastel.
Teadlaste hinnangul on lemmikloomast lapse immuunsüsteemi kujunemisel kõige rohkem kasu just esimesel eluaastal. Üks võimalikke selgitusi on see, et siis organism alles õpib vaenlasi sõpradest eristama. Loomakarvadest saadud väikesed võimalike haigustekitajate doosid lasevad kehal neist kergemini jagu saada ja järgmine kord juba rünnakut ennetada.

Uuringust selgus, et kuigi lemmikloomadega lapsed olid keskmisest tervemad, oli eriti hea seis neil põnnidel, kelle loomad käisid päeval rohkem õues. Nii oli näiteks lastel, kelle koerad olid toas alla kuue tunni päevas, vähem külmetushaigusi, kui ainult tubaste koerte puhul. Niisiis järeldavad teadlased sellest, et kui tuppa satub rohkem loomade toodud mikroobe, tugevneb lapse immuunsüsteem kiiremini.

Pixabay.com