Miks on tähtis kaitsta kodu ka siis, kui maja valvab koer? Kuidas võib see päästa looma ning takistada varast?

Pirital oli olukord, kus inimene tahtis liituda valvesüsteemiga seetõttu, et kaitsta enda looma. "Tema tuttaval olid koerad hoovis maja valvamas ning vargad söötsid koertele nii palju unerohtu, et see hakkas nende tervisele," selgitas G4Si standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala.

Juhtumeid, kus koer on sissemurdmise käigus uinutatud, leidub üle Euroopa. Iirimaal Limericki maakonnas avastas omanik koju tulles uimase koera maas lebamas. Loomaarsti juurde pöördudes selgus, et koerale oli söödetud sisse uinutit. Sel korral läks õnneks, sest uinuti kogus koera tervisele ei hakanud. Paraku on ka nukramaid näiteid - Saksamaal pidi loomaomanik enda 2-aastase bullterjeri magama panema, sest murdvargad söötsid koerale surmava koguse uimasteid.

Silt valvavast koerast andis nende juhtumite puhul varastele pigem signaali, et nemad ainsana kodu valvavadki. Tagantjärele looma päästa ei saa, kuid turvalisuse tagamiseks on võimalus paigaldada enda koju valvesüsteem, mis kaitseb ühtaegu nii sinu elamut kui koduloomasid.

Kuidas kodust lahkudes meelerahu säilitada?

Oma kodu ja koduloomade kaitseks on palju võimalusi. Vajalikud lahendused sõltuvad erinevatest teguritest - kodu plaanist, suurusest ja muust. Liikumisandureid on erinevaid - nii lemmikloomata peredele kui ka lemmikloomaga kodudesse. Viimase puhul on seatud paika kindel kaalunumber, mille peale andurid undama hakkavad.

"Kass või väiksem koer andurit häiresse ei aja. Kui on mitu looma, kes armastavad kapi otsa ronida, siis on võimalik näiteks kapiga ruumis paigaldada ustele magnetandurid," märkis Pärjala. Kui oled otsustanud liituda Koduvalvega, aitavad spetsialistid sul välja valida seadmed, mis sobivad just sinu kodule.

Enne andurite soetamist tuleb teha kindlaks kolm asja: kui suured on sinu lemmikud ning kus ja kui aktiivselt nad liiguvad. Üks võimalus on paigaldada andurid piirkonda, kus loomad sinu äraolekul ei liigu. Näiteks jätta loomadele liikumiseks koridor ning paigaldada andurid magamis- ja elutuppa või kööki.

Teine variant on paigaldada magnetandurid, mis annavad häiret vaid siis, kui keegi üritab akent avada või klaasi purustada. "Siis on tõenäosus, et keegi sisse murraks, pea olematu ning sina ei pea muretsema, et ka lemmikud süsteemi häiresse ajavad," selgitas Pärjala.

Asjad saab uued osta, aga lemmikut tagasi ei too

Olgu meie lemmikloomad koolitatud või iseteadlikud, võivad nad olla potentsiaalsed tulekahju põhjustajad või esimesed kannatajad, kui tuleoht sinu äraolekul ilmneb. Nende ja oma kodu kaitseks on soovitatav paigaldada suitsu- ja vingugaasiandur, mis mitte lihtsalt kohapeal häält ei tee, vaid kutsub häiresignaaliga juhtimiskeskuse kaudu abilised kohale. Nii ei pea sa enda, koduloomade ja vara kaitstuse pärast muretsema ka siis, kui oled ise kodust eemal.