Kuraator Krista Sarve külaliseks on Tallinna ülikooli arheozooloog Liina Maldre.

Vestlus keerleb esimeste koerte ümber. Avaldame saladuse, kuidas sündis Eesti vanimast asulast leitud hambaleiust koera rekonstruktsioon. Räägime üldisemalt arheoloogiast ja osteoloogiast. Küsime luu-uurijate töö tagamaade kohta ning õpime ka ise vahet tegema koera ja hundi kolbal. Üritame vastust leida küsimusele, miks koer ja inimene kokku said.

Järgmine kuraatoritund toimub 20. märtsil ning on pühendatud koerale inimese uskumustes. Teemat avab Tartu ülikooli doktor arheoloog ja muinasusundi uurija Tõnno Jonuks.

Pilet 10, sooduspilet 8 eurot. Pilet võimaldab kü astada nii Maarjamäe lossi kui Filmimuuseumi näitusi.

Kuraatoritunnile palutakse eelnevalt registreeruda, mida saab teha https://www.ajaloomuuseum.ee/kulastamine/uritused/kuraatoritund-eesti-esimesest-koerast

Ajaloomuusemi näitus "Koopast kaissu. Koera ja inimese lugu" räägib koerast, inimesest ja nende ühisest pikast teekonnast.

Arheoloogilised koerahammaste leiud Sindi lähedalt Pulli kiviaja asulast kinnitavad, et juba 11 000 aastat tagasi, ajal kui inimene siiakanti elama asus , oli tal vähemalt üks sõber - koer. Tänapäeva teadmised ja oskused on võimaldanud anda Eesti esimesele koerale keha ja välimuse ning näitusel olev Pulli koer pakubki esmakordset võimalust piiluda 11 000 aasta tagusesse aega.

Inimese ja koera ühine tee on olnud pikk ja heitlik. Sajandeid tagasi lemmiklooma staatusse tõusnud neljajalgsesse kaaslasse on suhtutud erinevatel aegadel erinevalt. Küll on koer olnud müstifitseeritud objekt, keda on kardetud ja kes on olnud ajendiks erinevate legendide sünnil. Samas on ta olnud märkamatu asendatav tööloom, siis jälle inimeseväärilise hinnaga või hoopis omaniku sotsiaalset staatust rõhutav aksessuaar, popkultuuri osa ning sotsiaalmeedia staar.

Näitusel on olulist rõhku pandud sellele, kuidas on inimene koera muutnud. Mida koerad on andnud teaduse ja innovatsiooni arenguks ning mida tänu teadusele teame koerte kohta täna. Külastajal on võimalik erinevate interaktiivsete objektide kaudu "koera nahka" pugeda ja kogeda maailma koera vaatest ja vajadustest lähtuvalt. Samuti õppida tundma koerte salakeelt ja maailmataju.

Koguperenäitusele ootame igas vanuses koerasõpru, aga ka inimesi, kes ei ole kunagi varem koertega lähemat tutvust teinud.

Näitust saab läbida koera käpajälgedes, kuulata, mis koer on sloughi, proovida mõista koerakeelt, istuda Pulli koeraga koos lõkke ääres ja pikutada kuudis.

Näitust täiendab Leelo Tungla kirjutatud lustakas koera ajalugu tutvustav lasteraamat „Pulli koera päevik". Koerapildid on joonistanud Reet Rea-Smyth nng kollaažid loonud Kaia Rähn. Koostöös ajakirjaga „Muki" ilmub ka näituse kataloog.

Näitus „Koopast kaissu. Koera ja inimese lugu" jääb avatuks 27. veebruarini 2022. Näitus on eesti ja inglise keeles, venekeelse infotrükisega. Näitusega kaasnevad haridus- ja publikuprogrammid.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid