Kõige olulisem on pikal külmaperioodil hoolitseda lemmiklooma immuunsüsteemi eest, sest sarnaselt inimestega on ka loomad külmal ajal vastuvõtlikumad viirustele ja külmetushaigustele. „Nii koertel kui ka õues käivatel kassidel on praeguse pakasega tarvis vitamiine ja mineraale, et püsida tervete, rõõmsate ja pikaealistena," rõhutab KIKA lemmikloomapoodide jaekaubanduse juhataja Ksenia German.

Haiguste eest kaitsevad rasvhapped ja vitamiinid

Eelistada võiks kõrge loomse valgu sisaldusega toite, millest ei puuduks ka immuunsüsteemi turgutavad lisandid, ehk n-ö „supertoit". „Näiteks rohelise tee ekstrakt aitab võidelda bakteritega, saialill kaitseb viiruste ja põletike eest ning chia-seemnetel on üldist immuunsust turgutav mõju," selgitab German, kelle sõnul peakski talvine toit sisaldama eeskätt ohtralt antioksüdante, vitamiine ja kasulikke rasvhappeid, mis hoiavad looma tervise tugeva. Loomatoitude laias valikus ongi kõrgema hinnaklassi toodete eelis tihti see, et nendesse on lisatud tõhusaid lisandeid, mis hoiavad looma terve ja energilisena.

Samamoodi tasuks toitainete ja vitamiinide sisaldust silmas pidada ka loomamaiuseid valides ning pigem premeerida lemmikut maiustusega, mis ei tee loomale ainult rõõmu vaid oleks talle ühtaegu kasulik. Näiteks on poodidest võimalik leida maiustusi, mis sisaldavad nii eelpool nimetatud supertoite, rohkelt loomset valku ning aitavad hoolitseda ka looma suuhügieeni eest hoides hambad ja igemed tervetena.

Lisaks külmale aastaajale leidub ka muid põhjuseid, miks loomadel võib tekkida kõrgendatud vajadus vitamiinide ja mineraalide järele. Näiteks kui tegu on kasvueas loomaga siis on mineraalidel ja valkudel kriitiline roll tema luustiku ja lihaste arengus. Samuti vajavad spetsiaalset toitu vanemad loomad, kelle seedimine on juba aeglasem, aga ka haiged või operatsioonist taastuvad loomad.

Muuseas - hooajaväline karvaajamine on Ksenia Germani kinnitusel sageli märk sellest, et koer ei saa oma toidust kõiki vajalikke toitaineid - siis tuleks toit välja vahetada ning küsida loomapoe spetsialistidelt soovitusi toidulisandite osas. Toidulisandite puhul on oluline kontrollida nende koostist, et tegu oleks võimalikult naturaalse tootega ning kindlasti järgida tootja poolt antud manustamisjuhendit!

Karvkate tahab pikal kütteperioodil erihoolt

Külmad välitemperatuurid ja pikast kütmisperioodist kuiv siseõhk mõjub ka loomade karvkattele, mis muutub kuivaks ja kaotab oma vitaalsuse. Elujõulise ja särava karvkatte hoidmine eeldab talvel teatavat erihoolitsust. „Sõltumata aastaajast peaks eelistama silikooni- ja parabeenivabu šampoone, mis ei ärritaks looma nahka. Kvaliteetne šampoon hooldab ja puhastab karvkatet sügavuti, taastab selle meeldiva lõhna ja läike, teeb selle lihtsamini hooldatavaks ning annab pikaajalise kaitse mustuse eest," selgitab Ksenia German.

Lisaks pesemisele võiks talveperioodil kaaluda ka palsami kasutamist, sest naturaalse koostisega palsam niisutab looma nahka ja karva ning anab sellele pikaajalise kaitse. „Paljud kassiomanikud on ehk märganud, et talveperioodil muutub kassikarv staatilisemaks - see on kuiv ja elektrit täis. Ka seda põhjustab keskküttest kuivatatud õhk, kuid sellisel juhul on abiks pihustatavad palsamid, mis lisaks kõrgele toitainesisaldusele ja niisutavale toimele omavad ka antistaatilist efekti," soovitab Ksenia German.

Külmal ja tubasel ajal ei tohiks lemmikloomade karvahooldust jätta unarusse. Pikemakarvalistel koduloomadel tuleks karva lõigata ka talveperioodil, sest vastasel juhul hakkab see endasse koguma mustust ning igapäevane karvahooldus muutub keerulisemaks. Kui su lemmikule juhtumisi pesemine ja harjamine ei meeldi, siis alati on võimalus ta viia lemmikloomade ilusalongi, kus leiab laias valikus erinevaid hooldusteraapiaid, mis on spetsiaalselt mõeldud karvkatte taastamiseks ja turgutamiseks.

Aroomiteraapia turgutab nii loomade kui inimeste immuunsüsteemi

On ka nippe, mis on talveperioodil ühtaegu kasulikud ja meeldivad nii lemmikloomadele kui ka inimestele. Heaks näiteks on aroomiteraapia, milles kasutatavad looduslikud eeterlikud õlid puhastavad õhku bakteritest ja viirustest ning stimuleerivad immuunsüsteemi.

Näiteks sidruni, rosmariini ja piparmündiõli desinfitseerivad õhku hävitades baktereid ja viiruseid. Eukalüpti ja nelgipungaõli on tervisele kasulikud, sest omavad antibakteriaalseid ja seenhaiguste vastaseid omadusi ning ingver aitab lisaks viiruste tõrjele vabaneda ka toksiinidest. „Kindlasti võiks enne eeterliku õli ostmist veenduma, et see sobib ka lemmikloomadele - muuseas on sellised tooted saadaval ka osades lemmikloomapoodides," kinnitab Ksenia German.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid