- määrav pole hind, vaid koostis.

- „poetoit“ katab küll põhivajadused, kuid pakub vähe lisaväärtust

- toidu arvelt koonerdamine võib tulla looma tervise ja veterinaariarvete hinnaga

Kuigi lemmikloomatoidul puuduvad ranged kvaliteedi klassifikatsioonid, võib kirjutamata reeglite põhjal need laias laastus kolmeks jagada - kõige odavam laiatarbe toit, keskmise hinnatasemega premium-toit ning kallima hinnaklassi super-premium loomatoit. Peamine erinevus seisnebki koostises - enamasti kipub ikka nii olema, et mida kallim toit, seda suurem on selles kvaliteetsete toitainete sisaldus.

Supermarketis müüdav toit ajab asja ära küll, aga...

Supermarketid ja toidupoed müüvad harilikult ainult odavama hinnaklassi laiatarbe kaupa, mis oma sisalduselt on suuresti taimepõhised. Nende valmistamisel kasutatakse peamiselt maisi, riisi ja nisu ning lihasisaldus on pahatihti väga madal. „Sellised odavama hinnaklassi toidud katavad kindlasti looma põhivajadused ning nälga teie lemmik ei jää. Samas ei sisalda need toidud olulisi lisaaineid, mis täiendavalt toetaksid looma tervist, heaolu ja immuunsüsteemi," selgitab KIKA lemmikloomapoodide jaekaubanduse juht Ksenia German.

Keskmise hinnaklassi premium-toit on oma koostiselt juba toekam ning peaks sisaldama suuremas koguses loomset valku. Kõrgema hinnaklassi super-premium toidu erinevus väljendub lisaks hinnale ka selle koostises, mis on samuti lihapõhine, kuid sisaldab lisaks vitamiine, mineraale ning täiendavaid toitaineid. „Lisaks super-premiumile on turule tekkimas ka ultra-premium loomatoitude segment. Nende pakutav lisandväärtus on see, et need sisaldavad orgaanilisi nii-öelda supertoite nagu chia seemned, goji marjad, mustikad ja roheline tee," lisab Ksenia German.

Lemmikloomapoest leiab tõenäoliselt oma lemmikule sobivaima lahenduse

Lemmikloomaekspertide peamine soovitus on võimalusel osta loomatoit alati lemmikloomapoest - ükskõik, mis hinnaklassi kasuks te ka ei otsusta. „Lisaks erinevatele hinnaklassidele pakuvad lemmikloomapoed ka hinnakategooriate lõikes laiemat valikut toodetest, mis on välja töötatud sõltuvalt lemmiklooma tõuiseärasustest, vanusest ning tervislikest erivajadustest nagu näiteks toiduallergiad," ütleb Ksenia German rõhutades, et lemmikloomapoe valikust leiab alati just sinu lemmikule sobivama toidusordi. Lisaks töötavad lemmikloomapoodides inimesed, kes on spetsiaalsed koolitused läbinud ning oskavad lemmikloomaomanikul laias valikus orienteeruda ning leida nii koostise kui ka hinna mõttes kõige sobivama lahenduse.

Põhitoidu kõrval on oluline pöörata tähelepanu ka maiustustele ja preemiatele. Ka siinkohal peab suuresti paika põhitõde, et suured toidupoed müüvad enamasti madalama toiteväärtusega maiustusi samas kui

lemmikloomapoodides pakutakse pigem kvaliteetset ning suure lihaproteiini ja funktsionaalsete toidulisanditega kaupa, mis ei tee lemmikule ainult hetkelist rõõmu, vaid tõstavad looma heaolu pikemas perspektiivis.

Söögi pealt koonerdamine võib kätte maksta raviarvetega

Kõike olulisem on siiski vastata küsimusele: kas kallim hind tagab parema kvaliteedi? Alati mitte, paraku enamasti. Loomatoidu valimisel on esmatähtis jälgida hinna asemel toidu koostist: selles peaks olema kindlasti rohkem loomset valku, kui taimset nii-öelda „ruumitäidet". Eriti hea on see, kui õnnestub leida mõistlikus hinnaklassis selline loomatoit, mis sisaldab ka kasulikke lisaaineid ja „supertoite".

Odavama hinnaklassi supermarketi-toit pole kindlasti loomale kuidagi kahjulik, kuid selle lisandväärtus lemmiklooma tervise seisukohast on pigem tagasihoidlik. Ksenia Germani kinnitusel tagab kõrgema kvaliteediga toit parema tervise, mistõttu tulevikus saab säästa hoopis ravimite ja loomaarsti arvetelt, rääkimata sellest, et loom ise on tervem ja õnnelikum.

Omapärasel kombel võib aga kallim toit osutuda ka jooksva kuluna soodsamaks, sest seda lihtsalt kulub vähem. „Paljud kõrgema hinnaklassi toite proovinud kliendid on kinnitanud, et kuigi loom sööb toitu mõnevõrra vähem, on ta samas energilisem ja heatujulisem. Põhjus on selles, et loomake saab kõik vajalikud toitained kätte ka väiksemast kogusest ning ta lihtsalt ei peagi nii palju sööma. See mõjub positiivselt ka looma kaalule," ütleb Ksenia German.

Kui on huvi katsetada mõnd nii-öelda „ülemise riiuli" toitu, siis paljud lemmikloomapoed pakuvad ka tasuta prooviportsjoneid - nii saab enne kalli toidukoti ostmist veenduda, et lemmikule söök ka päriselt maitseb. "Ühtlasi tasub jälgida lemmikloomakaupluste sooduskampaaniaid. Nii saab väiksema kuluga katsetada kvaliteetsemat toitu ning näha, kas see ka mingit reaalset efekti omab," soovitab Ksenia German.