Muidugi ootab varjupaik ka lihtsalt külla, juttu rääkima ja kassidele oma tähelepanu jagama. Kõigil loomadel ei ole kodusid ja kahjuks peavad paljud neist oma päevad varjupaiga seinte vahel veetma. Tähelepanu ja armastust vajaksid nad kõik: just aeg on suurim kingitus, mida kodu igatsevale loomale teha saab. Muidugi on varjupaik südamest tänulik ka maiustuste ja rahaliste annetuste eest, sest kõik vajalikud vaktsineerimised, kiibistamised ja steriliseerimised saab varjupaik ainult annetatud raha eest teha.

Valga loomade varjupaika on paari viimase kuu jooksul saabunud palju kassipoegi, mis teeb juhataja Helle Raja pisut murelikuks. "Ise nad muidugi ei tule. Ja varjupaigas nad tavaliselt ei sünni. Ainult erandkorras, kui leiame kassiema, kes on väga tiine. Kahjuks on nii, et väga paljud kassid on Eestis steriliseerimata ja kastreerimata ning soovimatuid kassipoegi sünnib liiga palju," sõnab Helle.

Iga kevad tähendab varjupaikade jaoks uue kassipoja hooaja algust, sest soojade ilmade saabudes jõuvad varjupaikadeni ka esimesed teated kõikvõimalikest kohtadest leitud kassipoegadest. Ka see kevad ei ole olnud erandlik. Kassipoegi on leitud linnatänavatelt, garaažide juurest kraavidest, prügikastide juurest, keldritest, sõiduteelt ja ka metsast. Leitud on ka tiineid emaseid kasse.

Valga koduta loomade varjupaigal on käed-jalad tööd täis. "Püüame kõiki loomi aidata, pakkuda peavarju ja võimalusel leida kõigile uued kodud. Kahjuks see alati ei õnnestu, kuna soovimatud kasse on liiga palju ja kodupakkujaid alati ei jagu, räägib Helle. Siiski on kogemus näidanud, et kassipoegadele on kodupakkujaid rohkem kui täiskasvanud kassidele.

Varjupaigast võetud looma edasine käekäik

Küsimuse peale, kas varjupaik ei karda, et neilt võetud loom taas tänavale satub, sõnab Helle, et tema arvates ei ole just varjupaigast võetud looma puhul see oht suur. "Tavaliselt tulevad varjupaigast looma võtma inimesed, kes on oma soovis kindlad. Meie omalt poolt pakume tuge ja aitame välja selgitada, kas see kodu on konkreetse looma jaoks sobiv ja kas kõik vajalik looma eest hoolitsemiseks on olemas," sõnab Helle.

Täiskasvanud kassid on varjupaigas reeglina kõik steriliseeritud või kastreeritud. Kassipoja võtjale jääb see kohtustuseks, mis läheb ka lepingusse kirja. Arvan, et kui klient saab väikese loovutustasu eest (25€) kiibistatud ja vaktsineeritud kassipoja koos korrektse lepinguga, siis hoolitsetakse oma looma eest hästi.

Sel suvel ei ole hoiukodudest puudust tulnud. Kui varasematel aastatel oli hoiukodusid kassipoegadele raske leida, siis sel aastal oli lahkeid pakkujaid mitmeid. Hoiukodudes ootavad oma järge kassipojad, kes on veel väga väiksed ja ei ole loovutusealised. Samuti leiavad seal ka turvalise peidupaiga kassiemad koos oma väikeste poegadega, et nad saaksid oma pojad üles kasvatada rahulikes ja turvalistes tingimustes. Varjupaigas selleks kahjuks sobivaid tingimusi ei ole ja poegadega emaste kasside jaoks on Valga varjupaigas ainult puurid, mis ei ole pisipere kasvatamiseks head.

"Üks esimesi hoiukodu pakkujaid oli sel aastal Aile, kelle ukse taha tuli abi paluma sõbralik emane kass. Selgus, et sel kiisul olid õues pojad, pisitillukesed, vaid mõne päeva vanused," meenutab Helle. See kassipere jäi Aile hoole alla sirguma ja varjupaik toetas omalt poolt sobiliku toidu ja kassiliivaga. Tänaseks on kõik need kassipojad uutes kodudes ja viimane neist, pikakarvaline emane kass Välgu, sai koju alles eile. Kassiema Täpike puges Ailele niivõrd südamesse, et tema võetigi täieõiguslikuks pereliikmeks.

Hoiukodu on leidnud teisedki Valga koduta loomade varjupaiga hoolealused. Paljud neist on tänaseni kodu ootel. Aziz, koos oma 6 kassipojaga, on vaid üheks näiteks, kes Valga linnas heasüdamliku naisterahva Rita käe all kasvab. Tutvu kassiperega SIIN.

"Meie varjupaika tulevad inimesed tavaliselt juba kindel siht silme ees. Üldjuhul on omale sobiv loom eelnevalt juba piltide järgi välja valitud. Niisama sisseastujaid on vähem, paikneme vist nii kaugel Eesti äärealadel, et keegi siia sisse ei astu. Valgas on tegelikul ka kasse palju," mõtiskleb Helle ja on südamest tänulik ka nende inimeste üle, kes abivajavatele kassidele hoiukodu on pakkunud: "Müts maha inimeste ees, kes lisaks oma loomadele leiavad veel nii palju empaatiavõimet ja vaba aega, et hoolitseda ka kodutute loomade eest!"

Valga loomade varjupaik on külastajatele avatud E- R 13.00- 17.00, L 11- 16.00 ja ootab kõiki huvilisi külla!