Vurrulistele see ei meeldi! Neid asju tehes võid tahtmatult oma kassile stressi põhjustada


Vurrulistele see ei meeldi! Neid asju tehes võid tahtmatult oma kassile stressi põhjustada
Foto: MorgueFile

Iga hoolitsev peremees tahab oma kassile parimat. Me ostame oma nurruvale lemmikule parimat toitu ja huvitavamaid mänguasju. Ehkki meie kavatsused on head, võime vahel tahtmatult oma käitumisega kassile stressi põhjustada.

Stress ei tee kassi mitte ainult õnnetuks, vaid võib põhjustada ka käitumisprobleeme. Portaal Iheartcats toobki välja põhjused, mis kassile kõige enam stressi põhjustavad.

Tema piire ei austata. Kassile ei meeldi, kui teda vastu tema tahtmist kinni hoitakse ja kallistatakse. Kasside meeled on alati väga ärksad ja nad on teadlikud, mis neid ümbritsevas keskkonnas toimub. Selleks, et ta hindaks oma keskkonda turvaliseks, peab ta tundma, et tal on oma keha üle kontroll ja et tal oleks vajadusel alati võimalus peituda või ära joosta.

Ta peab liiga palju üksinda kodus olema. Teadupärast on kassid on võrdlemisi sõltumatud ja see tekitab paljudes omanikes petliku mulje, et kassi võib ka pikaks ajaks üksinda koju jätta, sest küll ta hakkama saab. Tegelikult mõjub pikka aega üksindaolek kassile üsna halvasti. Ka nemad tunnevad end üksildasena ja nad ei oska midagi peale hakata. Kass võib olla stressis, sest ta ei tea, kas keegi ikka tuleb tema joogikaussi ja toidunõud täitma. Kui pead pikemat aega ära olema, püüa leida keegi, kes loomaga tegeleks, teda paitaks ning temaga räägiks ja mängiks.

Seotud lood:

Tema liivakast on puhastamata. Kassid on väga nõudlikud wc-kasutajad ja kui tema tualetiga midagi korrast ära on, põhjustab see stressi. Kassidel on nimelt väga hea lõhnataju, mistõttu liivakasti tuleks korrastada ja paakunud väljaheited ära korjata vähemalt kord päevas. Liivakast peaks olema kassi jaoks kergesti ligipääsetavas kohas ja mitte kunagi täiesti pimedas ruumis.

Saadad eksitavaid signaale. Kassid satuvad stressi, kui sa kiidad teda, ent sama asja tegemise eest samas riidled. Näiteks lased tal sõrmedega mängida, aga karistad, kui ta sõrme hammustab.

Tugevalt lõhnavate küünalde või parfüümide kasutamine. Kassidel on väga hea lõhnatunnetus. Nad kasutavad näiteks oma haistmismeelt, et tabada vaenlase lähedalolu. Kodune õhk, mis sisaldab palju kunstlikke lõhnu nagu lõhnaküünlad või parfüümid, võib kassi ärritada, sest mõjutab tema loomulikku lõhnatunnetust.

LOE VEEL: Nipid, kuidas stressis kass uuesti nurruma panna

Reisid kassiga palju. Kassid on loomu poolest territoriaalsed ja neile meeldib elada kindlas kohas. Ehkki mõned kassid ei ütle ära ka reisimisest, eelistavad paljud vurrulised olla kodus — nende jaoks tuttavas ja turvalises keskkonnas. Kui sa tõesti tahad koos oma lemmikuga maailma avastama minna, tasuks ehk pigem võtta koer.

Valjud helid ja müra. Kodus, kus käib palju külalisi ning kuulatakse näiteks valju muusikat, on kass pidevalt kaitseseisundis ja see põhjustab stressi. Kui kutsud koju suurema hulga külalisi, siis pane kass selleks ajaks eraldi tuppa. Jälgi, et tal oleks seal ka tema magamisase, toidu- ja joogikauss, liivakast, kraapimispost ja mänguasjad.

Ebaregulaarne toitmine. Kassid armastavad kahte asja: järjekindlust ja süüa. Kuna toas elavad kassidel puudub võimalus ise toitu jahtida, siis ebaregulaarne toitmine põhjustab tal stressi, sest ta ei tea, kas järgmine kord on toidukauss ikka täis kui tal kõht tühjaks läheb.

Võõraste loomade toomine koju. Kassid satuvad kohe stressi, kui nad oma territooriumil võõrast looma näevad. Kui plaanid koju teisegi looma võtta, pead teda kassiga korralikult tutvustama.

Keskkond, mis ei paku tegevust. Vabas looduses on palju lõhnu, mida nuusutada; helisid, mida kuulatada ja putukaid, keda püüda. Toas elav kass on kõigist neist rõõmudest ilma jäetud ning seega on peremehe kohus teda lõbustada ja talle tegevust pakkuda, et kass ei igavleks. Kiisul peaks olema kraapimispostid, võimalus ronida ning kindlasti peaks temaga mängima ning pakkuma arendavate mänguasjade abil huvitavaid tegevusi.