Ta pole enam tema ise? Kuidas kassi käitumine aastate jooksul muutub

 (1)
Ta pole enam tema ise? Kuidas kassi käitumine aastate jooksul muutub
Pixabay

Nii nagu inimesed, muutuvad ka kassid aastate jooksul. Vanemaks saades käituvad kassid sootuks erinevalt ajast, mil nad olid väiksed. See on täiesti loomulik nähtus. Mida aga oodata ja mida võiks teada sellest, kuidas kass aastate jooksul muutub?

Mis muutub?

Väiksena on kass tohutult energiline. Energiat jätkub kõige jaoks, nii jooksmiseks, mängimiseks kui ka laia maailma avastamiseks. Vanemaks jäädes muutub kass aga rahulikumaks. Jooksmise asemel meeldib talle pigem rahumeeli aknalaual lesida ja päikese hellitavaid kiiri nautida.

Peamised muutused, mis kassiga vananedes toimuvad on:

  • korrapäratu unetsükkel;
  • suurenenud häälitsemine;
  • suurem tähelepanuvajadus;
  • kergemini segadusse sattumine;
  • loidus;
  • ärrituvus;
  • agressiivsus;
  • tagasi tõmbuvus.

Mis puutub unetsüklisse, siis paljud nooremad kassid sünkroonivad selle oma peremehega. Nad magavad öösel ja on päeval ärkvel. Vanemaks jäädes kassi unetsükkel muutub. Nad on öösiti aktiivsemad ja magavad peaaegu kogu päeva vältel. Kui kass on öösel väga aktiivne ja see häirib sinu und, proovi teda õhtuti väsitada. Mängi oma kassiga, sest väsinuna tahab ka tema öösel magada.

Vananedes muutuvad kassid tihtilugu ka agressiivsemaks. Mitte, et nad muutuksid aja jooksul kurjemaks, kuid agressiivset käitumist võivad esile kutsuda erinevad tervisemured, ebakindlus ja meelte nõrgenemine. Kui kass jääb vanemaks, siis ta ei näe ega kuule enam nii hästi nagu noorena. Seetõttu ei suuda ta enam ka nii kiiresti reageerida. Kui kodus on vanem kass, tuleks temaga olla rahulik ja anda talle rohkem aega.

Seotud lood:

Soliidses eas kassidel võib esineda ka urineerimishäireid. Kuna kõik lihased ei tööta enam nii hästi nagu enne, siis võib juhtuda, et kass pissib ebasobivasse kohta. Sinna, kuhu ta tegelikult seda teha ei soovinud. Ta ei kontrolli oma lihaseid enam nii hästi, mistõttu ei pruugi ta liivakastini jõuda. Kui kass elab suures eramajas, on soovituslik leida koht mitmele liivakastile. Nii saab kass käia parasjagu selles, mis on talle lähemal.

Shutterstock

Vanematel kassidel esineb ka tunnetushäireid

Tunnetushäired tabavad umbkaudu 55% kasse vanuses 11-15 eluaastat ja 80% kasse, kelle vanuseks on 16-20 eluaastat, vahendab WebMD. Sellega kaasnevad ka sümptomid nagu halvenenud mälu, vähene tunnetus ümbritseva kohta ning nägemis- ja kuulmisprobleemid.

Kass võib tunda ka segadust. Ta ei saa täpselt aru, kus ta on. Sellest ka kõvem häälitsemine ja edasi-tagasi sihitult liikumine. Selliste sümptomite ilmnedes on mõistlik pöörduda loomaarsti poole, sest neid võib põhjustada ka miski muu.

LOE VEEL: Milliseid muutuseid toob algav sügis sinu lemmiklooma ellu?