Ilutulestik ärritab lemmikloomi, mõjub keskkonda saastavalt ja on üsna mõttetu rahakulu, seetõttu püütakse juba mitmel pool ilutulestikule piire seada. On kohti, kus on lubatud paugutada vaid aastavahetusel või spetsiaalse loa alusel. Ainuüksi Soomes on juba 14 erinevat organisatsiooni esitanud kodanikualgatuse korras üleskutse, et keelataks ära mõningate ilutulestikurakettide kasutamine. Kampaania „Rakettidele piirid“ (Rajat räiskeelle) lubaks teatud ilutulestikurakette kasutada vaid professionaalidel, jättes need tavatarbijale kättesaamatuks.

Loomaomanike seas on palju neid, kelle jaoks on terve detsembrikuu tõsine õudusunenägu, sest lemmik satub iga päev kostuvatest paukudest lausa paanikasse. Kuidas oma koera aidata ja teda rahustada?

Toome välja mõned meetodid ja vahendid, kuidas koerte elu sel paugurohkel perioodil pisut kergemaks teha.

 • Ära vii looma välja ajal, mil on saluuti oodata.
 • Ole aastavahetusel koos temaga kodus.
 • Tee lemmikule mõnus pesa, mis oleks ohust (aknad) nii kaugel kui võimalik. Parim variant selleks on pealt kaetud puur, kui koer on puuriga harjunud. Selline pelgupaik võiks asuda maja või korteri keskel, kohas, kus on vaiksem ja kust valgusesähvatusi ei näe. Sageli otsib loom endale ise pelgupaiga kas vannitoas või voodi all. Kui ta seda teeb, siis lase tal seal olla.
 • Summuta pauke mõne teise heliga (meeldiv muusika, pesumasin/kuivati, blender, teler jne).
 • Enne eeldatavat ilutulestikku võib alustada lemmikmängu või anda midagi väga-väga head süüa – lootuses, et ülimalt keskendunud koer ehk ei märkagi ähvardavat ohtu.
 • Kui vähegi võimalik, tuleb ignoreerida koera hirmu. Mitte mingil juhul ei tohi temaga pahandada, sest see süvendab hirmu nii nagu ka ülevoolav lohutamine.
 • Kasuta erinevaid preparaate (vt. järgmisel lehel) helidehirmu vähendamiseks.
 • Paugukartuse raviks kasutatakse humaanmeditsiini ravimeid, millega ravitakse inimeste ärevushäireid. Nende jaoks on vaja veterinaari retsepti ja raviskeem peab olema läbi arutatud.

Kõigi nende ülaltoodud punktide järgimine oleks oluliselt kergem, kui saluut toimuks tõesti vaid aastavahetusel või kindlaks määratud ajal, kuid kahjuks lasevad inimesed neid terve detsembrikuu vältel. Seetõttu on kartliku koera omanikul raske pidevalt "lahinguvalmis" olla.

Kuna koera ei saa tõepoolest poolteist kuud vannitoas peidus hoida ning temaga tuleb ka igapäevaselt jalutada, siis hoia lemmiklooma alati rihma otsas. Kontrolli, et tema kiip töötaks ja koer oleks registritesse kantud ning tema andmed seal oleksid õiged. Registreid on kaks: Eesti Lemmikloomaregister ja kohalike omavalitsuste lemmikloomade register. Lisaks kiibile võiks koera kaelarihmal olla ka omaniku telefoninumber.

31.detsembri keskööl hoia oma loom toas!

Kliinikutes ja lemmikloomapoodides on erinevaid vahendeid, millega looma helidehirmu leevendada, kuid need aitavad vaid kergekujulise hirmu korral. Käsimüügis saadaolevad vahendid ei ole piisavad koertele, kelle hirm on muutunud foobiaks.

Allolevaid vahendeid peaks hakkama kasutama juba paar nädalat enne oodatava paugutamise algust. Meie oludes umbkaudu novembri lõpust.

Preparaate on nii koertele kui ka kassidele. Helidehirmuga seostatakse peamiselt küll koera, sest tema näitab oma kartust eredamalt välja, kuid ka kassid kardavad pauke. Sageli paistavad nad pealtnäha täiesti rahulikud, kuid kannatavad paukude all oluliselt rohkem kui koerad. Viimasel ajal on hakatud rääkima ka teistest loomadest. Näiteks hobused, kel on väga hea kuulmine, on sageli paugutamise ohvrid.

Koerad

 • Adaptil - koeri rahustav feromoon.

Sprei, kaelarihm või difuuser.

Kuidas toimib? Lakteerivad emased koerad toodavad rahustavat feromooni. See tekitab kutsikates kindlus-ja turvatunde. Uuringud on tõestanud, et koera rahustava feromooni sünteetiline analoog (Dog Appeasing Pheromone) annab kindlus- ja turvatunde nii kutsikatele kui ka juba täiskasvanud koertele.

