Sa oled öelnud, et kevaditi külastab salongi rohkem rahvast kui tavaliselt. Miks on just kevad hea aeg koera karvale süvahoolduse tegemiseks?


Jah, tõepoolest, kevad on igas koertesalongis väga kiire aeg, sest ilmade soojenedes hakkavad koerad hirmsasti karva ajama.

Kuidas kevadine karvahooldus välja näeb? Millest peaks alustama ja milliseid protseduure tegema?


Ka suurte õue- ja ketikoerte karv vajab hooldamist, vastupidiselt siiani laialt levinud arvamusele, et hooldamine on karvale kahjulik. Must pulstis karv ei täida oma funktsiooni, milleks on kaitsta organismi alajahtumise ning ülekuumenemise eest. Üksnes hooldatud karv laseb palava ilmaga õhku läbi ja hoiab talvel külmaga sooja.

Kevadine karvahooldus ei tähenda ilmtingimata karva maha pügamist, vaid pigem vana talvekarva eemaldamist, korralikku pesu, et ka nahk saaks korralikult puhastatud. Ühtlasi loomulikult põhjalikku föönitamist, mille tulemuseks on nahani puhas pusavaba karv. Hoolduse käigus tuleb üle vaadata ka kõrvad, küüned ja hambad.

Kui tihti peaks sellist süvapuhastust koera karvale tegema ja kas seda saaks ka ise teha?


Seda küsitakse tegelikult väga sageli ning minu vastus on alati, et nii tihti kui vaja ja nii harva kui võimalik.

Õuekoertel võiks minimaalne hoolduste arv olla kaks korda aastas – kevadel talvekarva ja mustuse eemaldamine ning sügisel karva talveks ettevalmistav hooldus. Kahjuks on veel tänaselgi päeval levinud arusaam, et pesemine rikub koera karva. Ei riku see midagi, lihtsalt tuleb valida vahendeid. Koeri peaks pesema kindlasti ainult loomale mõeldud šampooniga ning alati tasub lugeda koostist – mida vähem on vahendites silikoone, parfüüme, parabeene jm ballasti, seda parem. Puhtama koostisega vahendid võivad olla küll pisut kallimad, kuid nende kvaliteet on parem, mis tähendab väiksemat kulu, kergemat hooldust ja kauakestvamat tulemust. Pestes karva ebakvaliteetsete ainetega (näiteks majapidamisseep, nõudepesuvahend, erinevad majapidamiskemikaalid, mida reklaamitakse kui kõikvõimsaid universaalseid puhastusvahendeid jne), võib sellele hoopis palju kahju teha – väga abrassiivsed vahendid tõmbavad karvast välja kogu loomuliku rasu ning karv muutub rabedaks, tuhmiks ja halvimal juhul tekivad lööbed. On olnud ka juhtumeid, kus koer kratsib end veriseks.

Loputa, loputa, loputa! Ja kui tundub, et kõik on puhas, siis loputa veel.

Väga oluline aspekt, millele koera võttes paraku tihti ei mõelda, on just hooldusprotseduuridega harjutamine. Ka õuekoeri, kes võib-olla kunagi toas käima ei hakka, tuleb kammimise, pesemise, katsumise ja muude selliste protseduuridega harjutada. Seda juhtub väga tihti, et salongi tuuakse juba mitmeaastane koer, kes tuleb eelseisva ürituse või koera enda sünnipäeva puhul kaunilt korda teha, kuid kes ei ole oma elus varem selliste protseduuridega kokku puutunud. Sellisele koerale on see väga stressirohke kogemus. Ta ei saa aru, kus ta on, miks ta seal on, kes need võõrad inimesed on, mis helid ja lõhnad tema ümber on. Tagatipuks pannakse ta lauale, vanni ja lülitatakse sisse puhur. See on paljudele koertele väga hirmutav või lausa talumatu kogemus. Koerale, kes on selliste protseduuridega harjunud ja kelle karva on regulaarselt hooldatud, on see igapäeva normaalne osa. Haruharva hooldust saavatele koertele on see vastupidi tohutu karistus millegi eest, mida nad ei mõista.

Parim, mis omanik ise teha saab, on harjutada koera harjamisega ja käppade katsumisega. Kindlasti tuleks koerale tutvustada ka pesuprotseduure ja fööni. Seda kõike tasub tasa ja targu alustada juba maast madalast ning positiivsete meetmetega. Tulemuseks on stressivaba koer, keda on lihtne käistleda.

