Lemmikloomapood KIKA jaekaubanduse osakonna juhata Ksenia Germani sõnul on meie pühadetoid tihti lemmikloomale kahjulik või lausa ohtlik. „On üldteada, et näiteks šokolaadi ei tohi koertele anda, kuid ohtlikke toiduaineid on rohkem. Keegi ei tahaks jõuluõhtul muretseda toidumürgitusest valudes lemmiku pärast või veel hullem - otsida meeleheitlikult valveveterinaari!" rõhutab German, kes annab 6 nõuannet, et pühad mööduks õnnelikult nii pererahva kui ka lemmiku jaoks:

1) Ohtlikud toiduained - lisaks šokolaadile on koerte jaoks mürgised näiteks avokaadod, mis võivad esile kutsuda kõhulahtisust ja oksendamist. Makadaamia pähklid, mida leidub paljudes magustoitudes ja marinaadides, on kahjulikud koerte närvisüsteemile ja lihastele. Samuti sisaldavad viinamarjad ja rosinad toksiine, mis tekitavad koertel maksaprobleeme.

2) Kont ei ole alati sobilik maius - teadupärast ei tasu koerale kanakonti pakkuda, aga samuti võib ka veise- või seakont, olgu keedetud või toores, põhjustada valulikku kõhukinnisust ning mõnikord on vajalik koguni üldnarkoosi nõudev klistiir. Hullemal juhul võivad alla neelatud kondi killud tekitada seedetraktis tõsisemaid vigastusi ning see tähendab juba riskantsemat kirurgilist sekkumist.

3) Toores liha võib tekitada toidumürgitust - kokkamisel võib tekkida kiusatus jagada ülejääke või toore liha palakesi oma neljajalgse sõbraga, kuid küpsetamata lihast võib loom saada bakteriaalse nakkuse - näiteks salmonelloosi. Et loomad on väiksemad ja nende seedesüsteem sageli tundlikum, on nad ka inimesega võrreldes vastuvõtlikumad bakteriaalsetele nakkustele. Toidumürgitusega kaasnevad tavaliselt oksendamine ja kõhulahtisus, aga sõltuvalt liha kogusest võivad tagajärjed olla veelgi hullemad.

4) Toiduallergiad ja -tundlikkus - mürgituste kõrval näeme viimastel aastatel sageli, et paljudel lemmikloomadel on arenenud ka muud allergiad ning tundlikkus toitainete suhtes. Sellistel puhkudel võivad isegi pealtnäha ohutud toidud või joogid - näiteks nagu piim või piimatooted - põhjustada lemmikloomadel allergilisi reaktsioone.

5) Seedehäireid ja toidumürgitust saab ennetada - juhuks kui loomal ikkagi õnnestub toidulaualt midagi „pätsata" või üritab laps või mõni külalistest lemmiklooma „kiindumust osta", tasub hoida käepärast toitu või toidulisandit, mis sisaldaks MicroZeoGen mineraali. See looduslik mineraal ennetab ärritusi seedesüsteemis.

6) Et ka lemmikloom saaks pere pidusöögist osa, rõõmustage teda enne lauda istumist mõne spetsiaalse maiusega. Toidujääkide asemel, paku neljajalgsele sõbrale naturaalseid ja säilitusaineteta maiustusi, mis on ühtaegu maitsvad ja kasulikud. Tundlikuma seedimisega lemmikloomade omanikel tasub otsida poest allergiavabu maiustusi.

Lemmiklooma heaolu tagab kõige paremini läbimõeldud koostisega ning talle sobiv lemmikloomatoit. „Kindlasti tõstavad lemmiklooma heaolu toidud, mis sisaldavad n-ö „supertoite". Näiteks roheline tee, saialill, kookosõli, Hispaania salvei, chia seemned ning acai ja goji marjad, mis toetavad lemmiklooma seedimist ning sisaldavad vajalikke vitamiine ja toitaineid," ütleb German. Toiduallergiate puhul on Germani sõnul kõige kindlam pakkuda oma lemmikule teraviljavaba toitu. „Just igapäevane kvaliteetne toit on see, mis tagab, et teie lemmik on terve ja rõõmsameelne ning säravad nii ta silmad kui ka karv," lisab German.

„Eriti tähtis on meeles pidada, et oma toidu jagamine lemmikuga võib pakkuda inimesele hetke rõõmu, kuid loomakese jaoks tähendada pikka valu või koguni visiiti loomaarsti juurde. Ning nagu meil endilgi ei tasu pühadelauas liialdada, ei peaks ka lemmikut maiustustega liigselt hellitama, sest stabiilne ja tasakaalustatud dieet on lemmiklooma heaolu ja tervise seisukohast ülioluline," rõhutab German.