HOIATAV VIDEO | Tuulutusava vahele jäänud kass sai eluaegse vigastuse


Valge kollakas kass
Kass aknalFoto: Arvi Kriis

MTÜ Kasside Turvakodu jagab hoiatavat videot sellest, mis võib kassiga juhtuda, kui omanik soojema ilmaga akna või tuulutusava lahti unustab.

Suheldes igapäevaselt kassihuvilistega, kohtavad MTÜ vabatahtlikud sageli inimesi, kes on üllatunud, et kassid võivad välja pugeda pakettakna pisikesest tuulutusavast. "Kas tõesti? Kuidas nad sinna mahuvad?" küsitakse ning sealjuures unustatakse, kui paindlikud on kassid. Vahel räägitakse sellest, kuidas eelmisi kasse on rõdule lubatud: "Aga ta ei hüpanud kunagi kuhugi. Miks see ohtlik on?" ning unustatakse, et kassi ohutunnetus on väikelapse tasemel. "See, et kass seni aknast/rõdult alla pole hüpanud, ei tähenda, et ta seda tähelepanu hajudes tulevikus teha ei võiks. Väikseid lapsi me ju aknale/rõdule üksi turnima ei lubaks, miks siis kasse lubame?" hoiatab kasside turvakodu sotsiaalmeedias.

Videos olev kiisu jõudis nende hoole alla pärast seda, kui ta oli jäänud pakettakna tuulutusava vahele. Selle tulemusel on ta saanud tõsise tagakeha vigastuse. Kassike on neuroloogi vastuvõtul käinud. Tänaseks saab ta juba paremini ringi liikuda, kuid tema närvid ei taastu kunagi täielikult ning ta kõnnib tudisedes.

Seotud lood:

Soojad ilmad on käes ning üha rohkem hoitakse lahti aknaid ja rõduuksi, üha rohkem avatakse akna tuulutusavasid. Uudishimulikud kassid, keda paeluvad õuest tulevad värsked lõhnad ja põnevad helid, suruvad oma ninad õue poole. Mööda lendab linnuke, kassi tähelepanu hajub ning kass hüppab…

On sagedad juhtumid, kus kass jääb tuulutusava vahele kinni. Parimal juhul on tulemus selline nagu videos, halvimatel juhtudel võib kass akna vahel surra.

Turvakodu vabatahtlikud annavad soovitusi, kuidas vältida oma kiisu kadumist ja haiget saamist:

1. Kui Sinu kass käib õues, siis luba seda vaid traksidega ja oma järelevalve all! Ohte kiisu elule pole mitte ainult rahvarohketes linnades, vaid ka maal, kus on lähedal metsloomi täis metsad ja autoteed. Õuekassi puhul ei tea kunagi, kellega teed kokku viivad - iga inimene ei pruugi olla kassiarmastaja ja soovida kassile head. Kas linnas elades tead sa, kes elab sinust kolm maja edasi? On ta loomasõber või soovib sinu kassile halba, sest su kiisu ronib tema lillepeenrasse? Lisaks on enamikes omavalitsustes kiisul keelatud oma territooriumilt väljaspool ilma omanikuta hulkuda. Oma kassi õue lastes mõtle, et see võib olla viimane kord, kui teda näed... Oled Sa selleks valmis?

2. Toakassil välista võimalused sattuda rõdule, aknast välja kukkuda/hüpata või ukse vahelt välja joosta. Kassid on ohu tajumises väikelapse tasemel ega oska kõrgusi karta. Libedatel aknaplekkidel turnimine võib lõppeda väga kurvalt ja isegi, kui kass kukkumisest taastub ning ka kodutee taas leiab, ei tasu arvata, et ta järgmine kord enam aknast välja ei roni. Kassid on väga uudishimulikud loomad ega pruugi õnnetustest õppida. Lemmiku kadumisega kaasneb Sulle suur südamevalu ning kiisule füüsiline valu - enneta seda!

3. Nurrumootori aknast välja pääsemise ennetamiseks saab akende ette paigaldada võre. Kasutada võib näiteks aiavõrku, millele puidust raam ümber teha ning see tugevalt aknaraami külge kinnitada. Soovitame vältida riidest (sääse)võrku, kuna mitmed kassid armastavad mööda võrku üles ronida ning teevad seeläbi küüntega võrku augu!

4. Juhime tähelepanu pakettakende omanikele, et akent ei jäetaks ülalt avatud pisikesse tuulutusasendisse. Paljud arvavad, et kassid ei suuda väiksest vahest läbi pugeda, kuid kassid on väga paindlikud ning pakettakna tuulutusava neid kinni ei hoia. Soojade ilmade saabudes on loomakliinikutes igapäevaselt juhtumeid, kus kiisud on üritanud aknast välja hüpata, kuid vajunud tuulutusava vahele. Paljudel juhtudel on vigastused surmavad. Tuulutusava jaoks müüakse lemmikloomapoodides võresid, millega avasid turvata!

5. Rõdudele ei tasuks kassi üldse lubada, kuid kui seda siiski tehakse, siis samuti vaid pererahva hoolsa järelevalve all ning kindlasti kasutada trakse! Ka kõrgematel korrustel võib kiisu tähelepanu hajuda - ta võib linnule järele hüpata ning kukkuda. Sageli jõuvad meieni otsimiskuulutused kassidest, kes on 5. või lausa 8. korruselt alla kukkunud... Ka rõdude jaoks müüakse võrke, millega oma lemmiku kukkumist ennetada. Ära luba kunagi kassil omapäi rõdul olla! See, et ta pole siiani rõdult alla hüpanud, ei tähenda, et ta ei võiks seda teha! Ka kassi rõdul süles hoidmine ei taga turvalisust – ehmatades sipleb kass sülest maha ning sa ei jaksa teda kinni hoida!

Hea kassiomanik, ole ettevaatlik! Meie tunneme Sinu kiisu turvalisuse pärast muret, tunne Sina ka ja ole väga hoolas