Miks on regulaarne karvahooldus oluline ja mida tasub seejuures tähele panna?

Regulaarne karvahooldus on oluline eelkõige koera heaolu seisukohast.


•Pulstid “kasvavad” suuremaks väga kiiresti. Need hakkavad nahka sikutama ning muudavad seeläbi liikumise koerale valulikuks. Samuti hakkab nahk pulstis ja viltis karva all hauduma.

•Sõltuvalt tõust ja karvast võivad karvad hakata silma kasvama, tekitades sellega koerale suurt ebamugavust ning halvimatel juhtudel tugevaid silmakahjustusi.

•Ka hambad vajavad hoolt. Eriti just väikestel tõugudel kipub hambakivi kogunema. Kahjuks ei tule paljud omanikud selle peale, et koera suud regulaarselt kontrollida. Tihti avastatakse liiga kaugele arenenud põletikud ja hambakivi alles juuksuri juures, kuid siis võib juba liiga hilja olla.

•Liiga pikaks kasvanud küüned ei tee valu mitte ainult käpale, vaid kogu jäsemele.

Regulaarselt hooldatud koera karv näeb kogu aeg hea välja ning püsib ilma suurema vaevata korras. Ka hooldusprotseduurid mööduvad kiiremini ja kergemini.

Pidev karvahooldus aitab õigel ajal avastada ka tervisehädasid. On üllatav, kui palju leiavad koerajuuksurid hoolduste käigus erinevaid võimalikele terviseprobleemidele viitavaid märke, mille olemasolust omanik ei tea – lööbed, kahtlased kühmud, haavandid, välisparasiidid, suuõõne- ja hambaprobleemid, silmaprobleemid, kõrvaprobleemid ja palju muud. Põhjaliku hoolduse käigus ei tohiks mitte miski kahe silma vahele jääda ning professionaalne salongipersonal oskab selliseid asju märgata ja omanikku informeerida. Varakult arsti poole pöördudes saab paljudele probleemidele lahendused enne, kui asi on juba väga tõsine. Üks meeldejäävamaid näiteid, mis mul meenub, on üks vahva ja armas tiibeti mastif. Temalt leidsime hoolduse käigus nahalt kahtlaseid karvavabasid laike. Samuti tuli föönitades karv suurte "tuustidena" ära, mis kindlasti ei ole normaalne. Informeerisime omanikku, kes pöördus koheselt arsti poole – suhteliselt kiiresti diagnoositi väga raske kuluga pärilik haigus. Kuna jaole jõuti varakult, möödus esimene haigushoog kergemini.

Regulaarselt hooldatud koera karv näeb kogu aeg hea välja ja püsib suurema vaevata korras. Ka hooldusprotseduurid mööduvad kiiremini ja kergemini. Järjepidev karvahooldus hoiab korras ka majapidamise.

Koera hooldamiseks ei pea ilmtingimata juuksuris käima. Väga palju asju on võimalik kodustes tingimustes suurema vaevata ära teha. Vaja on ainult karvatüübile vastavaid vahendeid ja varustust.

Kraas

See on hea abivahend paksu aluskarvaga koertele. Kindlasti tasub jälgida, et kraasi piid oleksid tugevad, põhi pigem kumer kui sirge ning kindlasti ilma piide otsas olevate väikeste nupukesteta. Mida pikem ja paksem karv on, seda pikemad võiksid olla kraasi piid. Meil kaubanduses valdavalt saadaval olevad kraasid sobivad kahjuks ainult kerges karvas koertele. Korralikke tõhusaid vahendeid tasub otsida lemmikloomasalongidest. Kraasiga saab väga edukalt eemaldada lahtist aluskarva. Selleks peab karva kraasima kihiti, mitte pealt siludes – eesmärk peaks olema kogu karva nahani läbi töötlemine.

Töötle karva süstemaatiliselt – võta ette üks koht, tõsta teise käega karv kõrvale ja hakka kohta kraasima. Kui tekib selge joon, kust nahk ilusti läbi kumab, võib õhukese kihi kaupa edasi liikuda.
Kraasimise hõlbustamiseks on soovitatav kasutada spreid, mis muudab karva kergemini kammitavaks, kaitseb seda mehaanilise kahjustuse eest ning ühtlasi niisutab ja hooldab.
Kraasides ole ettevaatlik, et kogemata nahka ei kriimustaks. Kindluse mõttes võib algul enda käevarre peal proovida, milline surve tundub nahal hea.

