Siilil on kuni kaks pesakonda aastas ja pesakonnas on harilikult kuni kuus poega. Siilipojad on sündides paljad ja pimedad, kuid pehmed okkad kasvavad juba mõne päevaga ja silmad avanevad kahenädalaselt. Selliseid juhtumeid, kus siilid muruniiduki all või trimmerdamistööde käigus suvel hukkuvad, tuleb Eesti Metsloomaühingu andmetel kahjuks suvisel ajal ikka ette.

On veel teisigi olukordi, kus tuleb ettevaatlik olla ja silmad siilide osas lahti hoida.Oksahunnikud ja kulukuhjad on kohad, kuhu siilid meelsasti ronivad. Enne pikalt seisnud oksahunniku või kulu süütamist tuleb veenduda ega seal mõnd loomakest parasjagu ei pesitse. Peale siilide teevad oma pesad oksahunnikutesse ka pisilinnud, mistõttu tuleks oksad enne lõkke tegemist pigem veidi ümber tõsta ja läbi uurida.

Kindlasti ei tohiks mürgitada tigusid ja pisinärilisi, kuna nad on siilide toidulauaks. Ka taimemürkidega tuleb olla ettevaatlik, sest mööda maad liikuv siil puutub mürgitatud umbrohuga väga tihedalt kokku. Pisinäriliste mürgitamine mõjutab ka röövlindude eluolu, kuna nende söögilaud koosneb valdavalt närilistest ja kahjuks ei oska sööki otsiv kull, kakk või kotkas kuidagi vahet teha, kas tema saak on mürgitatud või mitte. Teatud mürgid on ohtlikud ka lemmikloomadele.

Kuhu pöörduda, kui leiad hädas oleva siili?

Kindlasti ei tohiks vigastatud siili abita jätta. Jahedal ajal teeb külm ja nälg talle liiga, soojal ajal munevad kärbsed siili haavad täis ja kiirelt koorunud vaglad õgivad elusa siili kiiresti tühjaks. Vigastatud, haigest või hädas olevast siilist tuleks kindlasti teavitada keskkonnainspektsiooni numbril 1313. Edasi on soovitav pöörduda loomakaitseorganisatsioonide poole, näiteks Eesti Metsloomaühingu poole telefonil 5632 2200, et küsida nõu, kuidas looma hetkeolukorda parandada, kuni leitakse transport ja loom jõuab spetsialistide hoole alla.

Kui mingil põhjusel kusagilt asjalikku nõu ei õnnestu saada, võiks leidja haige või viga saanud looma veterinaari juurde toimetada. Kuna metsloomade abistamisega tegelevad vabatahtlikud, võib ka leidja veterinaari juhiste järgi loomale abi osutada. Kahtlemata tuleb hügeeniga väga hoolas olla. Looma tuleks käsitseda vaid kinnastega ja üle tuleb desinfitseerida kõik pinnad ja esemed, mis on vigastatud loomaga kokku puutunud. Koduloomadega ei tasu siili kokku lasta.

Allikas: Lemmikloom.ee arhiiv

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid