Bonobod
Kui inimesed välja arvata, on Bonobod ainsad primaadid, kes seksivad lõbu pärast, ja seda teevad nad tõepoolest! Bonobod seksivad kõigiga, kes saadaval on, olenemata soost või vanusest (välja arvatud ema/lapse suhe). Emased hõõruvad tihti omavahel kliitoreid kokku ja isegi isased seisavad vastastikku, hööritades küljelt küljele puusi ja veheldes nii peenisega. Oraalseks ja vastastikune masturbeerimine on samuti üsna tavalised.

Bonobod kasutavad seksi ka sotsiaalse staatuse tõstmiseks. Kui uus bonobo rühmaga ühineb, üritab ta kohe sotsiaalset redelit mööda üles ronida. Teadlased on avastanud, et alfa-isasega seksides hakkab madalamas staatuses emane teistmoodi häälitsema ehk siis sellega hooplema. Ja seda eriti siis, kui kõrgema staatusega emased juhtuvad olema vahetus läheduses, et toimuvat kuulda ja näha.

Mesilased
Seks on mesilaste jaoks tõsine tegevus. Alates hetkest, mil neitsist mesilasemad väljuvad oma kuninglikust kambrist (see on spetsiaalne ruum, kus muna muneti), asuvad nad tööle, et tappa teised neitsist mesilasemad. Töömesilased saavad vahele astuda, et võitlus lõpetada, kuid ainult mõnda aega. Päeval, mil nad lõpuks paarituvad, lahkuvad tarust kuni 20 mesilasema ja isamesilaste (ehk leskede) sülemit, et vabas õhus seksida. Iga mesilasema paaritub umbes viieteistkümne lesega ja säilitab kogu sperma hilisemaks kasutamiseks. Kui mesilasemad tagasi tarusse pöörduvad, toimub järgmine surmavõitlus äsja paaritunud mesilasemade vahel, kuni ainult üks jääb ellu. Võitja võtab lõpuks mesilaspere juhtimise üle ja kasutab paaritumispäeval kogutud seemnerakke munarakkude viljastamiseks kogu oma ülejäänud elu jooksul.

Isamesilaste saatus pole kuigi roosiline. Paaritumise ajal ühinevad lesed mesilasemadega ja kannavad sperma neile üle, mille järel nende munandid plahvatavad. Enamik neist langeb maapinnale ja sureb varsti pärast seda, kuid isegi juhul, kui munandite plahvatamine neid ei tapa, ei lubata neid tarusse tagasi, kuna neil pole mesilasperele enam midagi pakkuda.

Tripimaod
Tripimaod on kergelt mürgised ega kujuta endast inimestele ohtu, nii et neid peetakse sageli üsna leebeteks olenditeks. Kuid pärast talveunest ärkamist muutuvad asjad üsna metsikuks. Kohe pärast urust väljumist eritab emane feromooni, mis toob kümned isased tema juurde kokku pöörasele orgiale, mida nimetatakse paarituspalliks. Isastel madudel on kaheharuline peenis, mis on tuntud kui „hemipeenis“. Paaritumispalli kaoses kasutab isane emase seemendamiseks ükskõik kumba peenist, mis parajasti mugavam on.

Mõned isased püüavad emastelt huvi enda peale tõmmata, tekitades omaenda paarituspalli, kuigi pole selge, kuidas või miks nad seda teevad. Emast teeseldes on madu kaetud teiste isaste madudega, kes võivad pakkuda soojust ja kaitset. See ei tundu olevat seksuaalne eelis, kuid võib suurendada isaste ellujäämise tõenäosust.

Tuhkrud
Tuhkur võib surra, kui ta õigel ajal seksida ei saa. Indleva emase tuhkru jaoks on seksimine ellujäämiseks hädavajalik. Tuhkrud on indutseeritud ovuleerijad. See tähendab, et ainult paaritumisega saab munarakk eralduda ja innaaeg lõppeda. Kui see aga pidevalt jätkub, tekib organismis östrogeeni ületootmine. Lõpuks võib äärmuslik hormoonitase muutuda toksiliseks ja luuüdi ammendub. Tekib aplastiline aneemia, kus tuhkur ei suuda enam ise oma vererakke toota. Energiatase langeb ja nakkused võtavad organismis võimust, kuni tuhkur lõpuks sureb.

Hüäänid
Emased hüäänid on isastega võrreldes kindlasti domineerivamad. Nad on suuremad, agressiivsemad ja neil on isegi suurem peenis. Tegelikult küll pseudopeenis. Pseudopeenis on suurenenud kliitor, mis võib jäigastuda. Erekteerunud pseudopeenist kasutatakse tervituseks.
Paaritumisel sisestab isane oma peenise pseudopeenisse. Isastele on see sageli keeruliseks manöövriks ja nõuab palju praktikat. Pseudopeenis on ka emasele paras katsumus, sest paar kuud hiljem peab ta selle kaudu sünnitama.

Alfa-emastel on võime anda oma poegadele tiinuse ajal nn „hormoonisüst“, tagades, et nad on pärast sündi võimalikult agressiivsed. Agressiivsus on positiivne omadus, andes noortele toidu pärast võitlemisel eelise ning sundides isaseid varakult paaritumist harjutama, aidates nii kaasa nende edasisele reproduktiivsele edule. See poegadele pärandatav eelis läheb emale kalliks maksma, kuna hormoonide tõus kahjustab ta suguelundeid, muutes tulevased eostamised keeruliseks.

Voodilutikad
Emastel lutikatel on suguorganid olemas, kuid isased ei taha nendega vaeva näha. Selle asemel torkavad nad oma noasarnase peenise läbi emaste kõhuseina, kandes nii neile sperma üle.
See pole tegelikult kuigi tõhus seemendamisviis ja lahtine haav ähvardab emase elu ja paljunemisvõimet. Emastel on kujunenud välja spetsiaalne organ, mis võimaldab isase peenist suunata ja osa traumast neutraliseerida.

Kuid mõnikord satuvad isased segadusse ja üritavad seemendada teist isast. Kuna isastel see organ puudub, võib eksliku identiteedi juhtum lõppeda surmaga.

Selgnäsalased
Ka teatud selgnäsalased osalevad sarnaselt voodilutikatega traumaatilises seemenduses, kuid nagu selgub, on neil väga täpne sihtmärk – partneri pea. Teod on hermafrodiidid, kel on hargnenud peenis ja paaritumine ise on vastastikune ja mõnevõrra akrobaatiline. Iga tigu sisestab peenise ühe otsa partneri emassuguelundisse, sisestades samal ajal teise otse tema otsaette. Arvatakse, et see võib tõsta viljastumiskiirust, kuna seemnevedelikul on olemas alternatiivne sisenemispunkt. Samuti stimuleerib see kesknärvisüsteemi.

Allikas: iflscience.com

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid