"Teenistuskoer on lahutamatu osa meie meeskonnast, ta on üks Politsei- ja Piirivalveameti töötajatest," ütles PPA eri- ja vormivarustuse juhtivametnik, politseimajor Tõnu Tänav. "Ehkki seaduse silmis ei ole meie koerad politseinikud ega piirivalvurid, vaid töövahendid, on tegelikkuses nad meie kolleegid ja sõbrad kogu eluks. Kui neljajalgne töökaaslane, kes on aastaid truult aidanud turvalisust tagada, saab vanaks, siis tahame, et tal oleks täisväärtuslik elu ka homme ja ülehomme. Seepärast teeme politsei ja piirivalve aastapäeva eel algust uue traditsiooniga, kus täname teenistusest lahkuvat koera südamliku tseremooniaga. Täna saadame puhkusele Eesti riiki 12 aastat teeninud Võru politseijaoskonna teenistuskoera Erose."

Võru politseijaoskonna piirkonnapolitseinik Elar Sariku juhendamisel on Eros oma teenistuskäigu jooksul aidanud üles leida kadunud inimesi, tabada politsei eest põgeneda üritanud roolijoodikuid, avastada varastatud asju ja narkootikume. Näiteks on Eros üks neist teenistuskoertest, kes hakkas käima ajateenijaid kontrollimas, et märgistada nende hulgast narkootikumide tarvitamise kahtlusega noori. Kriminaalpolitseile on ta abiks olnud nii kinnipidamistel kui ka erinevatest peidikutest narkootikumide avastamisel. Suurtes kogustes kanepi avastamine oli Erose tavapärane töövõit nii õppeasutustes kui erinevatel suurüritustel, kuhu Eros käpa tõstis.

Kutsika saab koerajuht endale reeglina kaheksandast elunädalast. Pärast paarinädalast uue koduga kohanemist algab kutsika koolitamine. Koolitus toimub Politsei- ja Piirivalvekolledži teenistuskoerte koolituskeskuses Murastes, kus kutsikad õpivad kuulekust, hiljem ka kaitset, esemete ja jälgede otsimist. Teenistuskoer peab läbima atesteerimise hiljemalt 3-aastaseks saamisel, kuid üldjuhul läbivad teenistuskoerad atesteerimise juba kahe aasta vanuselt. Koer õpib ja käib koolitustel kogu oma teenistuse jooksul. Teenistus kestab, kuni koera tervis seda võimaldab. Pärast teenistuse lõppemist jääb reeglina koer oma senise peremehe perre, kes tema eest edaspidi hoolt kannab. Teenistuskoera töölt lahkumisel saavad nüüd nende koerajuhid ka ühekordse toetuse, mis aitab koera eest edaspidi hoolt kanda.

Praegu töötab PPA ridades 67 koerajuhi juhendamisel kokku 78 teenistuskoera, neist 48 on saksa lambakoerad, samuti on 18 belgia lambakoera, neli inglise springerspanjelit, neli vene spanjelit, kaks siledakarvalist retriiverit, üks hollandi lambakoer ja üks inglise cockerspanjel. Saksa ja belgia lambakoerad teenivad valdavalt patrullkoertena ja spanjelid narkokoertena.