Koerad ja kassid

 • Calmex (koer)/ Calmex (kass) - toidulisand. See on segu kahest aminohappest, taimeekstraktist ja B-vitamiinidest, mis aitab kassidel/koertel stressisituatsioonidega paremini toime tulla.

Kuidas toimib? L-teaniin on rohelises tees looduslikult esinev aminohape, millel on rahustavad omadused. L-trüptofaan on oluline aminohape, mis on õnnehormooni serotoniini prekursoriks kehas. Kavapipra ekstrakti on loodusrahvad kasutanud tuhandeid aastaid ärevuse leevendamiseks. B-vitamiinid säilitavad ja toetavad närvisüsteemi funktsioone.

 • Zyklene - toidulisand.

Kuidas toimib? See on valmistatud proteiinist, mis sisaldub piimas (komponent, mis aitab kutsikatel pärast toitumist lõõgastuda). Mõjutab retseptoreid ajus, millel on rahustav toime.

 • Pet Remedy - rahustav sprei kassidele ja koertele.

Kuidas toimib? Pet Remedy suurendab GABA (gamma-aminobutüürhape) neurotransmitteri tootmist. GABA toimib närve rahustavalt.

 • Serene-Um - looduslik täiendsööt hüperaktiivsete, rahutute ja/või agressiivsete kasside ja koerte rahustamiseks.

Kuidas toimib? Sisaldab L-trüptofaani, mis on vajalik seratoniini (nn. õnnehormoon) tootmiseks. Lisaks sisaldab preparaat vajalikke vitamiine (A-, D-, B3- ja B6-vitamiine) ja mikroelemente.

 • Beaphar No-Stress Spot - naturaalse palderjaniekstraktiga stressi vähendavad tilgad. ‘

Kuidas toimib? 1-nädalase perioodi jooksul vabaneb manustamiskohast mikrokapslites sisalduv palderjaniekstrakt, millel on koertele ja kassidele rahustav mõju. Sellega seoses väheneb kartlikkustunne ning ka pöörane käitumine.

Kassid

 • Zenifel -feromoon kassidele. Seda soovitatakse kassi abistamiseks stressirohkete sündmuste korral (näiteks elukeskkonna muutused, kolimine, lärmakad ja sotsiaalsed üritused).

Kuidas toimib? Zenifeli difuusor sisaldab kassi näopiirkonna feromooni F3 fraktsiooni analoogi (1.55 g täitepudeli kohta). See on liigispetsifiline ja seetõttu sobib kasutamiseks ainult kassidele. Need ained on tuntud kasse rahustavate ja trööstivate omaduste poolest.

 • Feliway - kasse rahustav feromoon.

Sprei või difuuseri kujul.

Kuidas toimib? Sellel tootel on kaslaste näopiirkonnast erituvatele feromoonidele iseloomulikud omadused. Feromoonid on ained, mille abil loomad märgistavad oma territooriumi ja suhtlevad teiste loomadega.

Kassid kasutavad tavaliselt näopiirkonnast erituvaid feromoone, et uues keskkonnas kohaneda. Nende feromoonidega märgistatud pinnad tunduvad kassile tuttavad ja julgustavad. Sünteetilist feromooni sisaldavad preparaadid aitavad kassidel stressiolukordades hakkama saada.

Paljud ajaloolased usuvad, et ilutulestik pärineb teisest sajandist enne Kristust, iidsest Liuyangist, Hiinast. Esimesed “paukpadrunid “ olid bambuse pulgad, mis tulle visates plahvatasid. Hiinlased uskusid, et need naturaalsed “paukpadrunid” peletavad eemale kurje vaime. Legendide kohaselt segas Hiina alkeemik Li Tiani kokku püssirohu eelkäija, kui ta igavese elu eliksiiri otsis. Seda pulbrit kasutati alguses bambusesse valatuna, seejärel hakati paberisse pakkima ja visati tulle. Edasi arenes püssirohu kasutamine relvades. 12. sajandi alguses kasutati “paukpadruneid” ja püssirohtu erinevate pidustuste raames nagu sünnipäevad, pulmad, matused ja kroonimistseremooniad. Hiinast levis ilutulestik ka teistesse Aasia maadesse.

Arvatakse, et Marco Polo oli see, kes tõi 1270. aastal püssirohu Euroopasse. Samas on salpeetripõhist püssirohtu, mis tekitab põlemisel heli ja valgust, mainitud juba inglise munga Roger Baconi teoses "Opus Majus" 1267. aastal.

15. sajandiks oli ilutulestikust saanud juba täiesti tavaline osa Euroopa kõrgklassi pidustustel. Itaalias ja Saksamaal kujunesid välja koguni oma tulevärgi koolkonnad. 19. sajandil laienes ilutulestiku värvipalett ja leiutati eriefektid.