3 PÕHJUST: Miks koerad ära kaovad?


3 PÕHJUST: Miks koerad ära kaovad?
Pixabay.com

Koer toob ellu palju rõõmu ja annab igaühele midagi – pakub üksikule inimesele seltsi, on vanainimesele jalutuskaaslane, mänguseltsiline lapsele, kuulab vajadusel mured, suudab lihtsalt otsa vaadates ja koju oodates halva tuju heaks muuta.

Seda suurem on mure, kui lemmikuga midagi juhtub. Enamik haigestumisi ja vigastusi on õnneks ravitavad, omaette teema on aga koera kadumine.

Koera kadumise peamised põhjused võib jagada kolmeks:

• ehmatus ja hirm: näiteks ilutulestiku, teise koera ründe, äikse müristamise, aga ka ootamatult möödasõitva pulmarongi valjuhäälse tuututamise suhtes. Ummisjalu minema joostes võib kodutee aga lootusetult kadunud olla.

• instinktid: kas siis võimaliku jahisaagi või ahvatleva koerapreili järgi – need sunnivad koeri vahel kilomeetreid kodust eemale. Sageli ei aita tugev kett ega kõrge aed. Kui loodus kutsub, tuleb minna. Ideaalis ka tagasi tulla, kuid see võib olla juba keerulisem.

• inimeste kurjad kavatsused

Paljud koerad tulevad õnneks ise koju või nad leitakse. Mõnikord võtab see aega, sest koer on oma rännakutel kaugele jõudnud. Oluline on, et koer oleks kiibistatud/märgistatud, sest vastav märge aitab leidjal ja loomaarstil omanikuni jõuda.

Kadunud koera leidmist kiirendab ka teavitustöö – kuulutused meediasse, sh tänapäevasesse sotsiaalmeediasse (nt Facebook); väiksema kogukonna puhul info teadetetahvlile; järelepärimine loomade hoiupaika jmt. Koera varguse või röövimise korral tuleb teavitada politseid.

Seotud lood:

Kui koer on kindlustatud, tuleb kadumisest esimesel võimalusel ka kindlustusseltsi teavitada.
“Kui koer leitakse, kuid ta on vigastatud, hüvitab kindlustus ravikulu. Kui koera ei leita, hüvitatakse koera kindlustussumma. Selle hüvitamise puhul kehtib aga nn otsimisperiood. Nimelt asub kindlustusselts kahju hüvitama, kui koera pole leitud kolme kuu möödudes alates päevast, mil kadumisest kindlustusseltsi teavitati. Nii ravikulu kui koera kindlustussumma lepitakse kindlustulepingu sõlmimisel kokku ja see kajastub kindlustuslepingus. Alati rakendub ka kokkulepitud omavastutus,“ selgitab ERGO varakahjude käsitleja Tuuli Kalberg.

Lemmiku kadumine on omanikule väga suur mure. Piinab teadmatus, kas koer on elus, kus ta on, kas ta on ehk üksi ja vigastatud, kas leidub häid inimesi, kes vajadusel aitavad…

Kadumist ennetada on ka keeruline. Kahtlemata tuleb koera võttes arvestada, kas antud tõug perele üldse sobib ning kas tingimused vastavad oludele. Näiteks ei pea vanamemmekese jõud kinni tormakat dogi, piirdeaiata kinnistule ei tohiks lahtiselt jalutavat koera võtta jne.

Loomulikult tuleb koera jalutada sobiva jalutusrihmaga ja looduses koera jooksutades kaaluda enne läbi võimalikud ohud ja vajadusel leida teine alternatiiv.

Allikas: ERGO Kindlustus