Juulis ja augustis on roomajatel munemise aeg, mis tähendab, et emasloomad otsivad kohta, kuhu need poetada. Tavaliselt eelistavad nad lehekuhjasid, pehkinuid kände, komposti- või sõnnikuhunnikuid. „Kindlasti enamik inimesi ei soovi roomajatega kokku puutuda ja veel vähem neilt hammustada saada. Seega tasub ennetavalt tegutseda, kui neid oma hoovi või kodu lähedale ei soovi. Kui roomajad juba aias, siis ainuke lahendus on nad kokku korjata ja viia kodust vähemalt 2-3 km kaugusele metsa,” kommenteeris seltsi juhatuse liige Kaisa Kaljurand.

Kuidas roomajad hoovist eemale hoida?

  • kasuta aias vibreerivaid mutipeletajaid;
  • pane aeda lastele mõeldud pulga otsas olevad tuulikud;
  • hoia puhtana aias olevad kivi- ja kompostihunnikud või eemalda need
  • hoia mullahunnikud, kompostikastid, lehe- ja sõnnikuhunnikud majast eemale


Kuidas roomajad hoovist ära viia?

1. Korja roomajad reha või paksude kinnaste abil üles ning aseta nad ämbrisse või karpi. Kindlasti kontrolli, et karbil oleksid õhuaugud.
2. Sõida lähimasse metsa ja lase nad seal vabaks. Kindlasti peaks see koht olema kodust vähemalt 2-3 kilomeetri kaugusel.

Kui on vaja nõu või abi, võta ühendust Eesti loomakaitse seltsiga meiliaadressil info@loomakaitse.ee või infotelefonil 5267117. Seltsi vabatahtlikud on valmis võimalusel aitama, kuid arvestada tuleb, et ka nende ressursid on piiratud ja teatud piirkondades ei ole roomajatega tegelevaid vabatahtlikke.