“Viimastel aastatel on paljud suured ettevõtted üle maailma teatanud puurikanade munade müügist loobumisest,” kommenteeris organisatsiooni Nähtamatud Loomad kanade heaolukampaania juht Birgit Nurmela. “Prisma rõhutab oma kodulehel, et pakuvad oma poodides neid tooteid, mida tarbijad soovivad. Hiljutisest Kantar Emori poolt läbi viidud avaliku arvamuse uuringust selgus, et ligi 70% eestlastest soovib suuremat puurivabade munade valikut poodides ning sama palju inimesi nõustus, et kanu ei tohiks pidada väikestes traatpuurides. Prisma Peremarket peab võtma seisukoha loomade heaoluküsimustes, sest tarbija eeldab, et loomasõbralikud valikud toodete sortimendis on Prisma poolt juba tehtud,” sõnas Nurmela.

Nähtamatud Loomad on alustanud allkirjade kogumist petitsioonile, mis kutsub Prismat üles loobuma puurikanade munade müügist aastaks 2025. Petitsiooni leiad siit. “Tarbijate trendid on muutumas ning puurivabade munade eelistamine on üks nendest suundadest,” kommenteeris kampaania esindaja. “Väikesed traatpuurid, kus mitukümmend lindu koos, kellest paljudel puuduvad suled või esinevad vigastused, on puurikanala igapäevane normaalsus. Prisma müüb sellistest farmidest pärit mune ka Eestis. On aeg, et tullakse vastu tarbijate soovidele ning lõppeks nr 3 märgistusega munade julm tootmine,” lisas Nurmela.

Nähtamatud Loomad alustab kampaaniaga, mis kutsub üles Prisma Peremarketit loobuma puurikanade munade müügist üleminekuajaga aastaks 2025. “Üha kasvav hulk Eesti elanikke on otsustanud vältida puurikanade mune ning eelistavad vabapidamisel kanade mune. On aeg, et Prisma liituks ülemaailmse ettevõtete suunaga, kes on juba loobunud puuridest oma munade tarneahelas ning astunud 21. sajandisse, lõpetades farmide toetamise, mis kanu väikestes puurides hoiavad,” kommenteeris kampaania eestvedaja Birgit Nurmela. Prisma kampaania saab hoo sisse täna, 5. detsembril kell 18.00, Tallinnas Kristiine keskuse ees ja Tartus Sõbra tn Prisma ees toimuvate protestidega, et kutsuda Prismat üles loobuma puurikanade munade müügist.

Prisma Peremarketi kommunikatsioonijuhi Piret Lankotsa sõnul toetab Prisma puurivaba munakasvatust täielikult ja soovib seda koostöös tootjatega ka teha, panustades sel viisil loomade heaolusse ja pakkudes kliendile loomasõbralikke valikuid. Praegu on sortimendis nii mahemunad kui ka õrrekanade munad, peatselt lisanduvad sinna ka vabapidamise munad. Piret Lankots kommenteerib MTÜ Nähtamatud Loomad algatust järgmiselt:

Prisma toetab puurivaba munakasvatust, soovime seda teha koostöös tootjatega ning ilma ultimaatumite ja ühepoolsete tähtaegadeta. Äkilised muudatused sortimendi tegemisel oleks tootjate suhtes ebaõiglased, sest pärast tavaliste puuride kasutamise keelamist 2012. aasta Euroopa Liidu seadusega, on kasvatajad teinud suuri investeeringuid.

Ostuotsuse teeb inimene, lähtudes oma eelistustest ja võimalustest. Ei ole õiglane sundida inimest ostma toodet, mida ta ei soovi või ei jaksa osta. Prisma Peremarketi ostuosakonna kategooriajuht Kaimo Niitaru kinnitab, et 100st Prismas müüdud munast 95 on puurikanade munad, mis selgelt ilmestab Eesti elanike eelistusi ja ka võimalusi. Inimeste eelistus puuris mitte-elavate kanade munade osas muutub aeglaselt kuid pidevalt – 2016. aastal ostis selliseid mune 2,3%, praegu ligi 5% inimestest.

Prisma valikus on juba praegu nii mahemunad kui õrrekanade munad, uuel aastal lisanduvad vabapidamise munad. Iga viies Prisma valikus olev muna pärineb kanalt, kes ei ela puuris. Prisma oli 2012. aasta septembris üks esimesi jaekette, kes hakkas puurikanade munadele pakkuma alternatiive. Alates jaanuarist 2019 pakub Prisma ainult Eestis toodetud mune, mis on kindlasti oluline fakt kohalike tootjate toetamisest.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid