Hoolitse nende kaheksa asja eest ja sinu kass on õnnelik
Liivakast, liiv ja selle puhastamine. Liivakast peab olema kassile vastava suurusega. Vastavalt inimeste eelistusele kas kinnine või lahtine - enamus kasse on võimalik õpetada ka kinnises liivakastis käima. Liiv peab olema kassile sobiv ja liiva osas võivad kassid olla valivad. Kui üks liiv ei sobi, võib kass hakata liivakasti ignoreerima, siis tasub proovida teisi.
Liivasid on palju erinevaid. Valikus on paakuvad savi- või puidubaasil liivad, kvartskristallid/pärlid ja saepurupelletid. Paakuvad liivad on ka erineva struktuuriga, osad peenemad, osad jämedamad.
Liivakasti tuleb puhastada nii tihti kui see mustaks läheb, kuid mitte harvem kui kord päevas. Vastavalt vajadusele tuleb välja vahetada kogu liivakasti sisu ja kast ära pesta - mõni teeb seda igapäevaselt, mõni paari nädala tagant.
Kvaliteetne toit. Kassile võib anda nii märgtoitu (konservid), kuivtoitu kui ka toortoitu. Oluline on, et toit oleks kvaliteetne ning kass saaks kätte vajalikud toitained. Kuivtoidu puhul tasub alati lugeda toidu koostist. Koostisained on kirja pandud suuruse järjekorras ehk alustades ainetest, mida on toidus kõige rohkem, lõpetades nendega, mida on kõige vähem. Kvaliteetsel toidul on suurem lihasisaldus ning esikohal ongi liha, mitte teravili. Seda, kas toit kassile sobib, näeb ka tema välimusest - kvaliteetse toidu puhul on karv läikiv, tihe ja kõõmavaba ning kass ajab vähem karva. Lisaks toidule võiks kassile pakkuda kassimuru. Enamus kassid armastavad muru näksida.
Mänguasjad. Kassidele meeldib oma jahiinstinkti mängides rakendada. Kassid on erinevad, seepärast tuleb leida mänguasjad, mis konkreetsele kassile meeldivad. Mänguasjade valik on väga lai: on varre otsas suletutte, karvaseid hiiri, helisevaid või põrkavaid palle, lasertäppe aga vahvad mänguasjad saab ka kommipaberitest, patsikummidest, wc-paberi rulli sisudest, saiakoti klambritest jne. Kõik läheb loosi, küll aga peab jälgima, et mänguasi ei tohi olla kassile ohtlik. Täpselt nagu väikeste lastega peab ka kasside puhul jälgima, et lemmik ei tõmbaks mänguasja endale kurku ega keerutaks seda endale ümber kaela. Kindlasti ei tohi kassi kilekotiga üksinda jätta!
Aeg mängimiseks. Kassiga peaks mängima iga päev vähemalt 15 minutit. Kui muidu kulus õhtune aeg märkamatult teleri või arvuti ees istudes, siis nüüd on vaja igas päevas leida aega ka uue lemmiklooma jaoks. Ta on seda väärt!
Kraapimispuu. Et kass ei kraabiks valimatult kohtades, kus ei tohi, tuleb kassile muretseda kraapimispuu. Selle võib osta poest või teha ise, kuid oluline on, et kass saaks end täies pikkuses välja sirutada. Enamus kasse saab kraapimispuu eesmärgist aru ning hakkab seda kasutama, kuid vajaduse korral võib seda alguses ka paari tilga palderjaiga kassi jaoks atraktiivsemaks muuta.
Peidupaik. Iga kass vajab turvalist kohta, kuhu vajadusel peituda. See võib olla pappkast voodi all või riiulis või hoopis mõni kinnine pesa. Kui inimene pole kassile sobivat peidupaika tekitanud, leiab kass selle endale ise. Kassid armastavad pugeda riidekappi, diivanialustesse kastidesse, köögikappide alla, kraanikaussidesse või muudesse seletamatutesse kohtadesse, kuhu nad tegelikult mahtuma ei peaks.
Peidupaik peab kassil kindlasti olemas olema ja seal ei tohi teda häirida teised loomad ega inimesed. Peidupaigast ära aja kassi minema ega tõsta välja, muidu tekib tal tunne, et see koht ei ole piisavalt kindel!
Ligipääs aknale, kinnisele rõdule või verandale. Kassidele meeldib näha, mis õues toimub ja kui inimesi pole kodus, on see nende ainus meelelahutus.
Armastus. Kõik kassid ei taha et neid sülle võetaks, kuid kõik nad vajavad hellust, hoolt ja armastust. Nad tahavad tunda end turvaliselt ja mõista, et neil on olemas perekond ja inimesed, kes neist hoolivad. Võta oma kassi jaoks aega ja ole tema jaoks olemas, näita talle välja, et ta on sinu jaoks oluline. Sinu kass hindab seda.