Ornitoloogiaühing palub pidulistel enne tule süütamist veenduda, et lõkke jaoks valmis pandud oksa- või risuhunnikusse pole keegi oma pesa teinud. Vaata tähelepanelikult, kas näed lõkkematerjalis pesa, märkad oksahunnikus linde askeldamas või kuuled linnupoegi või vanalinde häälitsemas. Kui miski viitab sellele, et mõni lind või muu loom on sinna pesa teinud või tegutseb seal, siis jäta tuli süütamata.

Sageli alustatakse jaanilõkke materjali kogumist juba kevadel aiatööde käigus, kui oksad kuhjatakse ühte hunnikusse. Selline risuhunnik on aga hea pesitsuskoht lindudele ja ka pisiloomadele. Lõke tasuks võimalusel valmis seada alles mõni päev enne tule süütamist. Kui olemasolevas lõkkematerjalis on kellegi pesa, siis tee uus lõkkekoht kaugemale ja kasuta uut materjali.

Lisaks prügivabale ja ohutule lõkketegemisele tasub mõelda ka sellele, et kuum ilm teeb liiga ka lindudele. Pane oma aeda lai madal anum veega, et linnud saaksid seal joomas ja ennast jahutamas käia. Vaheta regulaarselt vett. Kui aias liiguvad ka koerad või kassid, püüa veenõule leida selline asukoht, kus lemmikloomad sellele kergesti ligi ei pääseks.

Nii teed heateo lindudele ja loomadele ning järgid ka looduskaitseseadust.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid