4 haruldast ja kummalist kassitõugu: teadus, mis peitub lahkunud Grumpy Cati kuulsa näoilme taga


4 haruldast ja kummalist kassitõugu: teadus, mis peitub lahkunud Grumpy Cati kuulsa näoilme taga
Shutterstock

Möödunud teisipäeval jätsime hüvasti ühe interneti kõige armastatuma tähega. Grumpy Cat, kõigi lemmikuks olnud pahura ilmega kiisu, suri 7-aastaselt kuseteede infektsiooni tüsistuste tõttu. Tema mossitav nägu tõi talle miljoneid fänne, kuid mis peitus selle kordumatu näoilme taga?

Grumpy Cat, kelle tegelik nimi oli Tardar Sauce, sai kuulsaks juba kassipojana. 2012. aastal kulutulena levima läinud pildid tõid kassile miljoneid jälgijaid nii Facebookis, Instagramis kui ka Twitteris. Tema näoilme oli tingitud hambumushäirest ja tervisehädast, mida nimetatakse kasside kääbuskasvuks.

Kasside kääbuskasv tuleneb geneetilisest mutatsioonist, mis toob kaasa luude ja kõhre ebanormaalse arengu. Tehniliselt nimetatakse seda akondroplaasiaks ja seda põhjustab fibroblastide kasvu retseptorgeeni mutatsioon. See geen annab juhiseid teatud tüüpi fibroblastide kasvufaktori – valgu – tootmiseks, mis on kaasatud normaalsesse arengusse. Mutatsiooni kõige märgatavam tulemus on ebatavaliselt lühikesed jalad, kuid teiste sümptoomide hulka kuuluvad ka ebanormaalselt suur pea, hambumushäire ja rangjalad.

Kasside kääbuskasvu raskusaste võib varieeruda ja paljud kassid õpivad selle tervisehäirega elama. Siiski on neil suurem risk ​​teatud haiguste suhtes nagu artriit ja rasvumine.

Kuigi kasside kääbuskasv on tingitud geneetilisest veast, mis põhjustab kannatusi, soodustatakse seda aktiivselt teatud juhtudel. Seda suhteliselt uut tõugu nimetatakse kääbuskassiks (munchkin cat).

Kääbuskass Foto: Shutterstock
Seotud lood:

Tegemist on väga vastuolulise tõuga, kuna see soodustab taoliste füüsiliste deformatsioonidega loomade aretamist, mis nende tervist mõjutavad. Kääbuskasside ekvivalendid koerte seas pole sugugi paremad – taksikoera deformeerunud kuju võib tuua kaasa ka väga ebameeldivaid lihas- ja seljahädasid.

LOE VEEL | Maailma kõige ohtlikum kaslane on tegelikult pisikene kiisu, kes kaalub sama palju kui üks suhkrupakk