Näppamise võimalusi on piisavalt, sest jõululaud ja selle alla pudenevad osakesed, hajutatud tähelepanuga ülevas olekus pererahvas, järelevalveta nõudepesumasin ja näiteks ukse kõrvale jäetud prügikott, pakuvad lemmikule rohkelt ahvatlusi ja võimalusi.

Jõululaualt võib leida mitmeid toiduaineid, mille pakkumine lemmikule võib tunduda toreda mõttena, kuid ei ole seda tegelikkuses kohe kindlasti mitte. Mõned inimestele meeldivad toiduained võivad olla lemmikule isegi surmavad. Seepärast võtame kokku mõned toidud, mille pakkumist oma lemmikutele tasuks vältida.

Toidud, mis sisaldavad šokolaadi

Šokolaad sisaldab kofeiini ja teobromiini, mille suhtes on koerad ja kassid eriti tundlikud. Isegi väike ruuduke tumedat šokolaadi võib osutuda väiksemale koerale saatuslikuks. Mürgistus väljendub oksendamise, kõhulahtisuse, südamehäirete, lihasvärinate ja krampidena. Mida kakaorikkam (tumedam) on šokolaad ja mida rohkem seda süüakse, seda ohtlikum on see lemmikule. Piimašokolaad on vähemohtlik, kuid ka see tasuks hoida lemmikule kättesaamatus kohas. Kui kahtlustate, et lemmik on söönud šokolaadi, haarake kaasa šokolaadi pakend ja pöörduge erakorraliselt loomakliinikusse.

Kohv, tee (v.a taimne), teised kofeiiniga tooted (energiajoogid, geelid) - neid tasuks samuti vältida, sest nende mõju on sarnane šokolaadi mõjule.

Jõululaualt leiab tihti ka viinamarju, rosinaid ja pähkleid. Rosinad ja viinamarjad võivad ka väikestes kogustes tekitada pidevat oksendamist, uimasust, apaatsust, depressiivsust, hiljem neeru- ja maksakahjustusi. Ka siin on märksõnaks „vahekord“ lemmiku suuruse ja sisse söödud koguste osas. Kui lemmik on neid söönud ohtralt, tuleb minna kliinikusse. Pähklitest tuleks eriti vältida makadaamia pähklit, sest need sisaldavad toksiini, mis mõjutab koera ja kassi lihaseid ja närvisüsteemi. Mürgistus väljendub nõrkuse, paistes liigeste, palaviku ja lõõtsutamisega. Juba kuus pähklit teevad koera olemise halvaks.

Paljud eestlased on avastanud enda jaoks imelise vilja – avokaado. Küll aga ei ole see nii kasulik meie lemmikutele, sest avokaado lehtedes, viljas ja seemnetes olev aine (persin) tekitab oksendamist ja kõhulahtisust. Koer võib avokaado seemne alla neelata ja see võib tekitada ummistust.

Ettevaatlik tasub olla sibula ja küüslauguga, millega armastatakse toitu maitsestada. Eriti ettevaatlik tuleb olla granuleeritud (küüslaugupulber) ja kuivatatud maitseainetega, sest nendes on toimeainet konsentreeritult ja seega on ka mõju tugevam. Vanarahva tarkus, mis viitab, et sibul ja küüslauk ajab usse välja, on kõigest müüt. Tänapäeval on selleks efektiivsemaid ja turvalisemaid võimalusi. Kahtlustava pilguga võiks vaadata ka maitsestatud toiduaineid (poolfabrikaate, marinaadidega liha, krõpsud vm), milledes võib olla just sibulat ja küüslauku kasutatud. Sibul ja küüslauk tekitavad lemmikutele seedehäireid ja suurtes kogustes tarbides lõhustavad vere punaliblesid (kannavad hapniku kehas ringi), mis kulmineerub aneemiaga. Väljendub see aga nõrkuse ja hingamisraskustega ning probleemid ilmnevad alles mõnepäevase viitega.

Pea igal pidulaual esineb suuremas või väiksemas koguses ka alkoholi – õlu, vein, kokteilid, magustoitudes olev alkohol ja salakaval pärmitainas. Alkohol tekitab lemmikutel intoksikatsiooni, halba enesetunnet, kõhulahtisust, närvisüsteemi häireid ning teeb purju nagu inimesegi. Inimese organism suudab alkoholi töödelda ja ainevahetuse jääkidega paremini toime tulla, kui seda suudab lemmiku organism ja nagu ikka – parem ennetada, kui tegeleda tagajärgedega.

Toidulaua ülejäägid ei ole samuti lemmikutele sobilik söök. Koer ei ole siga. Sellele vaatamata antakse sageli koertele laualt ülejäänud konte. Kondid, eriti kuumtöödeldud kondid on rabedad ja mõranevad kergesti, mistõttu võivad need murduda teravate nurkade all ja põhjustada haavu lemmiku soolestikus. Kuumtöödeldud kondid ei seedu soolestikus ja võivad tekitada tsemenditaolise massi, mis jääb soolestikku kinni. Lemmikul on raske neid väljutada ja võivad tekitada ummistused. Kui soovite siiski konti anda, siis eelistage tooreid toruluid. Peki tükid ja rasvased lõigud – nii küpsetatud kui ka mitteküpsetatud võivad tekitada pankreatiiti (kõhunäärme põletik) ja annavad lemmikutele lisakaloreid, mida nad ei vaja. Sool ja soolased toidud (juust, krõpsud, poolfabrikaadid) võivad teha koera ja kassi januseks, mis omakorda paneb looma palju pissima ja see omakorda võib tekitada Na-iooni mürgitust. Sümptomiteks on oksendamine, kõhulahtisus, depressioon, treemorid, kõrge palavik ja krambid.

Ettevaatlik tuleb muuhulgas olla ka suhkruvabade toitudega, mis võivad asendusainena sisaldada ksülitoli – kunstlik magusaine, mida kasutatakse kommides, nätsudes, küpsetistes, pähklivõides. See tekitab koerale ja kassile järsu veresuhkru languse (hüpoglükeemia) ja võib tekitada tõsise maksakahjustuse ning verehüübivuse probleeme. Tunnusteks on oksendamine, letargia, koordinatsiooni probleemid ja isegi krambid. Maksakahjustus ja verehüübimishäire toovad endaga kaasa aga terve jada järgmisi probleeme. Näiteks 5 kilo kaaluvale koerale võib surmavaks olla vaid üks suhkruvaba nätsupadjake.

Jõulud ja aastavahetus on mõnus koosviibimise aeg. Olge ettenägelikud ja hoidke oma lemmikuid ja iseend!

PetCity 24h loomade kiirabi kontakttelefon 15222 (kliinik asub Rannamõisa tee 8, Tallinn).