Eelmisel aastal algatasid Tallinna Loomaaed ja Tallinna Loomaaia Sõprade Selts Tiigrioru kampaania, et ehitada meie ainukesele amuuri tiigrile Pootsmannile ja tema tulevasele perele loomaaeda nüüdisaegne eluala Tiigriorg. Tiigri eest seisid kümme tuntud meest, kes rääkisid oma tiigriloo: Mihhail Kõlvart, Urmas Sõõrumaa, Ott Kiivikas, Alen Veziko, Artjom Savitski, Hannes Võrno, Jesper Parve, Kevin Renno, Karl Madis ja varalahkunud Jüri Aarma.

Sel aastal annavad oma panuse Tiigrioru valmimisse ja ajutiselt Tšehhi loomaaeda kolinud Pootsmanni tagasitulekuks kümme vägevat naist: Kaja Kallas, Reet Linna, Heidy Tamme, Annely Adermann, Tanja Mihhailova, Ksenija Palta, Amani Kiivikas, Carmen Pritson ja heategevusliku kampaania Tiigriorg juht Veronika Padar.

Oma loo räägib kergejõustikutäht Ksenija Balta.

Ksenija Balta: tänu tiigrile sai minust sportlane

„Esiteks on mul tiigriga väga palju ühist, kuna olen tiigriaastal sündinud. Läbi selle ma arvan, et tiiger on mind saatnud kogu elu ja tänu sellele olen ka sportlane,“ on edukas kergejõustiklane Ksenija Balta veendunud. „Minus on mingit sellist ürgset jõudu ja tiigri olemust ja ma usun, et inimesed on seda ka näinud. Ilmselt on just see, mida nad naudivad, kui nad mind vaatavad võistlustel.“
Ta usub, et tõeline tiiger tuleb inimesest välja siis, kui ta tunneb end nurka surutuna ja olukorrast väljumiseks tuleb ennast ületada. „Siis sa paned mängu kõik oma küünised ja kogu jõu, et uuesti esile tõusta. Sportlasena olen pidanud olema sellises olekus suhteliselt tihti. Ka oma igapäevastes valikutes olen igatpidi see tiiger.“
Balta ütleb, et tiiger vaatab tükk aega kuskilt eemalt, enne kui hüppab ja ründab. Tal oli sama lugu. 2011. aastal sai ta päris suure vigastuse ja taastumine venis üsna pikaks, mille tõttu oli ta suurvõistlustelt eemal viis aastat. 2016. aastal tegi ta aga väga hea comeback'i ja oli igal tiitlivõistlusel lõppvõistlusel, ka maailma kaheksa parima hulgas. Kirss tordil oli 2016. aastal olümpiamängudel saavutatud 6. koht.
„Kogu selle aja jooksul, mil mul see vigastus tunda andis, ma ju ei teadnud, millega see kõik lõpeb. See oli põlvevigastus ja veel minu tõukejalal, raske vigastus. Kindlasti paljud kaotasid minusse usu. Nii mõnigi arst ütles, et mul ei ole võimalik jätkata, sest muidu ma teen enda põlvele uuesti viga,“ meenutab Ksenija Balta üht raskeimat aega. „Võib-olla see oligi see hetk, mil olin nurka surutud. Kui kaob teiste usk sinusse, teeb see mingil määral haiget, kuid siit tulebki esile tiigri olemus − oled kuskil eemal, jälgid mängu ja ühel hetkel ründad. Minu puhul oli ründeks mu saavutused, olin väga uhke, et sain meie Eesti rahvast esindada väga edukalt kõikidel tiitlivõistlustel, see oli põhiline.“
Ta nendib, et vigastuse perioodil oleks olnud üks võimalik valik ka tippspordist loobumine. „Minu puhul see ei tulnud aga kõne allagi. See oleks olnud mingil määral alla andmine. Umbes sama, kui näljane tiiger loobuks oma saagist − ta ei loobu ju. See nälg, mis mind alati toitis, oli minu eesmärk, mille poole pürgida. Nägin seda saaki alati silme ees ja teadsin, et mul läheb aega, enne kui see õige hetk tuleb.“

Sama soovitab ta kõigile noortele, kes unistavad profispordist: mitte kunagi ei tohi alla anda! „Mis ka ei juhtuks, ära suhtu eelarvamusega. Kui tahad tegeleda tippspordiga, siis mine ja tee seda iseenda jaoks. Läbi selle leiad üles, mille jaoks see tähtis on ja hakkad aru saama, mille jaoks sa seda teed − et inspireerida ja aidata teisi. See võitlus, mida sa spordist saad, on tegelikult kogu eluks väga vajalik. Kindlasti ei tohi karta tagasilööke, need tulevad alati. Sa oled võitleja ja seda tuleb alati meeles pidada. Sa oled tiiger! See on igaühel sees.“
Balta rõhutab, et loomad on meie maailmas väga tähtsal kohal. Neid tuleb aidata, sest nad iseennast väga palju aidata ei saa, eriti kui nad kasvavad loomaaias. Seal on inimeste loodud tingimused ja meie kohus on pakkuda neile kaitset ja parimat eluolu.

Tiigriorgu saab toetada, helistades Tallinna Loomaaia Sõprade Seltsi annetusnumbritele:
Helistades 900 9007 annetad 5 eurot; 900 9008 annetad 10 eurot; 900 9009 annetad 20 eurot.
Samuti on võimalus Tiigrioru ehitamist toetada ülekandega Tallinna Loomaaia Sõprade Selts MTÜ arvelduskontole EE432200221010716613, selgitusse märkida “tiigriorg”.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena