Haruldast tõugu koerad on kantud Eesti Kennelliidu registrisse ning nende vanemad on Venemaa tšempionid, võitnud erinevaid tiitleid erinevatelt mainekatelt võistlustelt. "Venemaal tehtud piltidelt ja päris elus vastu vaatavad loomad ei tundu olevat isegi suguluses. Raske on uskuda, et väga hästi hoitud ja kõrgelt hinnatud tõuloomad on nüüd sellises seisus," sedastab varjupaik.ee blogi.

Veterinaar- ja Toiduametilt saabus vabatahtlikele korraldus tulla järele ühes Põhja-Tallinna korteris hoolitsuseta jäetud koertele ja kassidele. Need loomad ei olnud omaniku poolt hüljatud, vaid omanik keeldus koostööst ja otsustas põgeneda koos kolme koeraga, kui ametnikke nägi. Korteri uks avati lukuabi poolt ja esimesena sisenesid politsei ja ametnikud.

"Korterist välja tulvav hais tabas meeli ja ajas iiveldama, sealt edasi ilusamaks ei läinud. Avanev pilt oli õõvastav ja trööstitu. Väikeses ühetoalises elamises oli põrand kaetud prahihunnikute ja väljaheidete kihiga. Puhast põrandapinda, kuhu astuda, ei olnud ja selle kõige keskel vaatas vastu lugematul hulgal õnnetute loomade silmi," kirjeldab blogi.
"Pulstis karvad, kondised kehad, räpased ja haisvad loomad. Keegi neljajalgsetest väga vastu ei hakanudki, jäi mulje, et need loomad on ammu abi palunud ja mõistavad, et nüüd midagi muutub. Kui vahel on loomi vaja toiduga meelitada, siis seekord piisas transpordipuuri ukse avamisest, kutsumisest ja hellast paist. Korteris tuleb teha mitmeid kontrollringe, ettevaatlikult astudes, kuna hirm on, et iga hunniku all võib keegi olla. Veel viimasel hetkel märkasime väikeses lemmikloomapuuris liikumist ja avastasime kolm aafrika kääbussiili, kellest üks kõigest paar päeva vana beebi."

Veterinaarid tuvastasid esmasel ülevaatusel, et loomad on alakaalus, põevad giardiat, mitmel on silmapõletik. Kõigi küüned on pikad, karv tuhm ja hooldamata ning nahal mitmed vigastused kas omavahelisest kaklusest või väärkohtlemisest. Vanematel loomadel on hambakivi ja igemepõletik, ühel koeral on tugev tagumiste lihaste kärbumine, mis teeb silmnähtavalt valu.

Loomade kiibinumbreid kontrollides selgus, et koerad on registreeritud Eesti Kennelliidu registris, jaanuaris sündinud hiina harjaskoerte kutsikad on tunnistatud puhtatõulisteks.

"Sellised kasvandused on olemas siinsamas meie keskel. Ja selle põhjuseks on nõudlus – kui inimesed ostavad loomi suvalistest portaalidest, on valmis neid vastu võtma suvalises asukohas, nägemata tõuloomade vanemaid ja nende tervisetestide tulemusi, saavadki kutsika-kassipoja vabrikud töötada. Kuni on nõudlus, on ka pakkumine," tuletab blogi meelde. "Vaatamata tõutunnistusele, ei ole garantiid, et kasvataja hoolib oma loomadest ja nende järglastest. Seetõttu on loomasoovija ülesanne teha korralik kodutöö ja viia end kurssi nii müüja tausta, kui reaalse olukorraga. Me ei saa ju loota tervet lemmikut kodust, kus ei tagata neile ei korralikku toitu, liikumisvõimalust, ravi ega sotsialiseerimist. Kõige võikam on tõsiasi, et antud loomade omanik reklaamib sotsiaalmeedias, et loomad varastati, temalt on ära võetud elatusallikas ja süüdistused on lavastatud."

Varjupaikade ühendus palub: kui kahtlustad, et kuskil tegeletakse loomade paljundamisega või toimub muul moel loomade väärkohtlemine, siis palun ära mine mööda, vaid teavita sellest loomakaitse organisatsioone.