Kamm


Kamm on hea abivahend kontrollimaks, kas kõik pusad ja tihedad kohad said kenasti välja kammitud. Sõltuvalt kammist ja karvast saab sellega edukalt eemaldada aluskarva. Kamme on väga erinevaid – soovitan alati jälgida, milline on kammi pii kuju – tömbi otsaga pii tundub küll ohutum, kuid tegelikkuses libiseb see pusadest ja tihedatest kohtadest üle ning karv ei saa korralikult kammitud. Pisut teravnev pii läheb pusadesse sisse ja kammib need läbi.

Suuremad pusad proovi alguses kraasiga õhukeseks ja väiksemaks teha, alles seejärel nokitse need kammiga lahti. Kõige lihtsam on pusa lahti harutada paari karva kaupa pusast karvu eemaldades. Liiga jõuliselt kammides on koeral valus.

Hari

Harjaga on hea hooldada pikemat ja õrnemat karva, sest see on karva suhtes õrn ja erinevalt kraasist ei tõmba nii palju karva välja. Harjasid on erinevaid: metallpiidega, nailonharjastega, naturaalsete harjastega ning kombineeritud harjastega. Metallpiidega harjad sobivad ka väga paksu karvastiku harjamiseks, samas kui naturaal-, nailon- ja kombineeritud harjastega harjad sobivad õrnemale ja õhemale karvale. Harjade puhul tasuks samuti jälgida, milline on pii – see peaks kindlasti olema otsast ümar, mitte lõigatud ja kindlasti ilma tippu katva nupukeseta.


Harjamisel on oluline töödelda karv läbi süstemaatiliselt ja kihiti, et karvastik saaks kuni nahani puhtaks ja tuulutatud ning lahtine karv eemaldatud.

Millega hooldada väga lühikest karva?


Väga lühikese karvaga koerad ajavad samamoodi karva nagu kõik ülejäänud, kuid sellist karva ei saa eemaldada ei kraasi ega kammiga. Sellistel puhkudel on mitu head abivahendit:

Furminator-tüüpi kammid

Need on tegelikult väga väikese hambaga terad, mis eemaldavad ülilühikest karva väga kiiresti ja edukalt. Tuleb ainult ettevaatlik olla, et liigselt kraapides koera nahka ei vigasta. Seda tüüpi kammid ei sobi juba natuke pikema karvaga koertele (haski, saksa lambakoer jne), vaid tõesti ainult väga lühikesele karvale (bokser, beagle, dalmaatsiakoer jne).

Küünetangide muretsemisel tasub jälgida tera paksust – mida õhem, seda mugavam on lõigata.

Pimsskivi

Pimsskiviga hõõrudes saab samuti lahtist karva eemaldada ning see on oluliselt naha- ja karvasõbralikum kui furminator.

Kumminupsudega kummikinnas


Kumminupsudega kummikindaga on hea lühikarvalist koera pesta ning ringjate liigutustega masseerides ka lahtist karva eemaldada. See ergutab ka vereringet ja on koerale väga mõnus.

Küüne lõikus tundub paljudele koeraomanikele hirmutav, kuid ka seda tuleb regulaarselt teha. Kuidas on õige küüsi lõigata?


Küünetange on väga erinevaid: tangid, giljotiinid ja väga väikeste küünte küünekäärid. Tangide muretsemisel tasub jälgida tera paksust – mida õhem, seda mugavam on lõigata.

Meilt küsitakse seda küsimust väga tihti. Just seda, kui kaugele tangidega minna tohib. Valge ja läbipaistva küüne puhul on lõikus väga lihtne, sest küüne säsi on ilusti näha. Musta küüne puhul tuleb jälgida lõike pinda – kui küüs tundub kuiv ja valge säsi paistab, on veel ruumi lõigata. Kui lõikepind on nagu suur rasvane täpp, on piisavalt kaugele lõigatud. Tegijal ikka juhtub! Kui juhtud kogemata sisse lõikama, saab verejooksu kiiresti peatada kaaliumpermanganaadipulbriga – torka veritsev küüs otse pulbrisse ja verejooks peatub. Anna koerale maiust ja tee talle pai.

Mille järgi saan aru, et nüüd oleks õige aeg koera karvahoolduseks?


Koera karva tasub hooldada siis, kui tundub, et koer lõhnab halvasti või teda katsudes jääb kätele mustus ja karv tundub rasune.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid