Et anda paremat aimu puurikanade elust, toob loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad välja 5 suurimat põhjust, miks tasub puurikanade munade asemel eelistada pigem vabapidamisel kanade mune.

Puurikanad ei saa kunagi vabalt liikuda
Puurikanade igapäevane reaalsus on veeta oma elu kitsas traatpuuris. Loomakasvatajad lähtuvad seisukohast, et kui kana saab liikuda, kulub tema sööda peale rohkem ressurssi ning teda on sellevõrra kallim ülal pidada. Liikumine on aga üks kanade baasvajadusest.

Puurid on kanade jaoks ebainimlikult kitsad
Puurikanalas on seadusega lubatud pidada ca 60 kana ühe m² kohta. Reaalsuses tähendab see seda, et igale kanale on lubatud laias laastus ühe A4 paberi suurune ala.

Kanad ei näe kunagi päevavalgust
Kanadele vajalikku öö- ja päevavalgust imiteeritakse puurikanalas lambivalgusega ning päris päikesevalgust ei näe ega tunne nad mitte kunagi. See tähendab, et nad ei saa omandada ka eluks vajalikku D-vitamiini, mis kanduks edasi kanamunasse, muutes selle rebu kollasemaks.

Nokki kärbitakse ilma tuimestuseta
Kuna väga kitsastes tingimustes elades kannatab kana psüühika ja liikumisruumi ei ole, hakkavad nad üksteist nokkadega vigastama. Selle ennetamiseks lõigatakse neil tibudena umbes kolmandik nokast spetsiaalsete tangidega maha. Kogu protseduur toimub ilma tuimestuseta ning on kanale äärmiselt valus.

Kanadel puudub võimalus liigiomastele tegevustele
Tiibade sirutamine, liivavannide võtmine, ringi siblimine – neid tegevusi puurikanad kogeda ei saa. Liivavannide võtmine on kanadele aga lausa eluliselt vajalik tegevus, sest linnud puhastavad end sel viisil. Kitsastes puurides kuuekümnekesi tihedalt üksteise vastas elades ning end mitte kunagi pesta saades levivad kanade seas mitmed haigused ja bakterid.

Kuidas lugeda munakoodi?

Munakood näitab ära, kas tegemist on puurikanade munade või vaba pidamisel olevate kanade munadega. Avades munade karbi, võib munade peal näha templit. Munakoodi esimene number tähistab lindude pidamisviisi: number 0 märgib mahemune; 1 vabalt peetavate kanade mune; 2 õrrekanade mune ning 3 puuris peetavate kanade mune. Mida madalam number, seda paremad on kanade elutingimused.